B. Bystrica s Kanaďanmi zvíťazila, Košice prestrieľali lídra

Bystrica zilina
Dana Tyrell z HC'05 Banská Bystrica (vpravo) počas 28. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2012/2013 medzi HC'05 Banská Bystrica a MsHK DOXXbet Žilina. Banská Bystrica, 7. december 2012. Foto: SITA/Ján Viazanička

BRATISLAVA 7. decembra (WEBNOVINY) – Výsledky 28. kola slovenskej najvyššej hokejovej súťaže.

HK Poprad – HK 36 Skalica 4:8 (1:2, 1:4, 2:2)

Góly: 15. Klouda (Fabian), 23. Hvila (Vandas, Balán), 52. Jabrocký, 60. R. Suchý (M. Šterbák, Hvila) – 2. M. Sloboda (Stieler, Lažo), 13. Kutálek (R. Konečný), 24. R. Konečný (Trška, Lažo), 32. R. Konečný, 33. R. Konečný (Kutálek, Holovič), 37. R. Konečný (Kutálek), 56. Preisinger (Pálffy, I. Ďatelinka), 60. Kutálek (Holovič, R. Konečný)

Vylúčení: 4:3 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík – Holienka, M. Valach, 1286 divákov

Poprad: Westlund (37. Sedlačko) – M. Šterbák, R. Suchý, Fabian, Jáchym, Špelda, M. Kurali, D. Kramár – Vandas, Balán, Hvila – R. Tomas, Klouda, D. Buc – Matúš Paločko, Koskinen, Jabrocký – Gríger, S. Takáč, Homa

Skalica: Kotvan – Vyrúbalík, I. Ďatelinka, I. Jankovič, L. Kozák, Trška, Jaborník, M. Srnec, Gula – Pálffy, R. Školiak, Preisinger – Lažo, Stieler, M. Sloboda – Kutálek, Holovič, R. Konečný – Klejna

Milan Jančuška (tréner Popradu): „Prežívam obrovské sklamanie. Našim fanúšikom sa za výkon ospravedlňujeme. Problémy sme mali v obrane, preto sme našimi veľkými individuálnymi chybami umožnili Skalici vytvoriť si náskok. Som spokojný len s prvou formáciou, ostatní hráči zlyhali. Tento zápas bude mementom pre ďalší priebeh.“

Martin Pešout (tréner Skalice): „Prvé dve šance domácich sme zvládli a potom sme udreli. Rozhodlo to, že sme sa v druhej časti zlepšili v hre dozadu a premenili svoje šance. A to sa ani veľmi nepresadil náš prvý útok.“

Hokej_trenčín_skalica

Popradčania nezačali duel s tabuľkovým susedom ideálne. Hneď v 2. min nový americký gólman Popradu Westlund vyrazil Stielerovu strelu len na hokejku M. Slobodu a Skalica šla do vedenia.

Záhoráci cítili svoju šancu a Podtatrancom nedali možnosť dostať sa do súvislejšieho tlaku.

Naopak, Fabianovu chybu využil Konečný, ktorý v prečíslení 2 na 1 ideálne našiel Kutálka – 0:2. Poprad odpovedal päť minút pred prvou prestávkou, keď Klouda dôsledne sledoval vyrazený puk a dopravil ho až do siete. Poprad mohol aj vyrovnať, no to by Kotvan nesmel zastaviť projektil z hokejky Fabiana.

Popradu sa podarilo v 23. min vyrovnať, keď do čierneho namieril Hvila a začínalo sa odznovu.

Druhé dejstvo však prinieslo rozháranú hru, plnú nepresností. Z tohto faktu ťažili hostia a hrou na protiútoky dokonale vytrestali bezzubý herný prejav „kamzíkov“.

Útočník hostí Rastislav Konečný zaznamenal od 24. do 37. minúty neuveriteľné štyri góly a dostal Poprad na kolená. Skalica mohla ešte aj zvýšiť, no Sedlačko chytil ďalšie dve tutovky Záhorákov.

Ani v tretej tretine sa herný obraz nezmenil. Poprad sa trápil, nešla mu kombinácia a väčšina akcií „kamzíkov“ sa tak skončila predčasne.

Skaličania naopak hrali svoju bezstarostnú hru a snažili sa neurobiť chybu, ktorá by im skomplikovala zápas. Siedmy gól mal na hokejke Ďatelinka, Sedlačko však jeho pokus kryl.

Na opačnej strane najskôr dobre mieril Hvila, ale Poprad znížil až po Jabrockého strele, keď Kotvanovi dobre tienil jeden z útočiacich hráčov. Domáci mohli stretnutie aspoň na oko zdramatizovať, Buc však netrafil prázdnu bránku a vzápätí Pálffy vyzval na siedmy gól Preisingera – 3:7.

V záverečných minútach sa hŕstka divákov dočkala ešte ôsmeho gólu z hokejky Kutálka a v poslednej sekunde upravil na konečných 4:8 Suchý. Skalica tak poľahky pod Tatrami triumfovala. Zaujal výkon Skaličana Rastislava Konečného, ktorý strelil štyri góly a k nim pridal dve asistencie.

HC’05 Banská Bystrica – MsHK DOXXbet Žilina 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)

Góly: 12. M. Hudec (Handzuš, Richter), 35. Stoner (Richter, Handzuš), 59. Handzuš (Stoner, Tyrell) – 60. T. Sýkora (Horanský)

Vylúčení: 4:9 na 2 min, presilovky: 3:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: R. Lauff – Smrek, Gavalier, 1850 divákov

Banská Bystrica: Slipčenko – Richter, Stoner, Kubka, Bambúch, M. Mikuš, Ketner – M. Hudec, Handzuš, Tyrell – Lukacevic, Heizer, Ján Sýkora – B. Jankovič, Češík, Juraj Sýkora – Zigo, Petro, Marcinek

Žilina: Žigárdy – T. Staňo, I. Rúfus, Leško, J. Dlouhý, Drábek – T. Varga, V. Škoda, Kokavec – R. Krajčí, T. Troliga, T. Sýkora – M. Drevenák, O. Ďuriš, Valášek – Horanský, J. Mihálik, K. Jass

Vladimír Országh (tréner Banskej Bystrice): „V prvej tretine sme sa ťažšie rozbiehali, problémy nám robil defenzívny štýl Žiliny. Začali sme však viac korčuľovať a v druhej tretine sme sa zlepšili. Tri góly sme dali v presilovkách a práve hra v početnej výhode je v súčasnosti v zápasoch rozhodujúcim faktorom. Sme radi, že sme využili naše povestné výhody a získali tak tri body.“

Ladislav Spišiak (tréner Žiliny): “ Mojich hráčov chválim za výkon, ktorý v Banskej Bystrici predviedli. Dodržali do bodky systém, ktorý sme na tento zápas pripravili. Povedal som hráčom, že pokiaľ budeme dodržiavať disciplínu a nebudeme vylučovaní, môžeme u súpera uspieť, ale ukázalo sa, že sme všetky góly dostali v oslabení. Preto Banská Bystrica zvíťazila, hoci moji zverenci podali dobrý výkon.“

V Banskej Bystrici sa domácemu publiku predstavili traja hráči z NHL, okrem Handzuša nastúpili dvaja Kanaďania – obranca Stoner a útočník Tyrell.

Pricestoval aj ďalší kanadský hráč z NHL Glass, ale pre únavu z cesty ešte nezasiahol do hry.

V prvej tretine domáci dominovali. Skóre otvorili v 12. min, v presilovke vystrelil Handzuš spoza kruhu a puk tečoval pred bránkou Hudec – 1:0.

O štyri minúty neskôr zvonila na žilinskej bránke horná žŕdka, do ktorej Juraj Sýkora usmernil puk po strele Bambúcha. Hostia mohli vyrovnať v 19. min, ale Horanského „vychytal“ brankár Slipčenko.

Aj v druhej tretine mali aktivitu banskobystrickí hokejisti. Dlho ju nevedeli pretaviť do gólovej podoby, dve dobré možnosti nevyžil Tyrell.

Druhý presný zásah napokon v 35. min pridal v presilovke o dvoch hráčov kanadský obranca Stoner, ktorý napriahol spoza kruhov a prekonal Žigárdyho.

Hostia si v druhej dvadsaťminútovke nevytvorili žiadnu šancu a iba sporadicky sa objavili pred bránkou Slipčenka.

V tretej tretine videlo takmer dvetisíc divákov taktiež zaujímavý hokej. Žilinčania sa viac osmelili, hrozili z brejkov. V 44. min najprv Lukacevic dobiedzal pred Žigárdym, ale neuspel. Na opačnej strane sa ocitol po rýchlej kontre pred Slipčenkom T. Sýkora, ale nebol strelecky úspešný.

O minútu neskôr potom pohorel pred žilinským brankárom domáci Marcinek. Banskobystričania potom ustáli dve presilovky súpera a v závere pridali tretí gól z presilovky, po prihrávke Stonera skóroval Handzuš. Hostia napokon 55 sekúnd pred koncom zápasu dosiahli aspoň čestný gól, keď sa spomedzi kruhov presadil T. Sýkora.

Dukla Trenčín – HK Nitra 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)

Góly: 22. T. Klíma (Otčenáš, T. Bokroš), 58. T. Klíma (J. Koma) – 13. Stümpel (R. Tománek, Ordzovenský)

Vylúčení: 3:3 na 2 min, navyše Rais (Nitra) na 10 min za nešportové správanie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Müllner, Snášel, P. Šefčík, 1390 divákov

Trenčín: Kristín – J. Koma, Imrich, E. Bagin, Pozník, T. Bokroš, E. Bednár, Vizváry, Biro – Jakub Gašparovič, Marosz, J. Pardavý st. – Tybor, Lelkeš, O. Mikula – Otčenáš, Broska, T. Klíma – Jakúbek, M. Adamec, P. Kopecký

Nitra: M. Laco – Nádašdi, M. Bača, Ordzovenský, Rais, Vosátko, F. Kuzma, Trefný – Podstavek, T. Chrenko, M. Kováčik – R. Tománek, Stümpel, Mašlonka – Martin Segľa, Hamrák, Jokila – Pupák, E. Piatak, Kmeč – Kadura

Róbert Kaláber (tréner Trenčína): „Prvú tretinu sme neodohrali podľa našich predstáv a až v druhej časti, keď sme stiahli zostavu na 3 formácie, sa nám podarilo vyrovnať, čo nás upokojilo. Rozhodujúcim momentom zápasu bolo súperovo trestné strieľanie, ktoré náš brankár zneškodnil. V závere sme potom dokázali rozhodnúť o našom cennom víťazstve, tieto dôležité body sa nám veľmi zídu. Neustále nás totiž prenasledujú zranenia a okrem prvého zápasu v sezóne sme prakticky nemohli nastúpiť v kompletnej zostave, hoci sa neustále snažíme káder dopĺňať. Snáď sa to postupne otočí a bude sa môcť prejaviť aj lepšia herná kvalita.“

Karol Kolečáni (asisistent trénera Nitry): „Diváci videli bojovný hokej hraný vo vysokom tempe. Chceli sme samozrejme dosiahnuť lepší výsledok, ale s jediným streleným gólom to ide naozaj ťažko. Takisto by sa nám nemalo stať, že na úplnom konci zápasu dostaneme po prečíslení rozhodujúci gól. Myslím si, že za náš predvedený výkon by sme si aspoň jeden bod zaslúžili.“

Nitra trencin

Mužstvá sa rozbiehali trochu vlažnejšie, takže hra bola dlho nesúrodá a bez vážnejších príležitostí pred bránkami.

Až v 13. min Stümpel zužitkoval prihrávku spoza bránky a Nitra sa v presilovke ujala vedenia. Domáci boli príliš zbrklí v koncovke, preto hostia mohli svoj náskok bez problémov kontrolovať.

V 65. sekunde prostrednej časti však T. Klíma doraznou strelou prekonal brankara a vyrovnal. Ani tento moment príliš nepomohol k zvýšeniu kvality zápasu. Na ľade prevládala bojovnosť nad tvorivosťou. Prevahu si žiadna zo strán nedokázala vynútiť.

Tretia tretina už bola hektickejšia, najmä zásluhou presiloviek na oboch stranách, počas ktorých mužstvá protivníka pritlačili, ale nevyťažili z toho žiaden profit. Navyše v 45. min hosťujúci M. Segľa nepremenil trestné strieľanie. Oba tímy sa snažili strhnúť víťazstvo na svoju stranu. Napokon sa to podarilo domácim, v 58. min zakončil svoj rýchly individuálny prienik presným obstrelením brankára T. Klíma a stanovil konečný výsledok na 2:1. Hosťom nepomohla ani záverečná hra bez brankára, hoci počas nej neboli ďaleko od presného zásahu.

ŠHK 37 Piešťany – MHC Mountfield Martin 2:4 (0:0, 1:1, 1:3)

Góly: 27. Chylo (Mertel, Haring), 46. V. Nemec (Drgoň, V. Urban) – 39. Andrej Themár (S. Hriňa), 44. Michal Važan (Markovič, T. Petruška), 59. Michal Važan, 60. Markovič (A. Novotný, Michal Važan)

Vylúčení: 3:7 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:3, rozhodovali: Rantala (Fín.), D. Konc – J. Tvrdoň, Výleta, 1599 divákov

Piešťany: Tomek – V. Urban, Drgoň, R. Filip, Škadra, Cuník, A. Kolník, A. Hruška, Bučka – Stupka, T. Melichárek, F. Hudec – J. Ručkay, Mišura, H. Ručkay – Lisoň, V. Nemec, S. Saliji – Chylo, Mertel, Haring

Martin: Šúrek – A. Novotný, Zošiak, R. Pukalovič ml., Perniš, Zukal, S. Hriňa, R. Slávik, Tupý – T. Petruška, Markovič, Michal Važan – Andrej Themár, M. Hollý, Mikušovič – Raček, Vilkoits, M. Horský – Murček, Dírer, Kentoš

Milan Klement (tréner Piešťan): „Martinčania k nám prišli dobre brániť, čakali na príležitosti a my sme im ich ponúkli, za čo nás potrestali. V úvode prvej aj druhej tretiny sme mali tlak, no bez efektu. V závere úvodnej časti sme si v presilovke nechali streliť gól, a napriek tomu, že sme hráčov na to upozorňovali, to isté sa nám stalo v závere tretej tretiny.“

Róber Pukalovič st. (tréner Martina): Myslím si, že diváci videli až príliš bojovné stretnutie. Domáci mali v úvode herne navrch, spokojný môžem byť len s druhou polovicou stretnutia. Mrzí ma veľký počet vylúčení na našej strane, no streliť dva góly v oslabeniach v jednom zápase, to sa nám už veľmi dlho nestalo. S troma bodmi sme maximálne spokojní.

HC Košice - MHC Mountfield Martin

V prvej tretine sa hral priemerný hokej.

Vzrušil len moment na začiatku 11. min, keď gól Martina neuznali pre postavenie hráča v bránkovisku.

Z domácich mal najväčšiu šancu v 14. min Nemec, ale nepremenil svoju príležitosť.

V 22. min mal Henrich Ručkay veľkú streleckú príležitosť a v 24. min mohol skórovať aj Jakub Ručkay, ale nikto z tejto dvojice neuspel. V 25. min sa po ideálnej prihrávke od T. Melichárka ocitol sám pred bránkou domáci F. Hudec, ale brankára hostí neprekonal.

V 27. min sa už Piešťany radovali, keď bol úspešným strelcom Chylo. V 30. min brankár MHC Šúrek vychytal T. Melichárka. Martinčania boli zaskočení, ale v 39. min znenazdajky v oslabení zaútočili Hriňa a Themár a druhý menovaný z dorážky vyrovnal.

Tretiu tretinu nezačali Piešťany dobre, síce v 41. min mal Stupka veľkú šancu, ale nedokázal zdvihnúť puk do bránky. Trest prišiel onedlho, v 46. min keď Martinčania v oslabení zaútočili a Važan poslal odrazený puk za Tomekov chrbát. V 46. min hrali domáci presilovku a po úspešnej kombinácii Urbana, Drgoňa a Nemca posledný z nich vyrovnal na 2:2.

V 54. min mal veľkú šancu hosťujúci Lotyš Vilkoits, ale bekhendom Tomeka neprekonal. V 57. min domáci Stupka z pravej strany strelou švihom nastrelil pravú žŕdku bránky hostí. Na začiatku 59. min nevyužil šancu domáci Nemec a onedlho potrestali hostia v oslabení hrubú chybu Piešťanca Filipa, keď Važan skóroval – 2:3. Domáci odvolali Tomeka z bránky, ale počas toho istého oslabenia vyrobili ďalšiu chybu a Markovič stanovil konečný výsledok do prázdnej bránky.

HC Košice – HKm Zvolen 7:4 (1:1, 5:1, 0:2)

Góly: 13. R. Jenčík (T. Marcinko, Cebák), 24. Spilar (Marcel Haščák, M. Takáč), 32. O. Gmitter, 34. Marek Slovák (R. Jenčík) 36. O. Gmitter (P. Svitana, Marek Slovák), 38. Jokeľ (T. Marcinko, R. Jenčík), 42. R. Jenčík (Martin Chovan, T. Marcinko) – 3. Martin Ďaloga (Puliš, Pichnarčík), 30. Michal Chovan (L. Jurík, J. Mucha), 46. L. Jurík ( Brabenec, Michal Chovan), 46. Puliš ( P. Hraško)

Vylúčení: 8:5 na 2 min, navyše Michal Novák (Košice) 10 min za napadnutie hlavy a krku, Obšut (Zvolen) 10 min za nešport. správanie, Michal Chovan (Zvolen) 10 min + DKZ za nešport. správanie, presilovky: 1:2, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Baluška, Bachurik – M. Korba, Rovenský, 4872 divákov

Košice: Hylák – Michal Novák, M. Takáč, Kolba, Deyl, Cebák, Šeda, Martin Chovan, M. Macejko – Marcel Haščák, Bulík, Spilar – Š. Novotný, Marek Slovák, Matúš Chovan – Jokeľ, T. Marcinko, R. Jenčík – O. Gmitter, Pašek, P. Svitana

Zvolen: Šimko – P. Hraško, Obšut, Ťavoda, J. Mucha, Pichnarčík, M. Výborný, L. Pokovič – P. Zuzin, Brabenec, Podkonický – Škvaridlo, L. Jurík, Michal Chovan – Puliš, P. Huňady, Martin Ďaloga – Ľ. Zuzin, M. Jurík, Síkela, od 30. min Méry

Milan Staš (tréner Košíc): „Prívlastok šláger kola bol naplnený do bodky. Diváci videli pekný hokej plný osobných súbojov, pekných kombinácií, ale najmä gólov. Základ víťazstva sme položili v druhej tretine, keď sme v krátkom časovom slede strelili štyri góly. Chlapcom ďakujem a som rád, že sme pokorili lídra súťaže.“

Peter Mikula (tréner Zvolena): „Treba priznať, že Košice vyhrali zaslúžene. Domáci boli efektívni, my sme sa dopustili výrazných chýb. Do 30. minúty sme ešte boli v hre, ale potom sme spravili viacero chýb, ktoré by sa nemali stávať. Tie rozhodli o výsledku.“

Kosice zvolen

Strelecký účet otvoril v šlágri Košíc a Zvolena v druhej minúte a 22 sekunde Ďaloga.

Košičania mohli vyrovnať v 6. min, ale Jenčík, a potom ani Cebák ešte Šimka neprekonali.

Podarilo sa im to až na začiatku 13. min.

Hosťujúci brankár vyrazil strelu Marcinka rovno na Jenčíkovu hokejku. Ten zakončoval do prázdnej bránky – 1:1. V závere prvej tretiny mal dobrú príležitosť útočník hostí Ľ. Zuzin.

Na začiatku druhého dejstva po hrúbke domácej obrany mieril Michal Chovan do žŕdky. V 24. min bol vylúčený Ľubor Zuzin.

Na trestnej lavici si však odsedel len 15 sekúnd. Spilar spomedzi kruhov trafil parádne – 2:1. V polovici stretnutia sa začínalo odznova.

Zvolen v presilovke vyrovnal, Lukáš Jurík našiel Michala Chovana a ten sa nemýlil. Potom však prišli Košické chvíle.

V 32. min bol vo veľkej príležitosti faulovaný Gmitter a nariadené trestné strieľanie zakončil chladnokrvne pod hornú žŕdku.

V 34. min sa v oslabení „pohrali“ so Zvolenčanmi Jenčík so Slovákom a bolo 4:2.

V 36. min sa po peknej kombinácii presadil po druhý raz v stretnutí Gmitter. Na 6:2 potom v 38. min zvýšil po nezištnej prihrávke Marcinka Jokeľ.

V 42. min sa pred bránkou dobre zorientoval Jenčík a bekhendom pridal siedmy gól.

V 46. min sa potom dvakrát presadili Zvolenčania.

Najskôr v presilovke Lukáš Jurík a o 46 sekúnd na to korigoval na konečných 7:4 domácimi obrancami nepokrytý Puliš.