Banskobystrický kraj chce rušiť prímestské spoje

Autobus
Foto: SITA/Richard Nemec

BANSKÁ BYSTRICA 9. apríla (WEBNOVINY) – Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) pripravuje rušenie niektorých spojov v prímestskej autobusovej doprave, od ktorého očakáva úsporu zhruba 830-tisíc eur ročne na dotáciách za výkony vo verejnom záujme.

Nové cestovné poriadky majú platiť od mája a dopravcovia majú podľa nich v prímestskej autobusovej doprave najazdiť ročne o 3,3 percenta menej kilometrov než v súčasnosti.

Konkrétne, kým vlani im BBSK dotoval výkony v rozsahu 28,934 milióna kilometrov, podľa pripravovanej redukcie si objedná o 960-tisíc kilometrov ročne menej. Výška cestovného sa zatiaľ meniť nemá.

Ako ďalej pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa BBSK Monika Pastuchová, všetkých 130 liniek prímestskej dopravy v kraji má zostať zachovaných, rušiť sa budú vybrané spoje.

„Návrh redukcie sa dotýka najmä málo vyťažených spojov do obcí, ktorými cestuje menej ako päť cestujúcich. Zároveň sa sledovali a zlučovali aj spoje, ktoré idú krátko po sebe a ich využívanosť bola približne 10 – 20 cestujúcich, ako aj víkendové spoje. Prioritou BBSK je zabezpečiť dopravné spojenie pre pracujúcich, žiakov ako aj do zdravotníckych zariadení,“ uviedla Pastuchová.

Ako dodala, očakávaná finančná úspora sa dosiahne nielen úsporou pohonných hmôt, ale zároveň aj predpokladaným znížením počtu vodičov a využívaných vozidiel.

Prímestskú autobusovú dopravu v Banskobystrickom kraji v súčasnosti zabezpečujú firmy Slovenská autobusová doprava (SAD) Zvolen – v deviatich okresoch – a SAD Lučenec – v štyroch okresoch. Firme SAD Zvolen kraj vlani za výkony vo verejnom záujme zaplatil 13,8 milióna eur, firme SAD Lučenec 6,8 milióna eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie BBSK Banskobystrický samosprávny kraj (VÚC)