Bežkyňa Procházková je so svojou premiérou sklamaná

Alena Procházková
Zľava: Predseda Úseku alpských disciplín Milan Trstenský, bežkyňa na lyžiach Alena Procházková a prezidentka Slovenskej lyžiarskej asociácie (SLA) Janka Gantnerová na TB pred začiatkom sezóny. Bratislava, 26. október 2011. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

KUUSAMO 25. novembra (WEBNOVINY) – Slovenská reprezentantka v behu na lyžiach Alena Procházková obsadila v šprinte klasickou technikou v rámci Svetového pohára v behu na lyžiach vo fínskom Kuusame 16. miesto.

Vo svojom štvrťfinálovom behu skončila tretia a nepostúpila do dvanásťčlenného semifinále. Od štartu sa 27-ročná Banskobystričanka pohybovala na popredných pozíciách.

Pred nástupom do rozhodujúceho stúpania tesne pred vbehnutím na štadión sa však netakticky nechala zavrieť Nórkou Celine Brunovou Lieovou a musela takmer zastať, aby zabránila kolízii. Na štadión vbehla na piatej pozícii, v hektickom finiši na súpaž predbehla dve zo súperiek, ale nakoniec v cieli druhú Rusku Nataliu Matvejevovú už nestihla.

Rusky a Nórky to „zahrali“

Okrem prvých dvoch automaticky postupujúcich pretekárok z každého z piatich štvrťfinále postupovali aj dve s najlepším časom, Procházková mala aj v tomto rebríčku „až“ tretí čas. Za poslednou postupujúcou zaostala na 1200 m okruhu s prevýšením 33 m o jedinú desatinu (0,1) sekundy.

„Som sklamaná,“ nič neskrývala v rozhovore pre SITA slovenská jednotka na „úzkych doskách“ a pokračovala: „Mala som smolu, že v mojom štvrťfinále išli tri Rusky a dve Nórky. Takticky to na mňa zahrali úplne skvele. Teraz už viem, že som urobila chybu a mala som ísť do súboja s Nórkou pred nástupom do stúpania oveľa agresívnejšie. Nemám to však v povahe.“

Len dobré spomienky

Na štadióne ukázala kus svojho majstrovstva, keď z takmer beznádejnej pozície nakoniec útočila na postup. „Chýbalo ešte pár metrov, bola som v súpaži oveľa rýchlejšia ako súperky. Žiaľ, Matvejevová mala príliš veľký náskok a nakoniec mi postup časom ušiel o desatinku. To je naozaj na zlosť,“ posťažovala sa Alena Procházková.

Na Kuusamo má zverenka trénera Jána Valušku len dobré spomienky. Práve tu sa v sezóne 2007/08 prvýkrát v kariére prebojovala na pódium pre medailistov, to si zopakovala aj o dva roky neskôr, keď opäť brala bronz. „Nuž, veru, štart do sezóny som si predstavovala lepšie. Verila som si viac, šestnáste miesto nie je žiadna sláva. Ak nerátam diskvalifikáciu za neskorý príchod na štart v roku 2006, tak toto je najhorší výsledok, aký som tu dosiahla. Verím, že lepšie výsledky ešte prídu,“ optimisticky dodala jedna z najlepších svetových šprintérok.

K dobrému výsledku potrebuje pretekár aj kus šťastia a zvlášť v pretekoch klasickou technikou kvalitne pripravené lyže. „V zjazdoch mi išli úplne perfektne. Tam, kde súperky už museli pichať paličkami, ja som sa ešte viezla. Azda boli až príliš hladké a v stúpaniach som sa nemohla o ne tak oprieť, ako by som potrebovala. Ale na to sa určite nemôžem vyhovárať. V záverečnom špurte rozhodoval práve perfektný sklz a tam som išla dopredu. Aj v servisnom zabezpečení však máme v porovnaní s ostatnými tímami obrovský hendikep. Na to, koľko ľudí je okolo mňa, mávam pravidelne úplne geniálne pripravený materiál,“ uzavrela Alena Procházková.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alena Procházková