Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ocenenie Biela Vrana
Bývalá kontrolórka Národného lesníckeho centra Ľubica Lapinová preberá ocenenie Biela vrana. Bratislava, 17. november 2014. Foto: SITA/Ján Slovák
17. novembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Biele vrany sú známe, ocenenie získali lekárka aj vydavateľ

BRATISLAVA 17. novembra (WEBNOVINY) – Ocenenie Biela Vrana v pondelok spoznalo už po siedmy raz svojich nositeľov. Stali sa nimi vydavateľ samizdatov a disident Oleg Pastier, nitrianska detská lekárka Zuzana Pechočiaková i bývalá kontrolórka Národného lesníckeho centra Ľubica Lapinová.

Laureátov v pondelok na tlačovej konferencii v Bratislave predstavila Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play. Práve aliancia spolu s Via Iuris v pondelok slávnostne odovzdali ocenenia Biela Vrana trom príbehom statočných ľudí, za Olega Pastiera ho prevzala manželka.

Lekárka poukázala na bielenie karty pacienta

Detská lekárka nitrianskej fakultnej nemocnice Zuzana Pechočiaková upozornila vedenie nemocnice na bielenie zdravotnej karty svojho pacienta, za čo ju následne v práci šikanovali, preradili ju z oddelenia do príjmovej ambulancie, tiež nemohla vstúpiť do lekárskej izby.

Obrazom: Odovzdávanie ocenení Biela vrana

Vedenie nemocnice i ministerstvo zdravotníctva najskôr bielenie popierali, no po tlaku médií potvrdila ministerská kontrola porušenie zákona. Pechočiaková sa následne vrátila na svoje oddelenie. Nositeľka ocenenia je presvedčená, že by sa teraz s odstupom času rozhodla rovnako.

„Jednak je to v prospech pacienta, čo bolo vtedy pre mňa kľúčové a druhá vec je, že ma k tomu hnal fakt, že sa netreba uspokojiť so situáciou,“ povedala Pechočiaková. Ako pokračovala, chcela poukázať na to, že ľudia si nemôžu všetko dovoliť, že existujú isté hranice, keď si treba povedať dosť. „A nehovorím to ako frázu,“ doplnila.

Odmietla upraviť výsledky kontroly, dostala výpoveď

Druhou laureátkou ocenenia je bývalá kontrolórka Národného lesníckeho centra Ľubica Lapinová. Odhalila závažné porušenie zákona vo verejnom obstarávaní za viac ako pol milióna eur. Počas kontroly sa riaditeľom stal šéf výberovej komisie kontrolovaného obstarávania.

Po tom, ako odmietla jeho žiadosť o úpravu výsledkov kontroly, dostala výpoveď a dodnes je nezamestnaná. Takmer dva roky bojuje so svojím zamestnávateľom o neplatnosť výpovede. V Národnom lesníckom centre pracovala 32 rokov a jej zistenia potvrdila i Správa finančnej kontroly.

„Napriek všetkým ťažkostiam, ktoré som podstúpila, to stálo za to,“ poznamenala. Za takúto vec je podľa jej slov potrebné bojovať a treba sa ozvať. „Keď budeme všetci zatvárať oči a zapchávať si uši, spoločnosť nepôjde dopredu, ale bude stáť na mieste, alebo ešte horšie, pôjde horším smerom,“ vysvetlila.

Ocenenie Biela Vrana
Foto: SITA/Ján Slovák

Ocenenie získal aj publicista Oleg Pastier

Bielou vranou sa stal za dlhodobý prínos aj disident, vydavateľ samizdatov, básnik a rozhlasový publicista Oleg Pastier. Pred rokom 1989 bol jednou z kľúčových postáv kultúrneho občianskeho samizdatu, žil však pod neustálym dozorom ŠTB, ktorá ho často zadržiavala a vypočúvala.

Samizdatom vydával knihy i časopisy, časopis Fragment-K vydáva dodnes. Dostal novinársku cenu za seriál Rodinné striebro v Slovenskom rozhlase a v roku 2012 získal tiež cenu Dominika Tatarku. Oleg Pastier je podľa spisovateľa a publicistu Martina Milana Šimečku výnimočným príkladom v slovenských dejinách.

„Je to prípad kontinuity jeho života a diela. Stal sa disidentom, ale nie preto, že by chcel bojovať s režimom, ale preto, že mal rád literatúru,“ povedal o ňom. Pastier vo svojej práci pokračoval aj po roku 1989. Každý statočný individuálny pokus proti neprávostiam je podľa Olega Pastiera pokusom za nás všetkých.

Ocenenie ako poďakovanie ľuďom ochotným brániť pravdu

Biela Vrana je ocenením spoločensky prínosného a odvážneho občianskeho činu. Združenia ju udeľujú od roku 2008 ako poďakovanie vzácnym ľuďom okolo nás, ktorí sú ochotní brániť pravdu a spravodlivosť.

Ide o ľudí, ktorí konkrétnym činom preukázali občiansku odvahu, potlačili osobné záujmy v mene verejného prínosu, hodnôt, či princípov a mohli pritom podstúpiť riziko, rôzne príkoria či zažiť odsúdenie.

Odporúčané články

ŠtB oživila v roku ’89 staré akcie, zatknúť mala tisíce ľudí Pôvod štátneho sviatku 17. novembra siaha až do roku 1939

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...