Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pivo, kamarati, alkohol
Foto: cervezanomade.cl
6. júla 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Bratislava určila presné miesta, kde je zakázané piť alkohol

BRATISLAVA 6. júla (WEBNOVINY) – Pitie alkoholu na verejných priestranstvách v Bratislave opäť upravuje nové všeobecne záväzné nariadenie (VZN). V nových pravidlách, ktoré budú platiť od 15. júla, sú presne vymenované miesta, na ktorých je pitie alkoholu zakázané.

Nariadenie mesta po novom zakazuje alkohol napríklad na konkrétnych námestiach v Bratislave, v parkoch, pred supermarketmi či obchodnými centrami i v niektorých vnútroblokoch.

Priestranstvá so zákazom budú označené

Nové pravidlá naďalej zakazujú piť alkohol v blízkostí škôl a školských zariadení, cintorínov a zdravotníckych zariadení. Popíjať alkohol sa nesmie ani pri kostoloch, detských ihriskách a po novom i na zástavkách a nástupištiach mestskej hromadnej dopravy. Verejné priestranstvá, kde je podľa nového nariadenia alkohol zakázaný budú neskôr označovať piktogramy a značky. Podľa vedenia mesta, pri príprave pravidiel na reguláciu pitia alkoholu na verejnosti sa inšpirovali v susednej Prahe.

Zákaz o pití alkoholu na verejne prístupných miestach sa však nevzťahuje na terasy a vonkajšie sedenia reštaurácií alebo stravovacích zariadení. Alkohol nové nariadenie povoľuje aj na podujatiach, ktoré organizuje hlavné mesto alebo mestské časti či na predajných alebo propagačných podujatiach organizovaných so súhlasom bratislavskej radnice alebo mestských častí.

Na námestí v centre mesta sa napríklad každoročne organizujú populárne Vianočné trhy a sú tu i terasy reštaurácií, kde by nebolo účelné pitie alkoholu zakázať. Takáto výnimka v nových pravidlách sa však nepozdávala mestskému poslancovi Jozefovi Uhlerovi (SDKÚ-DS), ktorý upozornil na to, že podľa nového VZN sa mesto stavia do akejsi významnejšej pozície oproti niekomu inému.

Ak mesto organizuje akciu, tak v zmysle paragrafu 2 odsek jedna neexistuje zákaz. Ak ju organizuje niekto iný, tak ten zákaz platí,“ vysvetlil Uhler s tým, že podľa neho to nie je v poriadku.

Nemajú vznikať pochybnosti

Novým VZN mesto reaguje na protest prokurátora a mení tým nariadenie z roku 2013 i na vlaňajšie zmeny v zákone. Prokurátor totiž mestu vyčítal napríklad to, že zákaz alebo obmedzenie predaja, podávania alebo požívania alkoholických nápojov sa nemôže týkať plošne všetkých verejne prístupných miest.

Podľa prokurátora majú byť tieto miesta určené jasne a presne tak, aby o tom nevznikli žiadne pochybnosti a verejnosť musí mať možnosť oboznámiť sa s miestami, kde je alkohol zakázaný.

Prokurátor mestu vyčítal tiež výnimku zo zákazu, ktorá predaj a pitie alkoholu povoľuje na akciách organizovaných mestom či mestskými časťami. Podľa neho výnimku zo zákazu zákon neumožňoval. Medzičasom sa však zákon zmenil a určenie takejto výnimky z nariadeného zákazu povolil.

Odporúčané články

Mnohodetné rodiny môžu Bratislavu opäť požiadať o príspevok Na Bratislavskom hrade našli unikátne keltské stavby

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...