Bratislavský kancelársky trh je jeden z najväčších v okolí

Bytovka
Foto: SITA/Martin Havran

BRATISLAVA 12. septembra (WEBNOVINY) – V Bratislave je takmer 1,5 milióna metrov štvorcových moderných kancelárií. Je tak štvrtým najväčším trhom v rámci regiónu strednej Európy (SE).

Vyplýva to z informácií zverejnených poradenskou spoločnosťou Cushman & Wakefield. Podľa managing partnera spoločnosti Andrewa Thompsona, Bratislava za posledné roky zaznamenala len obmedzený počet nových nájomcov na trhu.

Po zlepšení ekonomickej situácie Thompson očakáva opätovný nárast počtu nájomcov. Ďalej dodáva, že z pohľadu investícií čaká SR rekordný rok, pretože očakávané transakcie budú dokončené prostredníctvom nových investorov na slovenskom trhu.

Najväčší celkový objem kancelárskych priestorov k 30. júnu 2013 podľa spoločnosti zaznamenala Varšava, a to v rozlohe viac ako 4 milióny metrov štvorcových. Na druhej pozícii sa umiestnila Budapešť s 3,1 mil. metrov štvorcových a na treťom mieste skončila Praha s 2,8 mil. metrov štvorcových.

Nová výstavba v strednej Európe dosiahla v prvom polroku 198 tisíc metrov štvorcových. Vo výstavbe bolo ku koncu júna cez 845 tisíc metrov štvorcových, z toho takmer 448 tisíc metrov štvorcových vo Varšave a 291 metrov štvorcových v Prahe.

Podľa údajov spoločnosti bol objem prenájmov za prvý polrok vo všetkých štyroch stredoeurópskych hlavných mestách takmer 692 tisíc metrov štvorcových. Je to viac než v prvej i druhej polovici roku 2012. Realizovaný dopyt v prvom polroku 2012 bol 626 tisíc metrov štvorcových.

Výška nájomného sa v centrálnych obchodných štvrtiach drží na stabilnej úrovni. V Bratislave je to približne 15 eur za meter štvorcový mesačne. V Prahe a v Budapešti môže nájomné dosiahnuť 21 eur za meter štvorcový mesačne. Najvyššia úroveň je momentálne vo Varšave, a to 25,50 eur za meter štvorcový mesačne.

Podiel neprenajatých kancelárskych plôch v strednej Európe v prvom polroku 2013 bol 14,1 %. Táto hodnota je vyššia než päťročný priemer.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom