Breivikov britský mentor sa od Nóra dištancoval

Nórsko smúti za obeťami teroristických útokov
Snímka zachytáva krajne pravicového teroristu Andersa Behringa Breivika počas príchodu na súd, kde svoj strašný čin neoľutoval. Foto: SITA/AP

LONDÝN 29. júla (WEBNOVNINY) – Brit, ktorého masový vrah z Osla Anders Breivik označil za svojho mentora, nazval krvavé udalosti spred týždňa za „čisté zlo“. Tridsaťpäťročný Paul Ray pre britský denník The Times povedal, že odmieta spájanie s Breivikom, ktorý ho údajne kontaktoval na sociálnej sieti Facebook, no Ray jeho žiadosť o priateľstvo zamietol. Ako sa vyjadril, „nepáčil sa mi pohľad na neho“.

„Som označovaný za jeho mentora a určite som ho aj mohol inšpirovať. To, čo spravil, je však čisté zlo,“ povedal pre Times Ray, ktorý opustil svoju vlasť a odišiel na Maltu po zatknutí pre obvinenia z rasovej nenávisti. Ray je totiž lídrom skupiny Templárskych rytierov, ktorá sa inšpirovala stredovekým križiackym hnutím proti moslimom. Skupina má svoj blog nazvaný Richard Levie Srdce, ktorým sa Breivik pravdepodobne inšpiroval pri tvorbe svojho 1500-stranového manifestu.

Nórskeho atentátnika v piatok tamojšia polícia podrobí v poradí druhému vypočúvaniu s cieľom objasniť ďalšie detaily a motívy jeho konania z minulého piatka, kedy v Osle usmrtil takmer 80 ľudí. Breivik sa hlásil k templárskym rytierom a obliekal sa do ich uniformy. S Rayom sa mal osobne stretnúť v roku 2008.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anders Behring BreivikAnders Breivik