Britský extrémista dostal za vraždu Jo Coxovej doživotie

Vražda britskej poslankyňe
Foto: SITA/AP

LONDÝN 23. novembra (WebNoviny.sk) – Ultrapravicového extrémistu, ktorý pri júnovom útoku na poslankyňu britského parlamentu Jo Coxovú kričal slogan Británia na prvom mieste, uznal dnes Ústredný trestný súd v Londýne za vinného z jej vraždy a odsúdil ho na doživotný trest väzenia bez možnosti akéhokoľvek skrátenia.

Súdnej porote trvalo podľa agentúry DPA niečo vyše hodiny, kým sa uzniesla na vine 53-ročného Thomasa Maira, ktorý na Coxovú trikrát vystrelil z pušky so skrátenou hlavňou a 15-krát do nej bodol nožom. Muž zabil proeurópsku političku Coxovú v obci Birstall týždeň pred britským referendom o členstve v EÚ. Napadnutá sa angažovala v kampani za zotrvanie Británie v EÚ. Jej vražda britskú verejnosť šokovala.

Súd si vypočul, že Mairov útok bol politicky motivovaný. Polícia uňho pri domovej prehliadke našla veľké množstvo neonacistického materiálu a tiež zložku o 41-ročnej Coxovej. Na prvom súdnom pojednávaní namiesto svojho mena vyhlásil: „Smrť zradcom, slobodu Británii“, pripomenula tlačová agentúra AP.

Súd uznal Maira za vinného aj z úmyselného spôsobenia „vážneho telesného zranenia“ 78-ročnému okoloidúcemu mužovi, ktorý sa márne pokúšal ubrániť Coxovú, matku dvoch detí, pred útočníkom.

Vražda Jo Coxovej
Foto: SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom