Bugár sa s Krajcerom na jazykovom zákone nedohodol

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Krajcer
Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 23. septembra (WEBNOVINY) – Predseda strany Most-Híd Béla Bugár dnes pokračoval v rokovaniach o novele jazykového zákona s ministrom kultúry Danielom Krajcerom, nedohodli sa však. „Ide sa pokračovať na klube,“ povedal pre agentúru SITA Bugár s tým, že pokuty, s ktorými Most zásadne nesúhlasí, v novele zostali. Poslanecký klub strany sa teraz chystá rokovať aj s Krajcerom, kedy tieto rokovania budú, však Bugár nepovedal. Dodal, že by nechcel, aby im pred dverami čakali novinári. Nevedel ani skonkretizovať, kedy by sa novela mohla dostať do programu rokovania vlády.

Hovorkyňa ministerstva kultúry Eva Chudinová pre SITA povedala, že stále sa rokuje a existuje možnosť, že o novele bude ešte dnes rokovať vláda.

Dohoda padá na sankciách

Bugár tvrdí, že zrušenie všetkých reštrikčných opatrení má vláda vo svojom programe a pokuta je takýmto opatrením. Koaliční partneri sa pri novele nevedia zjednotiť, či postihy zrušiť alebo len zmierniť. Strany Most-Híd a OKS sú za úplné zrušenie sankcií, strana SaS chcela pokuty ponechať ako možnosť v prípadoch, keď ani napriek upozorneniam nedôjde pri porušení legislatívy k náprave. Bugár návrh zákona, ktorý v stredu Krajcer vláde predložil, určite ďalej nepustí.

„Spejeme k dohode, ale stále diskutujeme o viacerých bodoch,“ konštatoval Krajcer. Kabinet má na schválenie jazykového zákona už len týždeň, ak chce stihnúť posunúť novelu na októbrové rokovanie parlamentu. Diskusiu brzdia práve sankcie. Krajcer dnes rokoval už len s Bugárom, pretože „ostatní koaliční partneri dostatočne zrozumiteľne prezentovali svoje názory.“ Dodal, že pripomienky koaličných partnerov postupne zapracúva do návrhu novely tak, „aby vznikol návrh, ktorý bude vo všeobecnosti akceptovaný.“

Minister pripomenul, že sa na predložení zákona na októbrové rokovanie parlamentu dohodol s Mostom-Híd. „Ja si ctím dohody,“ vyhlásil. Dohodou s Bugárom tiež odôvodnil, prečo rokovaniu o návrhu zákona nepredchádzalo klasické medzirezortné pripomienkové konanie. Podľa platného zákona ukladá ministerstvo za porušovanie jazykového zákona pokuty od 100 do 5000 eur. Krajcer chce po novom na porušovanie legislatívy v prvom rade upozorňovať a poskytnúť subjektom dostatočný čas na nápravu. „Sankcie nie ako nástroj priamej represie, ale ako krajný prostriedok na ochranu postavenia a používania štátneho jazyka má zmysel, samozrejme, vo vyšpecifikovaných oblastiach,“ vysvetlil Krajcer.

Konečnú podobu predkladanej novely mala doriešiť utorková Koaličná rada

Podľa premiérky Ivety Radičovej sa koalícia v utorok dohodla, že „pokiaľ ide o verejné informácie, informácie, ktoré znamenajú bežné napĺňanie verejnej správy, informácie, ktoré znamenajú dostupnosť základných služieb pre občanov, pokiaľ ide o informácie, ktoré by mohli znamenať riziko ohrozenia života, prírodné katastrofy, tak si nedodržiavanie zákona bude vyžadovať sankcie.“

Novela by mala zrušiť napríklad súčasné ustanovenie, podľa ktorého musí ministerstvo schvaľovať texty na pamätníkoch, pomníkoch alebo pamätných tabuliach, a tak dohliadať na dodržiavanie jazykového zákona. Stavebníci sa budú môcť v prípade potreby naďalej obracať na rezort so žiadosťou o stanovisko, avšak to už nebude prikazovať zákon. Po novom by sa mala vypustiť nadbytočná povinnosť viesť dvojjazyčne ďalšiu dokumentáciu v školách a školských zariadeniach, v ktorých sa vzdeláva v jazykoch národnostných menšín. Novela navrhuje úplne zrušenie pokút pre príležitostné tlačoviny v jazyku menšín, určené na kultúrne účely, katalógy galérií, múzeí, knižníc, programy kín, divadiel, koncertov a ostatných kultúrnych podujatí.

Novela jazykového zákona má nadobudnúť účinnosť od 1. januára 2011.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Béla BugárDaniel Krajcer
Firmy a inštitúcie Most-HídSaS Sloboda a Solidarita