Bugár si kladie podmienky, za ktorých by vstúpil do vlády

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bugar
Predseda strany Most-Híd Béla Bugár počas TB strany Most-Híd na tému: Päť otázok pre Smer k biznisu desaťročia. Bratislava, 13. august 2012. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 9. mája (WEBNOVINY) – Podmienkou strany Most-Híd na vstup do vlády po voľbách v marci 2016 bude podľa predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára dostatočné riešenie problému schránkových firiem. Bugár považuje navrhnutú novelu zákona o verejnom obstarávaní, o ktorej rokuje parlament za nedostatočnú a zlú, lebo ponecháva schránkam príliš veľký priestor zostať napojenými na peniaze z verejných zdrojov.

Schránkové firmy sú symbolom Smeru

„Smer dokazuje, že nemá reálny záujem vyriešiť tento problém. Schránkové firmy sú totiž symbolom pôsobenia vládnej strany Smer,“ vyhlásil Bugár dnes v rozhovore pre agentúru SITA. To, že predstavitelia Smeru nedržia slovo, už podľa Bugára musíme brať ako fakt.

„Vláda predložila do parlamentu návrh, ktorý nespĺňa všetky štyri body uznesenia prijatého aj poslancami Smeru. Vôbec ma neprekvapuje, že tak konajú bez náležitého vysvetlenia a bez skutočného dôvodu na zmenu,“ doplnil Bugár.

Podľa neho bude jednou z úloh novej vlády, ktorá vznikne po budúcoročných voľbách, vyriešenie tohto problému. „Ak bude Most-Híd jej súčasťou, prijatie účinného zákona proti schránkam bude podmienkou našej účasti v nej,“ dodal

Smer sa zahráva s trpezlivosťou občanov

Na Slovensku len 20 percent verejných zdrojov ide podľa podpredsedníčky Mosta-Híd Lucie Žitňanskej cez verejné obstarávania, zostávajúcich 80 percent nie, čiže schránkové firmy budú mať k nim prístup aj po prijatí tohto zákona bez zmeny. Podľa nej bude zákon neúčinný, pokiaľ register konečných užívateľov výhod nebude rozšírený na všetky oblasti nakladania s verejnými financiami, nielen na verejné obstarávanie.

„Je to napríklad predaj štátneho majetku, či povinné poistenie. Inak sa nedozvieme, kto stojí za poisťovňou Dôvera alebo za výberom mýta, či ďalšími veľkými zákazkami Ficovej vlády,“ vysvetlila potrebu rozšírenia registra na ďalšie oblasti podpredsedníčka Lucia Žitňanská pre agentúru SITA.

„Možno až vďaka Širokému a Váhostavu sa verejnosti naplno ukázalo, aký sofistikovaný systém schránky predstavujú a aké pofidérne hry umožňujú svojim majiteľom hrať. V prípade Váhostavu máme dokonca problém zistiť, kto je dlžník a kto veriteľ a kto koho záujmy vlastne zastupuje,“ doplnila Žitňanská. Zároveň odmieta výhovorky predstaviteľov Smeru na technické problémy takejto zmeny. „Smer sa podľa nás až príliš zahráva s trpezlivosťou občanov, ale je to ich zodpovednosť,“ dodala Žitňanská.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Béla BugárLucia Žitňanská
Firmy a inštitúcie Most-HídVáhostav - SK