Buriči v klube OĽaNO Matovičovi nehrajú do kariet

Lukáš Kyselica, Igor Matovič
Vpravo: predseda OĽANO Igor Matovič počas brífingu hnutia, na ktorom predstavili kandidátku do parlamentných volieb. Bratislava, 3. december 2019. Foto: archív SITA/Branislav Bibel.

Rebélia v klube OĽaNO môže sčasti podkopávať zotrvanie Igora Matoviča na poste predsedu vlády. Zatiaľ nie je zrejmé, koľko poslancov by podporilo výmenu premiéra. Odhaduje sa, že ide skôr o jednotlivcov.

Klub OĽaNO má celkovo 53 poslancov. Otvorene nateraz vystúpil proti premiérovi poslanec Ján Krošlák.

Od začiatku tohto týždňa po dovoze ruskej vakcíny Sputnik sa nanovo rozhorel v koalícii konflikt, ktorý s rôznou intenzitou prakticky trvá počas celej pandémie koronavírusu. Teraz si však dve koaličné strany Za ľudíSaS povedali, že zatlačia na výmenu premiéra Matoviča.

Kľúčové je, že všetky štyri strany chcú pokračovať spolu ďalej. Najväčšou neznámou je, či sa po rozhovoroch o rekonštrukcii vlády dopracujú k spoločnému výsledku.

Automatický odchod ministra

Najzásadnejším krokom má byť výmena premiéra. Rozsah ďalších zmien nateraz nie je jasný. V prostredí SaS a Za ľudí sa „automaticky“ očakáva, že vo funkcii skončí minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).

Veľkou neznámou je nahradenie Matoviča. Ak zotrvá na svojom poste, čo je najpravdepodobnejšie, tak SaS a Za ľudí sa ocitnú pred rozhodnutím, či z vládnej koalície odídu. Mohli by sa rozhodnúť pre politicky riskantný krok, odvolať Matoviča v parlamente.

Svojim spôsobom by však vyslovili nedôveru aj sebe, svojim členom vlády. Následne by sa spoliehali, že prezidentka vymenuje iného politika OĽaNO, ktorý by sa postavil na čelo kabinetu.

Otázkou je, či by sa napríklad minister financií Eduard Heger (OĽaNO), o ktorom sa špekuluje, na takúto misiu aj vydal. Ešte menej pravdepodobné je, že by premiérom bol „hráč“ mimo poslaneckého klubu OĽaNO.

Kto stojí za premiérom?

Pre Matoviča ako premiéra je podstatná lojalita vlastného poslaneckého klubu. Bez nej by ako šéf vlády neprežil. Keďže má klub 53 poslancov, tvorí najväčší základ ústavnej väčšiny 93 poslancov, o ktorých sa opiera vláda.

Šéf poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš neodpovedal, či dôveruje premiérovi a či sa chystá stretnutie premiéra s poslancami OĽaNO.

S klubom OĽaNO sa chce rozprávať predseda SaS Richard Sulík. V Rádiu Expres sa vyjadril, že neverí, že všetkých 53 poslancov je spokojných s Matovičovým vládnutím.

Andrej stancik foto 2.jpg
Poslanec OĽaNO Andrej Stančík Foto: Facebook Andrej Stančík

Andrej Stančík, ktorý patrí k najmladšej generácii poslancov OĽaNO, portálu Webnoviny.sk povedal, že Matovič sa stal predsedom vlády na základe toho, že vyhral voľby a získal pol milióna krúžkov, takže má na funkciu legitímne politické právo.

„Momentálne je, bohužiaľ, koalícia v kríze. Verím, že sa koaliční lídri na predčasné voľby nechystajú,“ komentoval aktuálne dianie. Priamej odpovedi na otázku, či má Matovič jeho dôveru, sa Stančík vyhol. Povedal, že svoj názor bude komunikovať dovnútra poslaneckého klubu.

Krošlák: Máme aj lepších

Kriticky sa na adresu Matoviča na sociálnej sieti  vyjadril poslanec OĽaNO Ján Krošlák. Uviedol, že z politického marketingu a freestylu premiéra sa stáva diagnóza, ktorá má charakter veľkej alergie väčšiny Slovákov na jeho osobu.

„Dobrý premiér má ľudí spájať, a nie rozdeľovať. Ľudia by ho mali mať radi alebo rešpektovať a v najhoršom prípade s ním nesúhlasiť, ale nie nenávidieť,“ uviedol Krošlák, ktorý je bývalým tenisovým reprezentantom Slovenska.

Podľa Krošláka v OĽaNO sú takí, „ktorí majú na to, aby viedli túto krajinu lepšie“. Koľko poslancov zmýšľa v klube OĽaNO ako on nie je zrejmé. Je pravdepodobné, že podstatná väčšina Matoviča ako premiéra podporuje aj ďalej.

Dobrá rada Matovičovi

Poslanec OĽaNO Jozef Pročko hovorí, že každý má chyby vrátane Matoviča, ale každý by mal dostať aj druhú šancu Poslanec tiež povedal, že Matovič sa nezmenil a stále je taký istý, aký bol aj pred parlamentnými voľbami.

„Ľudia však v tejto situácii nechcú počúvať pravdu a Igor má vo veľa veciach pravdu. Jedinú vec, ktorú Igorovi vyčítam, je, že by mal niekedy počítať do dvadsať a potom reagovať,“ povedal Webnovinám Pročko.

Poslanec je rád, že premiérom je Matovič. „Konečne máme po roku 1989 niekoho, kto má ten protikorupčný mód taký silný. V tomto je Igor super. Najväčší problém je, že Sulík nevie prežrieť 25 percent, ktoré získalo OĽaNO vo voľbách. Keď príde k nám na klub, tak jeho prvá veta je  – veď vy máte jackpot, vy máte 25 percent,“ povedal Pročko.

Goga vidí po Matovičovi úradnícku vládu

Druhý najsilnejší partner v koalícii hnutie Sme rodina navonok vystupuje neutrálne. Predseda hnutia Boris Kollár je otvorený rekonštrukcii vlády a zároveň hovorí, že jej pád nechce. Na budúci týždeň v stredu 10. marca má predsedníctvo hnutia rokovať o ďalšom postupe.

NR SR: Ustanovujúca schôdza
Poslanec Ľudovít Goga za hnutie Sme rodina. Foto: SITA/Marek Mrviš

Podľa člena predsedníctva Ľudovíta Gogu (Sme rodina) majú traja či štyria poslanci zdravotné problémy a každý by sa mal k vzniknutej situácii vyjadriť. Goga tvrdí, že záujmom je, aby sa kríza v koalícii čo najskôr skončila, lebo prioritou je riešenie pandémie.

„Vláda a ministerstvá fungujú. Ide o to, či výmena jedného, dvoch alebo troch členov vlády je riešením. To je práve to, k čomu to smeruje. Ide o to, či výmena ministra zdravotníctva je okamžitým vyriešením situácie. Môžeme si povedať, že nie je,“ uviedol pre Webnoviny.sk.

Goga si myslí, že výmena premiéra nič nevyrieši. „A keď, tak pani prezidentka ustanoví úradnícku vládu. Politiku si musíme rozmeniť na drobné a toto sa môže stať. Každú zmenu premiéra musí schváliť prezidentka a môže dôjsť práve k tomu, čo som spomenul,“ dodal Goga.

Rozuzlenie súčasnej koaličnej krízy sa očakáva najskôr na budúci týždeň. Nie je však vylúčené, že potrvá dlhšie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej StančíkBoris KollárIgor MatovičJozef PročkoĽudovít GogaMichal Šipoš
Firmy a inštitúcie OĽANOSaSSme rodinaZa ľudí