Bazény - cena, typy a najčastejšie akcie

Záhradný bazén
zdroj: gettyimages.com

Premýšľate nad domácim bazénom? Ponuka na súčasnom trhu je viac ako bohatá, stačí si len vybrať typ, ktorý bude vhodný do vašej záhrady a splní požiadavky vaše, ale aj celej rodiny. V nasledujúcom článku vám predstavíme základné kritériá bazénov a pozrieme sa aj na to, čo by nemalo uniknúť vašej pozornosti pri návšteve záhradného centra.

Pohoda pri vode

Bazén nie je žiadna maličkosť – z priestorového ani finančného hľadiska. Jeho zakúpenie si starostlivo premyslite. Začnite výberom typu inštalácie. V tomto prípade sa budete rozhodovať medzi nadzemným a zapusteným bazénom, pričom každý má svoje silné aj slabšie stránky. Pri nadzemných bazénoch musíte myslieť na ich celkové vyznenie v záhrade, pri zapustených zasa rátajte so stavebnými prácami a výrazným zásahom do terénu. Zabudnúť by ste nemali na filtráciu či zastrešenie.

→Bazény a príslušenstvo Marimex si môžete pozrieť aj tu←

Zvážte výber miesta. Dôležité je zachovanie súkromia, dostatočná vzdialenosť od opadavých stromov či kríkov a intenzívne slnečné lúče prevažnú časť dňa. Len za splnenia uvedených podmienok si budete môcť naplno užívať teplú a čistú vodu. Bazén situujte do odľahlejšej časti záhrady, kde vám nebude prekážať a nebude ani každému na očiach.

Materiál a typ

Bazény sa nečlenia len podľa spôsobu inštalácie, ale aj z hľadiska materiálu, z ktorého sú zhotovené. V prípade nadzemných bazénov si môžete vybrať z nasledujúcich možností.

Nafukovací bazén
Rokmi overená klasika, ktorá prinesie letné radovánky za prijateľnú cenu. Tento typ bazéna váš rodinný rozpočet naozaj výrazne nezasiahne. Nájdete ich v rôznych veľkostiach aj tvaroch, preto sa v nich pohodlne okúpe aj viacčlenná rodina. Avšak o plávaní nemôže byť ani reči. Zaujmú ľahkou montážou a pomerne širokým sortimentom doplnkového vybavenia. Dlhú životnosť dosiahnete len pri skutočne opatrnej manipulácii.

Pozrite si bazény a príslušenstvo v týchto e-shopoch:

Montovaný typ bazéna
Hovoríme o kombinácii bazénovej fólie s obvodom, tvoreným pozinkovaným plechom. Sú väčšie a odolnejšie, než nafukovacie bazény, avšak v ich neprospech hovorí krátka životnosť, horšia kvalita a možnosť len oválneho tvaru. Poteší nenáročná montáž a možnosť výmeny fólie.

Plast
Aj plastový bazén je pomerne lacný, ľahko skonštruovateľný a vyznačuje sa priemernou životnosťou. Opäť to však závisí od starostlivosti. Nech vás ale neprekvapí, ak sa steny bazéna poškriabu, vydujú, prípadne vyblednú. Plast zostane plastom v akejkoľvek podobe.

Antikora
V prípade tohto materiálu sa už presúvame do sféry zapustených bazénov. Charakterizuje ho takpovediac večnosť. Ide o ušľachtilý kov, nezničí ho mráz ani hrdza. Naplnený môže zostať aj počas zimných mesiacov. Je antibakteriálny. Vyššia investícia zodpovedá aj vysokej kvalite, čo poviete?

Záhradný bazén
zdroj: gettyimages.com

Laminát/Akrylát
Zmes sklených vlákien a živice, ktorá je pendantom dlhovekosti. Ak sa rozhodnete pre takúto luxusnú variantu, nechajte si povrch ošetriť špeciálnou fóliou. V opačnom prípade sa pripravte na vznik prasklín.

→Bazény a príslušenstvo Marimex si môžete pozrieť aj tu←

Keramika
Prítomný je keramický prach spojená so špeciálnymi časticami. Ich pôsobením vzniká zaujímavý 3D efekt, odrážajúci sa od vodnej hladiny. Typickými znakmi je vysoká odolnosť, trvácnosť a životnosť aj niekoľko desiatok rokov. Na určité obmedzenia sa pripravte v oblasti veľkosti a tvaru.

Železobetón
V tomto prípade hovoríme o nesmrteľnej stavbe. Vyššia investícia a náročnejšie stavebné úpravy vám zaiste vynahradí jednoduchá starostlivosť, neobmedzené spektrum tvarov aj veľkosti, kvalita prevedenia či odolnosť voči UV žiareniu aj vzniku plesní.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: