Mobilné izbové klimatizácie do bytu

Mobilná klimatizácia
zdroj: gettyimages.com

Blíži sa leto a s ním aj neznesiteľne vysoké teploty, pred ktorými unikneme len veľmi ťažko. Ako vyriešiť tento problém v menšom byte či stiesnenej garsónke? Vsaďte na mobilnú klimatizáciu a leto sa stane o niečo znesiteľnejším. Poďte sa s nami inšpirovať a poradíme vám s jej výberom.

Princíp klimatizácie je každému jasný, a tak aj malé dieťa vie, že tento prístroj dokáže jednu dôležitú vec – ochladiť vzduch v miestnosti. Málokto ale vie, ako vlastne celý systém funguje a že existujú aj presne stanovené normy, ktoré musí každá klimatizačná jednotka, teda aj tá mobilná, spĺňať. Z hľadiska praktickosti sú mobilné klimatizácie výhodnejšou variantou, pretože vám umožnia ľahký presun do akejkoľvek časti interiéru.

Spravte si leto znesiteľným s mobilnou klimatizáciou

Ale späť k samotnej funkci a požiadavkám, ktoré musí každá jednotka spĺňať. V podstate by sme nenašli model, ktorý by iba „likvidoval“ teplo. Každá jednotka funguje na princípe, kedy odvádza teplý vzduch preč z miestnosti, a naopak do nej fúka vzduch studený, čím dochádza práve k celkovému ochladzovaniu. A ako veľmi je intenzívny, nezáleží iba na chladiacom výkone, ale aj na tom vzduchovom. A to je prvý aspekt, na ktorý by sme sa mali pri výbere zamerať. V princípe celá jednotka vytvára v miestnosti podtlak, čím je vzduchový výkon vyšší, tým viac pocítime účinok klimatizácie.

Mobilná klimatizácia nie je len rozumnou voľbou pre ľudí, ktorí nevlastnia zabudovanú jednotku, ale je to aj skvelý spôsob, ako ušetriť peniaze a znížiť množstvo spotrebovanej energie. V skutočnosti existuje naozaj veľa výhod spojených s týmto typom klimatizácie. Mobilná klimatizácia sa môže niekomu zdať ako luxus, ale slúži dôležitému účelu nad rámec základného komfortu. Nemajte pocit, že ste príliš citliví ak zistíte, že teplo je pre vás nepríjemné a chcete nájsť riešenie – ochladenie, keď je vonku horúco, môže to byť dôležité pre vaše zdravie. K letu máme väčšinou pozitívny vzťah – je toľko vecí, ktoré na ňom milujeme. Pobyt pri vode, grilovačka na záhrade s priateľmi, dlhé dni….A potom je tu letná horúčava. Je síce žiaduca, keď ste celý deň vonku pri vode, ale už menej, ak je vo vašom domove dusno a nedýchateľne a vy sa vraciate do bytu, v ktorom sa cítite mizerne. Keď vám je zima, môžete sa zakrútiť do teplej deky, horúčavu je však o niečo ťažšie zvládnuť pomocou jednoduchých prostriedkov. A navyše okrem diskomfortu, ktorý teplo spôsobuje, môže mať aj vážne zdravotné dôsledky. Môžete byť nájomníkom, chcete presúvať klimatizáciu z miestnosti do miestnosti alebo jednoducho nemáte rozpočet na pevnú jednotku. V niektorom z týchto a aj ďalších scenárov je mobilná klíma možnosťou na zváženie.

Ak si kúpite mobilnú klimatizáciu, ktorá nie je vhodná pre vaše priestory, môžete počítať so sklamaním. Musíte nájsť produkt, ktorý bude fungovať v priestore, ktorý máte k dispozícii, za cenu, ktorá je pre vás prijateľná a súčasne plní všetky vaše potreby. Ak chcete nájsť prenosný klimatizačný prístroj, ktorý toto všetko spĺňa, pri vyhľadávaní zohľadnite tieto faktory:

 • plocha alebo objem vašich priestorov
 • rozmery klimatizácie
 • ventilácia a odsávanie
 • jednoduchá alebo dvojitá výfuková hadica
 • úroveň hlučnosti
 • vypúšťanie kondenzátu
 • cena

Pozrite si mobilné klimatizácie v týchto e-shopoch:

Odvádzanie kondenzátu Vedľajším produktom každej klimatizácie, a teda aj mobilnej, je kondenzát, ktorý vznikne ochladzovaním vzduchu. Ide o vodu, ktorá musí byť odvádzaná. Existujú možnosti, pri ktorých je odvádzaná buď pomocou čerpadla (vo forme tekutiny) alebo je zmenená na plynné skupenstvo a môže odchádzať spolu s horúcim vzduchom. Ideálne tam, kde nie je možné realizovať bežne dostupnými možnosťami samotný odtok. Vhodné je zamerať sa na modely, ktoré obsahujú automatický výparník.

Alergici pozor Zatiaľ čo zmienené informácie sú skôr všeobecnejšie, alergici by mali pri výbere jednotky zbystriť ešte viac – a to hlavne preto, aby nedochádzalo k rozširovaniu alergénov v samotnej miestnosti, ale naopak mohli byť efektívne zachytené. Je preto dôležité zamerať sa predovšetkým na výber kvalitných filtrov, ktoré to dokážu. Rovnako je vhodné jednotku pravidelne servisovať a čistiť, keďže nedostatočná údržba môže byť doslova rajom pre rôzne plesne. Pre alergikov teda nič dobrého.

A akú teda vybrať? Pri konkrétnom výbere klimatizácie sa tak zamerajte na už spomenuté výkony. Tie najmenej výkonnejšie typy majú výkony okolo 2,6 kW, čo znamená bezproblémové vlastnosti v miestnostiach, ktorých celkový objem je okolo 80 metrov kubických. O pár desatín výkonnejšie modely, a to s výkonom 2,9 kW, už bez problémov zvládnu udržať príjemné teploty v miestnostiach s objemom 90 metrov kubických. Takto škála mobilných klimatizácií pokračuje, a to až k tým najvýkonnejším, ktoré sú s výkonmi 4,7 kW určené pre miestnosti s objemom 140 metrov kubických. Všetky modely môžu byť naviac kombinované s celým radom funkcií, ktoré samotnú prevádzku veľmi uľahčia, a tak je možné naprogramovať mnoho funkcií, ale napríklad využiť aj pohybové senzory.

Mobilné klimatizácie a vykurovanie Hoci primárne je klimatizácia určená na ochladzovanie, niektoré modely vedia aj vyhrievať. Je potrebné však povedať, že pokiaľ chladíme, dokáže klimatizácia dosiahnuť rozdiel medzi vnútornou a vonkajšou teplotou okolo 5 ºC. A s touto hodnotou musíme počítať aj pri samotnom ohreve. Nie je teda možné miestnosť vykúriť napríklad na 20 °C, pokiaľ je vnútorná teplota iba 10 °C. Čo je mimochodom limitná teplota, pri ktorej je možné vykurovať. Pri nižšej to už konštrukcia mobilných klimatizácií neumožňuje.

Mobilné klimatizácie nepotrebujú trvalú inštaláciu, ale väčšina z nich potrebuje okno na ventiláciu alebo samostatný priestor na nasmerovanie výfuku systému. Väčšina modelov aj odvlhčuje a je ľahko prenosná. Aby sme pomohli nájsť najlepšiu mobilnú klimatizáciu pre váš domov a životný štýl, čítajte ďalej a zvážte nasledujúce faktory, aby ste sa pri konečnom výbere vedeli informovane rozhodnúť.

Rozmer miestnosti Väčšina prenosných klimatizačných jednotiek nebude ochladzovať celý dom alebo byt; sú určené na chladenie konkrétnych miestností, ako je spálňa alebo obývacia izba. Výrobcovia používajú BTU (British thermal unit) na meranie výkonnosti klimatizačných zariadení. Vo všeobecnosti, čím je väčší počet BTU, tým väčšia bude miestnosť, ktorú je klimatizácia schopná udržiavať chladnou. Iní výrobcovia zasa určia veľkosť priestoru, v ktorom bude klimatizácia optimálne fungovať.

Pozrite si aj tieto mobilné klimatizácie:

Majte na pamäti, že steny a dvere ovplyvňujú cirkuláciu vzduchu. Ak máte byt s rozlohou 90 m2 s niekoľkými izbami a dúfate, že jedna mobilná klíma s výkonom 18 000 BTU ochladí celý priestor je šanca, že budete sklamaní. V takom prípade by ste mali investovať do slabších klimatizácií pre každú miestnosť alebo presúvať vašu mobilnú klimatizáciu do miestností, ktorú práve používate. Okrem toho musíte tiež zohľadňovať výkyvy okolitej teploty, ktorých sa každej miestnosti dostáva. Napríklad, ak je vaša spálňa počas dňa vystavená slnečnému žiareniu, teplo v tejto oblasti sa prirodzene zvýši. To isté sa stáva s rôznymi spotrebičmi, ako je rúra alebo sporák, ktoré vytvárajú teplo keď sú v prevádzke. Ak sa snažíte vychladiť oblasť, ktorá spadá do týchto scenárov, bolo by rozumné vziať to do úvahy a ísť s BTU smerom hore. Zvýšiť výkon vašej mobilnej klimatizácie by ste mali aj v nasledujúcich prípadoch:

 • váš priestor má veľa okien alebo spotrebičov generujúcich teplo
 • chladíte zle izolovanú miestnosť, napríklad garáž alebo dielňu
 • váš priestor má vysoké stropy

Veľkosť klimatizačnej jednotky Niektorí ľudia kupujú prenosné klimatizačné zariadenia so zámerom využívať ich v jednej miestnosti. Pre ostatných, názov „prenosná” skutočne znamená, že chcú klimatizáciu prenášať z miestnosti do miestnosti alebo z miesta na miesto. Ak spadáte do druhej kategórie, potom je dôležité vybrať si klimatizačnú jednotku, ktorá sa ľahko presúva. Majte na pamäti jej veľkosť a hmotnosť. Zmestí sa do vášho auta? Viete ju sami zdvihnúť? Disponuje kolieskami pre zjednodušenie mobility? Dokonca aj vtedy, ak ju budete používať na jednom mieste dlhodobo uistite sa, že sa tam zmestí. Zmerajte priestor a porovnajte, či špecifikácie produktu zodpovedajú disponzibilnému priestoru. A zvážte, či budete musieť preorganizovať miestnosť, aby pracovala na mieste, ktoré ste vybrali a či reorganizácia neznamená problém.

Ventilácia a odsávanie Všetky prenosné klimatizačné jednotky ventilujú horúci vzduch ako súčasť procesu chladenia. Tento horúci vzduch je zvyčajne odsávaný z oblasti, ktorá sa chladí pomocou odsávacej hadice a môže byť odvádzaný oknom, cez strop, posuvné dvere alebo cez stenu. Väčšina mobilných klimatizácií je dodávaná s príslušenstvom, ktoré obsahuje potrebnú výfukovú hadicu a súčiastky, ako aj jasné pokyny ako nastaviť klimatizačné zariadenie tak, aby sa správne ventilovalo. Väčšinou sú všetky jednoducho nastaviteľné, čo umožňuje jednoduché presúvanie z miestnosti do miestnosti. Ak zamýšľate používať klimatizačné zariadenie na mieste, ktoré je vzdialené od okna, skontrolujte maximálnu dĺžku hadice. Niektoré modely majú súpravy, ktoré vám umožnia väčšiu flexibilitu v tom, kam umiestnite klimatizačnú jednotku, ale zvyšok bude musieť zostať v blízkosti okna. V závislosti od modelu, ktorý si kúpite, môžete zakúpiť predlžovaciu hadicu alebo ventilačnú súpravu, ktorá vám umožní presunúť klimatizáciu na vhodnejšie miesto.

Jednoduchá verzus dvojitá výfuková hadica

Mobilná klíma môže mať jednoduché alebo dvojité odvádzanie horúceho vzduchu a vháňanie vzduchu na chladenie. Tu je v skratke ich charakteristika.

Mobilná klimatizácia s jednou hadicou Tento dizajn používa rovnakú hadicu pre nasávaný aj vyfukovaný vzduch. Funguje tak, že nasaje vzduch z priestoru, ochladzuje ho a vracia väčšinu vzduchu späť do miestnosti. Malé množstvo tohto vzduchu sa použije na chladenie spotrebiča a vypustí sa z výfukovej hadice klimatizácie. To spôsobuje mierne negatívny tlak vzduchu, pretože vzduch z vnútra miestnosti ochladzuje kompresor.

Mobilná klimatizácia s dvomi hadicami Tento dizajn má jednu prívodnú hadicu a jednu výfukovú hadicu. Vzhľadom na to, že má dve samostatné hadice, prenosný klimatizačný prístroj nie je len energeticky úspornejší, ale miestnosť ochladí približne o 40% rýchlejšie, ako prevedenie s jednou hadicou. Mobilná klimatizácia s dvojitou hadicou nevytvára negatívny tlak vo vnútri chladenej miestnosti. Jednotky s dvomi hadicami však používajú teplejší, nechladený vzduch na chladenie kompresorov, čo môže mať za následok mierne oslabenú účinnosť. Taktiež v závislosti od konštrukcie môže klimatizácia s dvomi hadicami používať dva vnútorné ventilátory, čo môže mať za následok vyššiu spotrebu energie.

Hlučnosť Klimatizácia robí hluk. Nezáleží na tom, či je to pevná alebo prenosná jednotka, trocha hluku si užijete z ktorejkoľvek klimatizácie, ktorú si kúpite. Je väčšinou minimálny a obvykle sa opisuje ako „hluk pozadia”, ktorý si pravdepodobne ani nevšimnete. Ale je to aj tak dôležitý faktor, ktorý treba pri výbere zvážiť. Ak máte obavy z hluku, odporúčame vám kúpiť mobilnú klimatizáciu so špeciálnymi funkciami, ktoré minimalizujú hluk. Funkcie, ktoré by ste mali hľadať, zahŕňajú programovateľný časovač, viac úrovní rýchlosti a režim spánku. Ak je pre vás dôležité nájsť jednotku, ktorej hluk si ani nevšimnete keď je zapnutá, hľadajte modely, ktoré sú navrhnuté tak, aby boli tichšie než ostatné. Ak výrobcovia vyvinuli úsilie na to, aby sa klimatizačné zariadenie stalo tichším, môžete si byť istí, že to uvedú vo svojich marketingových materiáloch.

Vypúšťanie kondenzátu Keď mobilná klimatizácia chladí vnútorný vzduch, pôsobí tiež ako odvlhčovač a odstraňuje vodu zo vzduchu. Existujú rôzne spôsoby nakladania s touto vlhkosťou:

 • plne samoodparovacie klimatizácie – zariadenie vypustí všetok kondenzát a nikdy nemusíte vyprázdňovať zozbieranú vodu. To je žiaduce, ak chcete nechať klimatizáciu bežať bez dozoru
 • čiastočne samoodparovacie klimatizácie – odparujú väčšiu časť vlhkosti do výfuku horúceho vzduchu a zostáva málo alebo žiadna voda na vyprázdnenie. Ako často budete musieť vypúšťať vodu, bude závisieť od použitia a podmienok prostredia
 • gravitačný odtok / odtoková hadica – všetky prenosné klimatizačné jednotky podporujú možnosť trvalého pripojenia hadice na vypúšťanie vody. To umožňuje, aby sa zozbieraná voda nepretržite odvádzala do blízkeho podlahového odtoku pomocou sily gravitácie – a tiež to znamená, že nebudete musieť vodu vypúšťať ručne
 • kondenzačné čerpadlá – sú k dispozícii ako samostatné príslušenstvo, ktoré pomáha pumpovať zozbieranú vodu cez vypúšťaciu hadicu. Tieto čerpadlá môžu posúvať vodu smerom nahor, aby odvádzali vodu von, napríklad cez okno
 • nádrže na kondenzát – najjednoduchšie prenosné klimatizačné jednotky majú vnútorný kontajner, ktorý zbiera vodu a je potrebné ho pravidelne ručne vypúšťať

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: