Celý svet dlhuje Snowdenovi poďakovanie, odkazuje Assange

Snowden
Edward Snowden Foto: SITA/AP
Julian assange, wikileaks
Foto: SITA/AP

SYDNEY 11. augusta (WEBNOVINY) – Šéf portálu WikiLeaks Julian Assange v sobotu vyjadril úctu bývalému spolupracovníkovi amerických tajných služieb Edwardovi Snowdenovi za jeho úlohu pri odhalení tajných sledovacích programov americkej vlády.

Austrálčan, ktorý sa už rok nachádza na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne, zároveň uviedol, že Američania a obyvatelia všetkých krajín sveta by mu mali byť vďační za jeho odvahu.

Podľa šéfa kontroverzného portálu totiž poukázal na praktiky, čím prinútil Washington k zmenám v týchto programoch. Tie v piatok avizoval prezident Spojených štátov Barack Obama. Jeho vystúpenie je podľa Assangea Snowdenovým víťazstvom. Ako povedal stíhaný Austrálčan, ak by nebolo Snowdena, nikto by sa o programoch nikdy nedozvedel a nedošlo by k zmenám.

Obama v piatok zverejnil kroky na zvýšenie dôveryhodnosti jeho vlády po odhalení odpočúvania telefónov a sledovania internetu, čo viedlo o obavám obyvateľstva z narušenia ich súkromia. Americký líder sľúbil reformu vládneho sledovacieho programu. Kongres podľa jeho vlastných slov požiada o revíziu kontroverznej časti Vlasteneckého zákona, ktorá umožňuje takéto praktiky. Vláda podľa Obamu odtajní dokumenty o sledovaní a zriadi výbor, ktorý bude dohliadať na „rovnováhu medzi bezpečnosťou a súkromím“. Občanov celého sveta zároveň ubezpečil, že USA nemajú v úmysle sledovať „obyčajných ľudí“.

Škandál rozpútal Snowden. USA ho obvinili zo špionáže, no Snowden ušiel do Ruska, kde získal dočasný azyl. Dôsledkom bolo rozhodnutie Bieleho domu zrušiť septembrové stretnutie Obamu s ruským prezidentom Vladimirom Putinom

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack ObamaEdward SnowdenJulian Assange