Česi si pre sankčný zoznam predvolali veľvyslanca Ruska

česká republika
Foto: SITA/ AP

PRAHA 1. júna (WEBNOVINY) – Český minister zahraničia Lubomír Zaorálek si v pondelok predvolal ruského veľvyslanca, aby mu vysvetlil nový sankčný zoznam Moskvy, na ktorom figurujú aj štyria Česi. Žiada tiež vysvetlenie ruského dokumentárneho filmu o invázii vojsk Varšavskej zmluvy do bývalého Československa v auguste 1968, ktorý podľa odborníkov skresľuje historické fakty.

Serveru iDNES.cz to povedala hovorkyňa ministerstva zahraničia Michaela Lagronová. Zaorálek podľa nej chce vedieť, na akom základe vznikal zoznam osôb, na ktoré uvalilo Rusko sankcie, ako aj to, prečo do zoznamu zahrnuli Čechov. „Pana ministra tiež zaujíma, prečo ruská televízia vysiela lži,“ povedala Lagronová.

Ruský zoznam neželaných osôb je reakciou na hospodárske a cestovné sankcie západných krajín uvalené na Rusko a jeho vybraných, vysokopostavených predstaviteľov za minuloročné pričlenenie polostrova Krym. Minister zahraničia Sergej Lavrov povedal, že na zoznam zaradili osoby, ktoré „podporovali prevrat na Ukrajine“, čím mal na mysli zvrhnutie exprezidenta Viktora Janukovyča po masových demonštráciách.

Medzi sankcionovanými je aj český exminister Karel Schwarzenberg spolu so svojím krajanom a bývalým eurokomisárom Štefanom Fülem, podpredseda strany TOP 09 Marek Ženíšek a europoslanec a bývalý senátor za TOP 09 Jaromír Štětina. Kritizovaný dokument odvysielala ruská stanica Rossija 1. O invázii ČSSR sa v ňom hovorí, že Varšavská zmluva bránila sovietskych spojencov pred „agresívnou“ Severoatlantickou alianciu, takže invázia bola nutná, pretože sa v krajine chystal ozbrojený prevrat. Českí historici už označili dokument za ukážku novodobej ruskej propagandy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Karel SchwarzenbergLubomír ZaorálekSergej Lavrov