České hádzanárky sa na majstrovstvách sveta postarali o senzáciu, premiérovo sú vo štvrťfinále

Cesko hadzana
České hádzanárky oslavujú po víťazstve nad Rumunskom postup do štvrťfinále majstrovstiev sveta. Foto: SITA/AP

BERLÍN 11. decembra (WebNoviny.sk) – Veľké prekvapenie sa zrodilo v pondelok na XXIII. majstrovstvách sveta v hádzanej žien v Nemecku (1. – 17. 12. 2017).

Na úkor Rumunska sa oň postarali reprezentantky Česka, ktoré zdolali v Lipsku favorita a víťaza základnej A-skupiny tesne 28:27, keď po polčase zaostávali 14:17. Víťazný gól proti Rumunkám vedených jednou z najlepších hádzanárok sveta Neagovou dosiahla v záverečných sekundách Hrbková. Český tím postúpil na MS premiérovo do štvrťfinále, pričom jeho doterajšie najlepšie umiestnenie bolo 13. miesto.

K senzácii blízko aj Kórejčanky

Blízko k senzácii mali aj Kórejčanky. Ešte pol minúty pred koncom riadneho hracieho času vyhrávali o gól nad zatiaľ suverénnmi Ruskami. Tie však zásluhou Makejevovej vyrovnali na 30:30 a vynútili si predĺženie, v ktorom hneď ušli súperkám na rozdiel dvoch gólov a vedenie už z rúk nepustili (36:35).

Suverénnym spôsobom postúpili obhajkyne prvenstva spred dvoch rokov. Nórky s prehľadom zdolali Španielky 31:23 a teraz ich čaká predčasné finále. Vo štvrťfinále sa stretnú s Ruskami, bude to súboj dvoch hlavných ašpirantov na titul.

Prezidentský pohár pre Poľsko

V pondelok sa predlžovalo aj druhýkrát. V zápase Holandsko – Japonsko svietil nerozhodný stav na ukazovateli skóre po I. polčase (10:10), po 60 minútach (20:20), ale nadstavenú desaťminútovku lepšie zvládli reprezentantky „oranjes“ a už sa môžu tešiť na boj o semifinále proti Češkám.

Prezidentský pohár si v Nemecku vybojovali hráčky Poľska, ktoré v dueli o konečnú 17. pozíciu na MS 2017 zdolali Brazílčanky, majsterky sveta spred 4 rokov, o dva góly 29:27.

MAJSTROVSTVÁ SVETA V HÁDZANEJ

• osemfinále (Magdeburg/Lipsko):

Rusko – Kórejská republika 36:35 po predĺžení (30:30, 16:15)

Rumunsko – Česko 27:28 (17:14)

Japonsko – Holandsko 24:26 po predĺžení (20:20, 10:10)

Španielsko – Nórsko 23:31 (10:13)

štvrťfinálové dvojice: Dánsko – Švédsko, Francúzsko – Čierna Hora, Česko – Holandsko, Rusko – Nórsko

Argentína – Tunisko 29:19 (15:10)

Konečné poradie na 17. – 24. mieste: 17. Poľsko, 18. Brazília, 19. Angola, 20. Kamerun, 21. Paraguaj, 22. Čína, 23. Argentína, 24. Tunisko