Nižšia DPH na ubytovanie a rekreačné poukazy naštartujú cestovný ruch, môžu však priniesť riziká

Turisti, Vysoké Tatry
Foto: ilustračné, SITA/Oliver Ondráš.

BRATISLAVA 25. októbra (WebNoviny.sk) – Zväz cestovného ruchu SR (ZCR) privítal zníženie sadzby dane z pridanej hodnoty na ubytovacie služby vo výške 10 % a zavedenie rekreačných poukazov pre zamestnancov. Považuje to za najdôležitejšie opatrenia v tejto oblasti za posledné roky.

„Zabezpečenie konkurencieschopnosti poskytovateľov ubytovacích služieb je kľúčovým faktorom pri rozvoji služieb cestovného ruchu, ale aj nadväzujúcich služieb, ktoré turisti pri návšteve Slovenska využívajú,“ informoval vo štvrtok prezident ZCR Marek Harbuľák. Národná rada SR schválila uvedené opatrenia s účinnosťou od 1. januára 2019 v utorok 24. októbra na návrh poslancov za SNS.

Nové pracovné miesta a rast miezd

Príklady dobrej praxe v krajinách so zníženou sadzbou DPH na ubytovacie služby podľa zväzu potvrdzujú zvýšenie investícií v tomto sektore, čo prináša so sebou tvorbu nových pracovných miest a rast miezd.

„Práve mzdy sú kľúčovým faktorom pri rozvoji služieb v cestovnom ruchu. Vysoké daňovo-odvodové zaťaženie služieb cestovného ruchu neumožňuje vytvárať také mzdové podmienky, ktoré by prilákali ľudí pre prácu v tomto segmente. Zväz cestovného ruchu SR očakáva, že zníženie sadzby DPH podporí rast miezd v cestovnom ruchu,“ uviedol Harbuľák. V tejto súvislosti bude zväz apelovať na vládu, aby prehodnotila zavedenie zníženej sadzby DPH aj na stravovacie služby.

Poukazy s možnými rizikami

Schválená novela zákona o podpore cestovného ruchu, ktorá umožňuje zavedenie rekreačných poukazov pre zamestnancov, bude mať podľa zväzu výrazne pozitívny dopad nielen na podnikateľov v cestovnom ruchu, ale odrazí sa v ďalších odvetviach vďaka zamestnanosti, vyššej spotrebe a náraste investícií.

„ZCR však zároveň poukazuje na riziká spojené s povinným poskytovaním rekreačného príspevku pre zamestnávateľov, zamestnávajúcich 50 a viac zamestnancov, ktoré môžu spôsobiť výrazný nárast nákladov pre niektoré podniky,“ upozornil Harbuľák.

Zväz cestovného ruchu SR združuje pätnásť profesijných združení, inštitúcií a zamestnávateľov v cestovnom ruchu a jeho cieľom je dlhodobo upozorňovať na systematickú podporu cestovného ruchu štátom a štátnymi organizáciami.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SNS Slovenská národná strana