Zamestnávatelia žiadajú poslancov nielen vypustiť z novely povinný príspevok na rekreáciu

Parlament, Národná rada SR
Foto: archívne, SITA/Marko Erd.

BRATISLAVA 18. októbra (WebNoviny.sk) – Zamestnávateľské organizácie, podnikatelia a obchodné komory žiadajú vypustiť z návrhu novely zákona o podpore cestovného ruchu povinnosť zamestnávateľa poskytovať príspevok na domácu rekreáciu a ponechať ho ako dobrovoľný. Zároveň vyzývajú politické strany, aby upustili od zneužívania pracovnej či sociálnej legislatívy na politické ciele.

„Nesystémové návrhy dlhodobo znižujú konkurencieschopnosť slovenských podnikov a nepredvídateľnosť legislatívy v podnikateľskom prostredí zásadne znižuje atraktívnosť Slovenska pre investorov, čo môže mať už v krátkej budúcnosti významný negatívny vplyv na jeho hospodársky rast a budúcu prosperitu jeho občanov,“ uvádza sa vo štvrtkovom písomnom vyhlásení.

Diskriminuje zamestnancov menších firiem

Návrh poslancov SNS na rekreačný príspevok odmietli na tripartite 8. októbra nielen zamestnávatelia, ale aj odborári ako nesystémový a v predloženej podobe aj nespravodlivý, keďže neopodstatnene diskriminuje zamestnancov menších firiem.

„Navrhovaný spôsob financovania príspevku na rekreáciu je zároveň administratívne náročný a ľahko zneužiteľný. Nie každý zamestnanec má záujem o rekreáciu, no všetci budú mať záujem získať finančný príspevok. Riziko vytvorenia ponuky fiktívnych dokladov na preukázanie výdavkov a ich špekulatívneho získavania zo strany niektorých zamestnancov je mimoriadne vysoké,“ upozornili zamestnávatelia.

Uvedený návrh podľa nich zároveň necitlivo zasahuje do existujúcich sociálnych programov firiem, z ktorých mnohé dobrovoľne poskytujú zamestnancom benefity nad rámec zákona a výrazne zužuje priestor pre podnikové kolektívne vyjednávanie a popiera jeho význam.

„Firmy majú rôzne motivačné systémy, a tak zákonom nanútené príspevky na rekreáciu významne znižujú rozsah poskytovania iných možných benefitov. Zamestnávateľské združenia a obchodné komory zároveň odmietajú financovať nesystémové a populistické návrhy, ktoré slúžia primárne na zvyšovanie preferencií niektorej z koaličných strán,“ uvádza sa vo vyhlásení. Za taký považuj firmy aj návrh SNS na povinný príspevok na rekreáciu.

Zneužívanie legislatívy na politické ciele

Takzvané sociálne balíčky, ktoré v minulosti presadila vládna koalícia, sú podľa zamestnávateľov prejavom neschopnosti či neochoty presadzovať systémové riešenia nahromadených problémov spoločnosti.

Zamestnávatelia negatívne vnímajú dlhodobé zneužívanie pracovnej či sociálnej legislatívy na politické ciele. Popri raste minimálnej mzdy presadzovanom bez odbornej diskusie či víkendových a nočných príplatkoch je podľa nich ďalším práve návrh na povinný príspevok na rekreáciu zamestnanca.

„Vo všetkých týchto prípadoch absentovala odborná diskusia a bol obídený štandardný legislatívny proces za účasti verejnosti aj sociálnych partnerov,“ uzavreli zamestnávatelia.

Vyhlásenie podpísali zástupcovia Republikovej únie zamestnávateľov, Asociácie strojárskeho a elektrotechnického priemyslu, IT Asociácie Slovenska, Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, Združenia podnikateľov Slovenska, Americkej obchodnej komory v SR, Francúzsko-slovenskej obchodnej komory a Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory.

Národná rada SR má v pláne prerokovať návrh novely o podpore cestovného ruchu v druhom čítaní na terajšej 35. schôdzi.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Danko
Firmy a inštitúcie SNS Slovenská národná strana