Chávez sa po operácii na Kube vrátil do vlasti

Chávez, Raúl Castro
Kubánsky prezident Raúl Castro sa lúči s venezuelským partnerom Hugom Chávezom v Havane 4. júla 2011. Foto: SITA/AP

CARACAS 4. júla (WEBNOVINY) – Venezuelský prezident Hugo Chávez sa po takmer mesiac trvajúcom pobyte na Kube v pondelok vrátil do svojej krajiny, kde jeho dlhá neprítomnosť vyvolávala špekulácie o vážnom zdravotnom stave či dokonca smrti. Päťdesiatšesťročný líder svoj návrat oznámil v televíznom vystúpení, ktorým zároveň potvrdil, že stihne utorňajšie oslavy 200. výročia osamostatnenia Venezuely od Španielska. Chávez bol na Kube od 8. júna a podľa prvých správ sa musel v počas návštevy podrobiť operácii hnisového ložiska. Vo svojom štvrtkovom televíznom príhovore sa však priznal, že v skutočnosti išlo o nádorový útvar. Ten mu kubánski lekári údajne odstránili počas druhej operácie, pričom Caracas neuvádza, akým typom rakoviny Chávez trpí, ani podrobnosti liečby.

Kubánska vládna stránka cubadebate.cu v nedeľu zverejnila nové fotografie zachytávajúce prezidenta so svojimi dvoma dcérami a venezuelským ministrom zahraničných vecí Nicolasom Madurom. Chávez oblečený v športovej súprave sa zdá byť oveľa chudší ako predtým. Podľa stránky zábery pochádzajú z jeho piatkovej vychádzky v Havane, ktorá mala trvať len okolo 10 minút. Kubánsky revolucionár Fidel Castro medzitým vyjadril presvedčenie, že Chávez zvíťazí vo svojom boji proti rakovine.

Niektorí opoziční zákonodarcovia v Caracase tvrdili, že dlhodobý pobyt prezidenta v zahraničí je protiústavný, vláda však trvá na tom, že Chávez na úradovanie z cudziny nepotrebuje žiadne povolenie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Fidel CastroHugo Chávez