Chcú nás démonizovať, reagoval na odsúdenie Mladiča bosnianskosrbský prezident Dodik

Milorad Dodik
Prezident Republiky srbskej Milorad Dodik. Foto: ilustračné, SITA/AP

BANJA LUKA 22. novembra (WebNoviny.sk) – S nevôľou prijal stredajšie odsúdenie bývalého veliteľa bosnianskosrbských jednotiek Ratka Mladiča na doživotie Milorad Dodik, prezident Republiky srbskej, jedného z dvoch polo-autonómnych útvarov Bosny a Hercegoviny.

Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY), ktorý Mladiča v stredu odsúdil, podľa Dodika svojím verdiktom iba potvrdil svoje predsudky voči Srbom. Tribunál podľa neho vznikol s jediným cieľom, a tým je démonizovať Srbov.

Srbi by mali podľa bosnianskosrbského prezidenta na oplátku „raz a navždy vymazať akúkoľvek zmienku“ o ICTY zo svojich školských učebníc. Dodik je presvedčený, že „tento názor zdieľajú všetci Srbi“. Mladič je podľa neho „hrdina a vlastenec“.

ICTY poslal v stredu Mladiča do väzenia na doživotie za genocídu, zločiny proti ľudskosti a vojnové zločiny spáchané počas vojny v Bosne a Hercegovine v rokoch 1992 až 1995.

Sedemdesiatpäťročného Mladiča uznal tribunál vinným v 10 z 11 bodov obžaloby týkajúcej sa najhorších zločinov spáchaných v Európe od druhej svetovej vojny vrátane obliehania Sarajeva a genocídy v Srebrenici, v rámci ktorej bosnianskosrbské jednotky povraždili 8 000 bosnianskych mužov a chlapcov.

Stredajšie vyhlásenie rozsudku uzatvára posledný proces tribunálu ICTY, ktorý vznikol ešte v roku 1993.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Milorad DodikRatko Mladič