Cichanovská cíti na Slovensku podporu v boji za slobodu, ktorý Bielorusko vedie

GLOBSEC: Bratislavské fórum 2020
Bieloruská aktivistka a politička v oblasti ľudských práv, ktorá kandidovala do bieloruských prezidentských volieb v roku 2020 Sviatlana Cichanovská počas medzinárodnej konferencie Globsec 2020 Bratislava Forum s heslom Uzdravme svet spoločne. Bratislava, 8. október 2020. Foto: SITA/Globsec.
  • aktualizované 8. októbra, 15:43

Slovensko neuznáva Alexandra Lukašenka za prezidenta Bieloruska. Uviedol to premiér Igor Matovič (OĽaNO) po stretnutí s líderkou bieloruskej opozície Svetlanou Cichanovskou. Premiér zároveň vyzdvihol úlohu bieloruských žien v boji za slobodu a demokratické voľby.

Bezhraničná podpora Slovenska

Matovič ubezpečil Cichanovskú o bezhraničnej podpore slovenskej vlády voči bieloruskému ľudu.

„Voľby sú voľbami vtedy, keď sú demokratickými a to, čo sa udialo v Bielorusku, demokratické, transparentné a spravodlivé určite nebolo,“ povedal premiér s tým, že Slovensko je pripravené stáť pri bieloruskom ľude v boji za slobodu a demokraciu.

Premiér si váži Cichanovskej osobný postoj, ktorý doterajším bojom vyjadrila a verí, že v tomto boji vytrvá až do samotného konca. „Pevne verím, že tak, ako aj krajiny Európskej únie, tak aj Rusko a krajiny na východ od Bieloruska doprajú bieloruskému ľudu slobodu sa demokraticky a slobodne rozhodnúť,“ uzavrel Matovič.

Hromadné protesty v uliciach

Cichanovská pri tejto príležitosti uviedla, že na Slovensku cíti podporu v boji za slobodu, ktorý Bielorusko vedie.

„Táto podpora je pre Bielorusko dôležitá v boji, ktorý zvádza dnes, a ktorý bude zvádzať aj v budúcnosti o budúcnosť našej krajiny,“ priblížila bieloruská opozičná líderka. Dodala, že Bielorusko cíti podporu najmä v podobe študentských programov alebo v podobe humanitárneho koridoru.

Cichanovská je oponentka dlhoročného bieloruského prezidenta Lukašenka. Ten dostal vo voľbách 9. augusta podľa oficiálnych údajov 80 percent hlasov, zatiaľ čo opozičná kandidátka Cichanovská získala len desať percent, čo mnohí považujú za zmanipulované. Výsledok vyvolal hromadné protesty v uliciach bieloruských miest, pričom demonštrantov podporuje aj Európska únia.

Lukašenkov režim stratil legitimitu

Celý demokratický svet, vrátane Slovenska, považuje snahu státisícov demonštrujúcich Bielorusov o slobodné voľby za oprávnenú. Vo svojom profile na sociálnej sieti to po stretnutí s neúspešnou prezidentskou kandidátkou v Bielorusku Sviatlanou Cichanovskou napísala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Bitie, zatýkanie pokojne demonštrujúcich ľudí, odmietanie zdravotnej starostlivosti zraneným demonštrantom či vynucovanie odchodov opozičných predstaviteľov z krajiny považuje za praktiky, ktoré ukazujú, že Lukašenkov (bieloruský prezident Alexander Lukašenko, pozn. SITA) režim stratil legitimitu a bez násilia voči vlastným obyvateľom si už nevie udržať moc.

„My ženy sme silné. Povedala mi na stretnutí Sviatlana Cichanovská a ja s ňou musím iba súhlasiť,“ uviedla prezidentka. Opísala ju ako charizmatickú dámu, matku dvoch detí, „ktorej manžel, novinár, je ešte stále v bieloruskom väzení“.

Obetovala pre Bielorusko veľa

Dodala, že Cichanovská nedobrovoľne musela opustiť svoj domov v Minsku a obetovala pre svoju krajinu veľa. Jej úsilie a nádej, „ktorú ani v ťažkej životnej situácii nestráca,“ je podľa Čaputovej hodná rešpektu.

„Pani Cichanovská cíti, že Slovensko Bielorusom rozumie a uistila som ju, že aj naďalej bude mať našu plnú podporu,“ uzavrela na sociálnej sieti hlava štátu.

Podľa oficiálnych výsledkov vyhral prezidentské voľby v Bielorusku s obrovským náskokom dlhoročný prezident Alexander Lukašenko. Cichanovská ušla zo svojej vlasti po tom, čo odmietla uznať prehru vo voľbách. Oficiálne výsledky vyvolali v Bielorusku demonštrácie.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičSvetlana Cichanovská