Činnosť sopky Fuego v Guatemale sa zvyšuje, úrady hlásia desiatky mŕtvych a vyše 150 nezvestných

Guatemala, sopka Fuego
Záchranári pracujú v oblasti postihnutej činnosťou sopky Fuego. 6. jún 2018 Foto: archívne, SITA/AP

EL RODEO 6. júna (WebNoviny.sk) – Po nedeľňajšom výbuchu sopky Fuego je nezvestných 192 ľudí. V utorok večer to oznámil riaditeľ guatemalskej štátnej agentúry na zvládanie prírodných katastrof Sergio Cabanas. Niektorí z nezvestných ľudí podľa neho môžu byť medzi mŕtvymi osobami, ktoré sa úradom zatiaľ nepodarilo identifikovať.

Guatemalský Národný inštitút forenzných vied v utorok zvýšil počet obetí na 75. Z nájdených mŕtvych sa však podarilo identifikovať zatiaľ len 23 osôb. Horúci sopečný materiál, ktorý pokryl komunity v okolí sopky, zanechal mnoho tiel v nerozoznateľnom stave a úrady budú na ich identifikáciu musieť použiť testovanie DNA a ďalšie metódy.

Podľa guatemalského seizmologického a vulkanologického ústavu sa činnosť sopky Fuego zvyšuje, pričom v utorok zase niekoľkokrát vybuchla. Vychrlila pri tom popol do výšky viac ako päťtisíc metrov nad morom.

Ústav v utorok večer uviedol, že zaznamenal mierny prúd nebezpečného materiálu zo sopky, ktorý na niektorých miestach môže byť silný. V súvislosti so zvýšenou aktivitou vulkánu a novými prúdmi sopečného materiálu úrady stiahli zasahujúce záchranné tímy a vydali nové evakuačné nariadenia pre okolité komunity.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom