Čistý deň môže prísť o akreditáciu, OĽaNO-NOVA to nestačí

OĽaNO NOVA ku kauze zneužívania
Zľava: Poslanec NR SR za stranu OĽaNO-NOVA Daniel Lipšic a poslankyňa NR SR za stranu SaS Natália Blahová počas tlačového brífingu na tému: Nové informácie k prípadu v resocializačnom stredisku v Galante. Bratislava, 13. september 2016. Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 14. septembra (WebNoviny.sk) – Vítame odporúčanie Akreditačnej komisie, aby zariadenie v Galante prišlo o akreditáciu. Zároveň vyzývame ministra, aby konal. V spoločnom stanovisku to uvádzajú predsedníčka Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Erika Jurinová, členka výboru Anna Verešová a Daniel Lipšic z hnutia OĽaNO-NOVA.

Poslanci tiež zdôrazňujú, že ide len o prvý krok a musia nasledovať ďalšie. Odobratie akreditácie podľa nich nestačí a dôkladne vyšetriť musia nielen celý prípad, ale aj fungovanie celého systému. Podľa poslancov tiež musia vyvodiť trestnoprávnu zodpovednosť voči tým, ktorí sú za utrpenie detí zodpovední.

„Mimochodom, je zaujímavé, že Akreditačná komisia ministerstva má odrazu vo všetkom jasno hneď v prvý deň kontroly a okamžite koná, kým po minuloročnej niekoľkomesačnej kontrole, kde bolo zistené minimálne jedno veľmi vážne porušenie, nekonala vôbec,“ dodávajú poslanci z OĽaNO-NOVA.

Komisia sa odvoláva na zákon o sociálnoprávnej ochrane

Ako v stredu informovalo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, akreditačná komisia po stredajšom zasadnutí odporučila Ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny SR zrušiť akreditáciu resocializačnému stredisku Čistý deň, n.o. Galanta. Odvoláva sa pri tom na zákon o sociálnoprávnej ochrane a kuratele.

V zákone sa uvádza, že ministerstvo zruší akreditáciu, ak je akreditovaným subjektom, jeho štatutárnymi zástupcami, zodpovednou osobou alebo inými zamestnancami alebo spôsobom činnosti, spôsobom vykonávania opatrenia, metódy, techniky a postupu, na ktoré bola udelená akreditácia, ohrozený život a zdravie dieťaťa, jeho priaznivý psychický vývin, fyzický vývin a sociálny vývin.

Matka dievčaťa mala podať niekoľko trestných oznámení

Poslankyňa NR SR Natália Blahová zo strany Sloboda a Solidarita (SaS) najskôr na svojom blogu, a následne v sobotu na brífingu zverejnila prípad znásilnenia neplnoletého 14-ročného dievčaťa v resocializačnom zariadení Čistý deň v Galante.

Matka údajne znásilnenej dcéry podľa poslankyne Blahovej podala tri trestné oznámenia na generálnej prokuratúre a okresnom riaditeľstve policajného zboru, podala podnet na prešetrenie činnosti Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) v úlohe kolízneho opatrovníka, podala návrh na okresný súd na nariadenie neodkladného opatrenia o zrušení výchovného opatrenia, teda aby jej dieťa okamžite prerušilo pobyt v zariadení.

Ďalej matka podala sťažnosť na ministerstvo práce a podnet na prešetrenie situácie v resocializačnom zariadení. Podala podnet i komisárke pre deti a svoj podnet poslala aj do NR SR na výbor pre ľudské práva a národnostné menšiny. Resocializačné stredisko v Galante je zamerané na pomoc drogovo závislým mladým ľuďom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anna VerešováDaniel LipšicErika JurinováNatália Blahová
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti