CL: Banská Bystrica zdolala Košice, Žilina porazila Slovan

Zilina
Radosť hráčov MŠK Žilina počas zápasu 3. kola futbalovej Corgoň ligy medzi MŠK Žilina - Slovan Bratislava. Žilina, 30. júl 2011. Foto: SITA/Ján Grajciarík

BRATISLAVA 30. júla (WEBNOVINY) – Súhrn výsledkov sobotňajších stretnutí 3. kola najvyššej slovenskej futbalovej súťaže Corgoň ligy 2011/2012:

Dukla Banská Bystrica – MFK Košice 4:0 (2:0)

Góly: 45. a 75. Jakubko, 37. M. Pančík ml., 49. Marek Bažík, ŽK: 15. Uškovič – 67. Karaš, rozhodovali: Prešinský – Cuninka, Vindiš, 1690 divákov

Pod Urpínom sa na začiatku hral opatrný futbal s minimom šancí i akcií. Divákov až na konci úvodnej dvadsaťminútovky zaujala Prekopova strela z 20 m, banskobystrický záložník tesne minul ľavú žrď. O minútu neskôr sa mohli do vedenia dostať hostia. Diaby dostal pekný pas za obrancu Hlinku, no domáci brankár Belic dobre vybehol a parádnym zákrokom zlikvidoval jeho tutovku. Zaujímavé momenty sa odohrali po polhodine hry. Považanec pekne narazil loptu Pančíkovi, ktorý prekonal Tofiloského. Tréner Zaťko napriek tomu Považanca stiahol z ihriska a poslal do hry Brašeňa, ktorý mal prsty v druhom góle domácich. V 45. min Hlinka zahral priamy kop. Hostia v šestnástke loptu odvrátili, ale Hlinka išiel opäť po nej, následne Brašeň nacentroval a Jakubko sa v súboji s Tofiloskim presadil hlavou – 2:0.
Mfk kosice

Aj po zmene strán sa dokázali presadiť na ihrisku iba hráči Dukly. V 49. min vyšiel Bažíkovi priamy kop vyše z 20 m – 3:0. Košičania ukázali snahu, ale nevedeli nájsť recept na výborného Belica.

Dobre zapracovala aj obrana pred nebezpečným Diabym, hlavne v 52. min Kupčík. Najväčšiu šancu v druhom polčase spálil v 59. min po Kubíkovej prihrávke Pačinda, ktorý pred odkrytou bránou mieril nad brvno. Hostia mali snahu s výsledkom niečo robiť, ale do šancí sa nedostávali.

Banskobystričania boli aktívni a vedeli kontrovať. V 72. min Turňa centroval a Jakubko hlavou takmer skóroval, no vyšlo mu to až o tri minúty neskôr, keď sa presadil po centri Uškoviča krásnou rybičkou a hlavou prekonal Tofiloského. O piaty gól sa pokúšal Uškovič, no proti Košiciam mu nebolo súdené skórovať. Rovnaký osud postihol aj Košičanov v závere zápasu, v 83. min zmaril čistú šancu Viazankovi Hučko a v 88. min Kubíkovu tutovku reflexívne zneškodnil brankár Belic.

Štefan Zaťko (tréner Banskej Bystrice): „Víťazstvo nás teší. Nevstúpili sme do zápasu veľmi dobre, nechali sme súperovi veľa priestoru. Upozorňoval som hráčov, že súper je pohyblivý a dobrý v protiútokoch. So šťastím sme v prvom polčase nebezpečné situácie zvládli, mužstvo sa napokon rozbehlo a pripravili sme si viacero gólových finálnych príležitostí. Som rád, že sme zvíťazili.“

Ladislav Šimčo (tréner Košíc): „Dnes bol pre nás futbal krutý. Začali sme celkom slušne, zachytávali sme útoky, snažili sme sa ich kombinácie narúšať a prechádzať do protiútoku. Vytvorili sme si dve stopercentné šance, ktoré sme nepremenili. Futbal je už taký, keď nepremeníme šance, dostaneme gól. Dukla skórovala z prvej vážnejšej akcie po peknej narážačke a potom sa za 11 minút rozhodlo, kedy sme si nechali streliť druhý aj tretí gól. Minimálne dva z troch inkasovaných góloch boli po fatálnych chybách. Po treťom góle domáci ovládli hru a druhý polčas už dohrali v pohode.“

MFK Ružomberok – FC Nitra 0:0

ŽK: 17. Ivan Kotora, 69. Kostelný – 11. Držík, 61. Martin Tóth, 87. Rák, rozhodovali: Kružliak – Flyško, Petríček, 1190 divákov

V prvom polčase bolo viac ofenzívnej snahy na strane Ružomberčanov. V 13. min Sivčevičovu strelu z hranice malého vápna Hroššo v bránke hostí stihol vyraziť, krátko na to vyslal technickú strelu z diaľky Ďubek, chýbala jej však väčšia presnosť. V 20. min sa o slovo prihlásili hostia, strelecký pokus R. Slobodu z 20 metrov gólman MFK Hrdlička vyrazil pred seba. V 27. min podnikol šikovnú akciu Ďubek, ideálne načasoval prihrávku na Masaryka, ktorý zblízka trafil len do Hrošša. Brankár Nitry sa potom vyznamenal po Sivčevičovej hlavičku z bezprostrednej blízkosti a následne si poradil aj s nebezpečnou Masarykovou hlavičkou.

Do druhého dejstva vstúpili aktívnejšie Nitrania. V 51. min sa úplne voľný pred ružomberskou bránkou ocitol Gajdošík, zo štyroch metrov však nastrelil len do Hrdličku. Domáci tím to prebudilo a v 58. min mal na dosah vedúci gól. Šmahaj našiel krížnou prihrávkou Masaryka, Hroššo mu však reflexným zákrokom jeho pokus prekazil. Potom sa ďalekonosnou strelou zo 45 metrov prezentoval Sivčevič, strážca nitrianskej svätyne sa však prekvapiť nenechal. Aj v ďalších fázach boli Liptáci iniciatívnejší, do šancí sa ale nedostávali. V 80. min bol v ťahu s loptou na bránku FC zrazený na zem protihráčom Hoferica, hlavný rozhodca však neposúdil zákrok naňho ako nedovolený. S blížiacim sa záverom tlak Ružomberka silnel, vytúžený gól však nepriniesol. Remíza je vzhľadom na vývoj zápasu úspechom hostí.

Ladislav Jurkemík (tréner Ružomberka): „Vedeli sme, že Nitra hrá lepšie vonku ako doma, má brejkových hráčov, na čo sme sa pripravili. Mali sme viac šancí, ako súper, žiaľ, nepremenili sme ani jednu. Ak by v prvom polčase Masaryk skóroval, výsledok by bol inakší. S bojovnosťou hráčov som spokojný, s remízovým výsledkom však nie.“

Cyril Stachura (tréner Nitry): „Videli sme bojovné stretnutie, ktorému nechýbalo nasadenie. Som spokojný s defenzívnou činnosťou, no čakal som, že sa viac presadíme brejkmi. Súper si vypracoval o dve šance viac. S remízou som spokojný.“

FC ViOn Zlaté Moravce – DAC 1904 Dunajská Streda 2:1 (2:0)

Góly: 21. Hodek, 26. Orávik – 51. Štajer, ŽK: 44. Chren – 25. Hílek, 35. Z. Harsányi, 37. Králik, rozhodovali: Horváth – R. Sluk, Mókoš, 2048 divákov

Úvodná štvrťhodina stretnutia pripomínala šachovú partiu. Hostia pozorne bránili a domáci vyčkávali. V prvej vážnej šanci sa ocitol v 17. min domáci Pavelka, ale hlavou mieril tesne vedľa. O minútu predviedol aktívny Janečka sólo takmer cez celé ihrisko, do gólovej príležitosti poslal opäť Pavelku, ten zoči-voči Kováčovi mieril iba doňho. V 21. min Babic vysunul Pavlendu, ten spätnou prihrávkou našiel Hodeka, ktorý z hranice malého vápna strelil svoj prvý gól v drese Zlatých Moraviec – 1:0. O 5 minút sa skóre znova menilo. Pavlovič uvoľnil Orávika, ktorý nádherne trafil pod brvno. Domáci excelovali, po polhodine Kuračka našiel Pavlendu, jeho centrovanú loptu trafil z voleja Hodek a len tesne minul bránku hostí. V závere prvého dejstva sa uvoľnil Babic, chýbali však decimetre.

Do druhého dejstva urobil tréner DAC Štefan Horný v zostave dve zmeny, ktoré sa ukázali ako prospešné. V 51. min Sedlák rozohral štandardnú situáciu, Štajer sa nádherne zavesil do vzduchu a nekompromisnou hlavičkou vrátil hostí do zápasu. Po hodine hry sa šikovne uvoľnil Babic, jeho gólovú strelu brankár hostí vyrazil na rohový kop. Na hraciu plochu sa postupne vkrádala nervozita, domácim viazla kombinácia a hostia cítili šancu na vyrovnanie. Avšak v 85. min mohlo byť „vymaľované“, keď L. Kováč ponúkol tutovku Pavelkovi, ale ten z hranice päťky prestrelil prázdnu bránku. O minútu nato Chren centroval, ale Pavelkovi nebolo súdené streliť gól. V závere Sedlák rozohral priamy kop, Struhárova hlavička minula bránku. Keď v nadstavenom čase Tomčák hlavou tesne minul, z tretieho víťazstva v rade sa radoval ViOn.

Juraj Jarábek (tréner Zlatých Moraviec): „Dnes sme videli slušný zápas v dobrom tempe. V prvom polčase sme dominovali a do kabín sme išli s dvojgólovým náskokom. Po zmene strán prišiel kontaktný gól a súper začal hrať dobre. V závere sme mali dve šance, ktoré sa musia premieňať. Som spokojný s víťazstvom a tromi bodmi.“

Štefan Horný (tréner Dunajskej Stredy): „Vedeli sme, že ViOn má šesť bodov bez inkasovaného gólu. Po dvoch strelách na bránku sme však prehrávali 0:2. Do druhého polčasu sme vstúpili gólom, siahali sme po bode, ktorý sme napokon nezískali. Za druhý polčas mužstvo pochválim, za prvý nie.“

MŠK Žilina – ŠK Slovan Bratislava 2:1 (2:1)

Góly: 5. Barčík, 36. Šulek – 20. Halenár, ŽK: 63. T. Majtán – 23. Grendel, 50. Kolčák, 57. Dosoudil, 58. Milinkovič, rozhodovali: Vlk – Benko, Mikulaj, 4115 divákov.

V šlágri kola začala aktívnejšie domáca Žilina. Slovanisti v takmer kompletne zmenenej zostave oproti utorňajšiemu stretnutiu 3. predkola Ligy majstrov na Cypre sa ešte ani poriadne nedostali k lopte, keď v 5. min inkasovali po exportnej strele kapitána žlto-zelených Miroslava Barčíka. Priamy kop z asi 25 metrov rozohral Gergel, ale trafil do hráčov súpera, odrazená lopta sa dostala k Barčíkovi a ten z diaľky nedal Putnockému šancu.
Zilina

V nasledujúcich minútach sa tvrdo bojovalo o každú loptu v strede ihriska. Hostia vyrovnali v 20. min, sprava centroval Pauschek a odrazenú loptu trafil do žilinskej siete Halenár.

Oba tímy hrali aj naďalej aktívne, kombinačne smerom dopredu. V 30. min nebezpečne hlavičkoval po Barčíkovom rohu žilinský stopér Prince Ofori, ale len tesne vedľa ľavej žrde Putnockého bránky.

O šesť minút neskôr vyšla domácim útočná akcia, po osi Ceesay – Majtán sa lopta dostala k Šulekovi, ktorý pohotovou strelou opäť poslal Žilinu do vedenia. V 40. min hlavičkoval zblízka Ceesay po Barčíkovom centri, ale tentoraz brankár Slovana na loptu dosiahol. Pred prestávkou si ešte domáci vypracovali niekoľko príležitostí, stav sa však už nezmenil.

V 53. min rozohrával Slovan priamy kop, Grendelovu strelu tečovalo niekoľko hráčov, ale domáce tribúny si vydýchli, lebo neletela do priestoru medzi žrďami. V 66. min po Majtánovom útoku sa lopta odrazila späť do ihriska, Pečovský sa pokúsil z diaľky oblúčikom prekonať vybehnuvšieho Putnockého, ale netrafil bránku. Ani v druhom polčase nechýbalo hre tempo, Žilinčanom sa darili kombinácie aj individuálne prieniky, Slovan hral tiež ofenzívne, nemal však toľko šancí ako domáci. Gólom zaváňala žilinská akcia v 71. min, Majtán nebezpečne vystrelil po Barčíkovej prihrávke, ale tesne vedľa. Pred koncom sa hralo viac na polovici domácich, Slovanu sa však nedarilo vypracovať si gólové príležitosti a dostať Žilinu pod tlak. Po 22. kolách Žilinčania prerušili sériu zápasov Slovana bez prehry.

Ľubomír Nosický (MŠK Žilina): „Snažili sme sa hrať od začiatku aktívne, atakovať súpera, nedovoliť mu rozohrať. Mali sme šance, po ktorých sme dali dva góly. Hrali sme dôrazne, agresívne, snažili sme sa nielen čakať, ale aj ísť do šancí. Som rád, že sme zdolali silný Slovan.“

Karel Jarolím (Slovan Bratislava): „Išli sme do zápasu s tým rizikom, že sme nechali odpočívať kľúčových hráčov, pretože v stredu nás čaká dôležitý zápas. Napriek tomu som čakal inú reakciu, najmä od hráčov, ktorí nedostávajú toľko šancí. Niektorí ma sklamali. V našej hre bolo málo agresivity, strácali sme veľa lôpt, po ktorých mohla ísť Žilina dopredu. Naši útočníci boli oproti súperovým málo aktívni.“