Čo vlastne dokáže smart televízor?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Smart TV
Foto: Samsung

BRATISLAVA 15. januára (WEBNOVINY) – Pojem smartfón sa už pomaly vžil do všeobecného povedomia, no smart TV, alebo inteligentný televízor je slovné spojenie, ktorého význam zďaleka nie je jasný každému a bolo by veľmi jednoduché pod týmto spojením si predstavovať len televízne prijímače, ktoré sa dokážu pripojiť na internet. Ukážeme to na príklade inteligentných televízorov Samsungu.

Jednou z najvýraznejších zmien pri jeho smart televízoroch z najvyšších modelových radov je nový spôsob ovládania, ktorý rozširuje možnosti klasického diaľkového ovládača. Technológia Smart Interaction totiž umožňuje televízor ovládať pohybom, hlasom a niektoré nastavenia sa dokonca aktivujú automaticky vďaka rozpoznávaniu tvárí. Používatelia môžu napríklad televíziu zapnúť či vypnúť, aktivovať vybrané aplikácie alebo vyhľadávať obsah vo webovom prehliadači jednoducho hlasovými pokynmi – technológia v súčasnosti podporuje vyše 20 jazykov.

Ďalšou výhodou smart televízorov je prepracovaný spôsob zdieľania dát. Pri Samsungu to umožňuje technológia Smart Content – patrí do nej napríklad Media Hub umožňujúci skutočný multitasking – môžete zároveň cez televízor surfovať po internete a používať či sťahovať rôzne multimédia, TV programy a relácie (deň po ich odvysielaní) a aplikácie z ďalšej jeho súčasti, online obchodu Samsung Apps. Súčasťou Smart Interaction je aj využívanie cloudových úložísk.

https://www.youtube.com/watch?v=hh3gke1tqYA

Smart televízory poskytujú aj úplne nové služby, ktoré sme doteraz s televízormi príliš nespájali – Samsung uvádza štyri: Family Story je album umožňujúci používateľom organizovať si fotografie a užívať si ich prezeranie na veľkej obrazovke. Členovia rodiny si tiež môžu vymieňať poznámky a upozornenia, nech už sú kdekoľvek, a to prostredníctvom mobilného telefónu, tabletu, PC alebo televízie. Fitness umožňuje prepojiť televízor so smartfónom pri zdieľaní dát o cvičení, vďaka wi-fi sa dá k nemu pripojiť váha a sledovať svoje zmeny hmotnosti a zároveň možno cez zabudovanú kameru vytvoriť virtuálne zrkadlo a pozorovať sa pri cvičení. Poslednou je Kids, čo je aplikácia, ktorú možno prirovnať k interaktívnemu portálu, ponúkajúcemu rozličné hry a detské aplikácie prostredníctvom užívateľského rozhrania, ktoré im je prispôsobené.

Podobným smerom sa uberá aj vývoj inteligentných televízorov u ďalších spoločností, no vývoj je pomerne rýchly a prijímače z modelového radu 2011 môžu mať len zlomok pridaných funkcií, ktoré poskytujú tohtoročné modely. Ak si preto kupujete televízor, schopný pripojiť sa na web, zvážte, čo vlastne od neho chcete a radšej si dôkladne overte jeho možnosti. Za podobnú sumu totiž môžete aj pri tom istom výrobcovi dostať model, ktorý vám umožní nanajvýš využívať Skype a Facebook, no môžete získať aj prijímač, ktorý je svojimi možnosťami porovnateľný so slušným multimediálnym počítačom alebo tabletom – samozrejme bez jeho špeciálnych kancelárskych programov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať