Čo znamená Trubanov drogový "bad trip" a spôsobuje ho bežná marihuana? Odborník odpovedá

Michal Truban
Líder hnutia Progresívne Slovensko Michal Truban. Foto: SITA/Branislav Bibel

Lídra hnutia Progresívne Slovensko Michala Trubana dobieha škandál s drogami, a to najmä pre video, v ktorom hovoril o svojej skúsenosti s marihuanou a tzv. „bad tripe“.

Podľa Ľubomíra Okruhlicu, riaditeľa Centra pre liečbu drogových závislostí, je spomínaný slangový pojem „bad trip“ známy medzi drogovo závislými, ale nespôsobuje ho len silná marihuana.

Úzkosť a panické prežívanie

„Čo sa týka ´bad tripu´ ide o slangový výraz a skutočne sa týka nepríjemného stavu, ktorý sa môže dostaviť po užití drog. Najčastejšie v súvislosti s užitím halucinogénov ako LSD, ale aj marihuany s vysokým obsahom THC,“ objasňuje Okruhlica.

Priebeh „bad tripu“  je podľa Okruhlicu spájaný s úzkosťou a panickým prežívaním, v prípade halucinogénov aj s hrozivými vidinami.

„Základom je nepredvídané, úzkostné až panické prežívanie. V prípade halucinogénov spojené s halucináciami a ilúziami najčastejšie ide o nereálne hrozivé vidiny, o ktorých realite je užívateľ v tom čase presvedčený a má strach, často sú stavy sprevádzané so silným búšením srdca, pri marihuane môžu byť tiež bolesti, kŕče v bruchu a strach zo smrti.  V čase ´bad tripu´ je užívateľ nepokojný, dezorientovaný, neraz kričí,“vysvetlil Okruhlica pre NAJKY.webnoviny.sk.

Bad trip a tvrdé drogy

Na nepríjemnú skúsenosť po užívaní drog spomínajú aj niektorí drogovo závislí, ale marihuanu si s „bad tripom“ nespájajú.

„Pre mňa je ´bad trip´ spojený s tvrdými drogami. Po marihuane zažívaš chill, si vysmiaty, máš často spomalené reflexy,“ tvrdil pre webový portál Michal.

Šéf „progresívcov“ pre portál WebNoviny.sk potvrdil, že na zverejnenom videu bol práve on počas „niektorej z prednášok, kde hovorím o svojich skúsenostiach z podnikania a o tom, aký to bol život, keď sme s kamošom na intráku rozbiehali firmu,“ uviedol.

Úprimná skúsenosť s marihuanou

Truban na nahrávke hovoril úprimne o skúsenosti s marihuanou. „Konkrétne v tom videu hovorím o zlom stave, ktorý prichádza po opadnutí jej účinku. Zdieľal som túto skúsenosť aj na prednáškach o podnikaní, aby si mladí ľudia nemysleli, že marihuana vyrieši ich problémy,“ priblížil.

Truban podľa vlastných slov nemá problém o tejto téme hovoriť otvorene lebo ho hnevá, keď niekto trávu vyskúša a potom sa tvári, že nie.

Fascinuje ma, akú námahu si niekto dáva, keď pozerá moje staré blogy a videá a hľadá čokoľvek, čo sa dá vytrhnúť z kontextu a účelovo zneužiť proti mne. Toto je presne tá stará politika vyhrabávania špiny, ktorú chceme vymeniť,“ dodal na záver Truban vo svojom stanovisku pre portál WebNoviny.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michal Truban
Firmy a inštitúcie PS Progresívne Slovensko