Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Poslanec Mosta-Híd Gabriel Csicsai počas skladania poslaneckého sľubu. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková
17. januára 2016 SprávySlovensko od SITASITA

Csicsai: Živnostníci sa stali dojnými kravami Roberta Fica

BRATISLAVA 17. januára (WebNoviny.sk) – Kým obyvatelia Slovenska väčšinou vstupujú do nového roku s radostnými očakávaniami, pre živnostníkov to podľa poslanca za Most-Híd Gabriela Csicsaia neplatí. “Ani rok 2016 sa pre živnostníkov nejaví ako priaznivý. Minimálne odvody živnostníkov do zdravotnej poisťovne stúpnu v tomto roku o 27,12 eur a do sociálnej poisťovne o 67,56 eur. Od roku 2010 minimálne odvody živnostníkov stúpli o 43 percent,” upozorňuje Csicsai.

Opozičný poslanec uviedol, že kým odvodové zaťaženie pre živnostníkov stúpa, kvalita štátom poskytovaných služieb sa v rovnakom období zlepšila len minimálne. “Živnostníci stále musia zápasiť s neraz nezmyselnou byrokraciou, ktorá niekedy hraničí so šikanovaním zo strany štátnych úradov. Živnostníci pri svojom podnikaní riskujú svoj majetok, tvrdo pracujú na získaní priazne zákazníkov a modlia sa, aby odberatelia platili faktúry na čas. Popri všetkom musia neustále sledovať zmeny v zákonoch, keďže štátne úrady čakajú aj na tú najmenšiu chybu. A ak sa živnostníkovi náhodou finančne nedarí, zo strany štátu ho čakajú pokuty a exekučné vyhrážky,” pripomína Csicsai.

Živnostníci, ktorí sú podľa poslanca Mosta-Híd základom slovenskej ekonomiky, pričom vytvárajú veľkú časť HDP a významne sa podieľajú aj na zamestnanosti, predstavujú pre vládu Smeru-SD iba dobrý zdroj príjmov do štátneho rozpočtu. “Človek by čakal, že štát bude venovať živnostníkom zvýšenú pozornosť a bude sa im snažiť uľahčiť podnikanie všade tam, kde to je, čo i len trochu možné. Opak je však pravdou, pretože štátostrana ich vníma skôr ako dojnú kravu na zvýšenie príjmov štátnej kasy. Výhody a daňové úľavy sú pripravené iba pre veľkých zahraničných investorov, nie pre slovenských živnostníkov,” konštatuje Csicsai.

Ako príklad uvádza spoločnosť Jaguar Land Rover, pre ktorú bol podľa jeho slov premiér Robert Fico ochotný zniesť aj modré z neba, živnostníkom ale ostávajú iba oči pre plač a zvýšené daňovo-odvodové zaťaženie. “Živnostníci na Slovensku sú čoraz viac vyčerpaní. Mnohí už nevládzu a svoje živnosti pozastavujú, ak nie rovno rušia. Tento nepriaznivý trend výstižne charakterizuje aj fakt, že počet živností klesol na najnižšiu úroveň za posledných sedem rokov. Z týchto čísel musí byť každému jasné, že Slovensko riadené Smerom nie je dobrým miestom na podnikanie,” poznamenal.

Slovensko podľa Csicsaia potrebuje vládu, ktorá chápe problémy malých živnostníkov. “Vládu, ktorá zjednoduší podnikanie na Slovensku. Vládu, ktorá zníži daňovo-odvodové bremeno živnostníkov. Vládu, ktorá podporuje nielen nadnárodné korporácie, ale predovšetkým domácich drobných podnikateľov. Som presvedčený, že Most-Híd dokáže spolu s partnermi takúto vládu zostaviť. Máme na to, aby sme urobili zo Slovenska miesto, kde sa dobre podniká, miesto, kde sa podnikať oplatí,” uzavrel opozičný poslanec.

Odporúčané články

Bugár: Ficova vláda sa snaží prekryť svoje zlyhania Bugár si vie po voľbách predstaviť koalíciu aj so SaS

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Diskusia

prečo sme už dávno nezaložili stranu živnostníkov ? Po kauze Váhostav bola jedinečná príležitosť. Sami sme si na vine. Bútorove Kosihy Csicsai - po slovensky Cucaj, významovo napr. parazit, prísavka, či ciciak & odstavča! Veru, nič moc! Nože ty ešte poslanec odpovedz na niekoľko otázok: - O koľko hektárov aj veľmi úrodnej pôdy nás vyCsicisal tvoj nabób Zsolt Simon? - A... J57 Kto zrušil samostatné nemocenské poistenie a pripravil tým živnostníkov o akúkoľvek ochranu v prípade ich choroby alebo úrazu? Kto pripravil o ochranu ich rodiny? niektorí Maďari, ale vraj sa ich tam k maďarskej národnosti hlási vyše 400 000... A títo naši politickí by najradšej autonómiu chceli, ale ak by s tým zasa začali pred voľbami, tak vedia, že by na slovenskom politickom nebi skončili. Takto... taktak Topiaci sa slamky chytá ! 17. január 2016 18:13, Rozsýpaná pravica pre dosiahnutie volebného výsledku zneužíva zdravotníkov, učiteľov a dôverčivých občanov. Rýchlokvasní predáci zastupujú iba malé percento u týchto profesií a dokonca v niektorých nemocniciach si chcú urobiť z pacientov...
Zobraziť celú diskusiu

Z kategórie Slovensko

Ankety

Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?

Aktuálne témy

DRAN.sk

najAPPKY.sk

Byvanie je hra

Autolike.sk

Dámskajazda

Mňamky-recepty

Podnikam.sk

NAJKY.sk

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...