Daniel Lipšic chce spraviť poriadok vo financovaní strán

Daniel lipsic and jana žitnanska
Jana Žitňanská a Daniel Lipšic chcú spraviť poriadky vo financovaní strán. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 10. novembra (WEBNOVINY) – Financovanie politických strán chcú zmeniť novelou zákona o politických stranách a politických hnutiach nezaradení poslanci Daniel Lipšic a Jana Žitňanská.

Peniaze od štátu, ktoré dnes politické hnutia dostávajú v podobe príspevku na činnosť a príspevku na mandát, znižujú Lipšic so Žitňanskou na polovicu. Zároveň ich viažu na výšku darov a iných bezodplatných plnení, ktoré strany prijmú.

Znamená to, že od štátu by strany dostávali iba polovicu peňazí ako dnes, aj to iba v prípade, že v rovnakej výške zinkasovali aj dary od súkromných osôb respektíve firiem.

Cieľom je motivovať strany a hnutia nachádzať zdroje primárne od iných osôb, ako od štátu a viazať sumu príspevkov od štátu na takto získané zdroje. Navrhovatelia zastávajú názor, že príspevky od štátu by mali byť pre strany doplnkovým zdrojom financovania, a nie hlavným, respektíve jediným príjmom,“ argumentujú Lipšic a Žitňanská.

Strany by si podľa nich na prijímanie darov mali zriadiť osobitný účet v banke a všetky dary alebo iné bezodplatné plnenia prijímať výlučne na tento účet. Pokiaľ ide o dary do 100 eur od jednej osoby za rok, navrhujú upustiť od povinnosti písomnej zmluvy s osvedčenými podpismi, keďže toto opatrenie sa v praxi ukázalo ako kontraproduktívne.

Poslanci zároveň presadzujú, aby zákonodarcovia po skončení funkčného obdobia vrátili počítač s tlačiarňou národnej rade a nestávali sa ich majetkom, ako je to teraz. Parlament bude o návrhu novely rokovať na decembrovej schôdzi.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel LipšicJana Žitňanská