Daniel Lipšic nezvládne vytvoriť stranu sám, tvrdí analytik

Lipšic
Minister vnútra SR Daniel Lipšic. Foto: Ilustračné foto SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 22. mája (WEBNOVINY) – Podpredseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Daniel Lipšic, o ktorom sa hovorí, že má založiť novú politickú stranu, jej podľa analytika Jána Baránka sám nemôže zabezpečiť päťpercentné preferencie.

Ako povedal Baránek v utorok pre agentúru SITA, Lipšic mal síce v KDH najviac preferenčných hlasov, ale gravitácia voličov Lipšica je taká, že sám nemôže spraviť päť percent.

„Keby to tak bolo, KDH by nemalo 8,5, ale 13,5 percentnú podporu. Teda jeho voličská príťažlivosť má hranice,“ povedal s tým, že keď bola Iveta Radičová v SDKÚ-DS, strana mala 15 percent, keď odišla, tak sa to v SDKÚ-DS prejavilo.

„Podpora Lipšica sa na KDH môže prejaviť tak, že KDH padne na päť percent. Napriek tomu má Lipšic istú východiskovú pozíciu. Môže začať na troch percentách a môže stúpať ako Obyčajní ľudia,“ dodal.

Je čas na novú stranu

Podľa Baránka teraz prvý raz za posledných desať rokov je čas na novú stranu, pretože veľká časť pravicových voličov je frustrovaná, čo sa prejavilo aj vo voľbách,
Parlament
Foto: SITA

kde všetky pravicové strany prepadli, s výnimkou KDH, ktoré si udržalo výsledok.

„Ale ani KDH nemôže hovoriť o úspechu, pretože bolo voľných 400-tisíc pravicových voličov, ktorých neoslovili. Z tohto uhla pohľadu je tu priestor na normálnu štandardnú stranu od stredu doprava,“ konštatoval.

Lipšic o novej strane podľa medializovaných informácií diskutoval s viacerými politikmi. Ako prvá možný vstup do strany odmietla bývalá premiérka Iveta Radičová.

„Ak zvažuje kandidatúru do prezidentských volieb, tak predpokladám, že chce ísť ako občianska kandidátka a nie ako kandidátka politickej strany,“ povedal Baránek. Z KDH nechce odísť ani poslanec NR SR Radoslav Procházka.

Baránek: Stranu podporia, ak získa percentá

S Lipšicom nepôjde ani Richard Rybníček, pretože nechce vstúpiť do veľkej politiky, ale chce sa venovať Trenčínu, kde je primátorom.
Minister vnútra SR Daniel Lipšic
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

S Lipšicom sa však ešte bude rozprávať. Lipšic údajne oslovil aj viacerých nespokojných predstaviteľov SaS, medzi nimi Daniela Krajcera a Juraja Miškova.

Podľa Baránka si treba počkať, až keď strana bude, kto sa k nej prihlási.

„Môže sa ukázať, že strana percentá naberie v prieskumoch a viem si predstaviť, že sa k nej potom začnú hlásiť viacerí. Keď stranu založí (Lipšic – pozn. SITA) a ukáže sa, že má päť percent, odmietania budú mať inú rovinu,“ povedal Baránek.

Lipšic sľúbil, že do konca mája sa vyjadrí k vízii pre pravicového voliča, na ktorej s nim spolupracuje aj podpredsedníčka KDH Jana Žitňanská. Viacerí členovia predsedníctva KDH očakávajú, že Lipšic povie ako ďalej v pondelok 29. mája, kedy bude rokovať predsedníctvo strany.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel LipšicIveta RadičováJana ŽitňanskáRadoslav ProcházkaRichard Rybníček
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutie