Daniela Day-Lewisa ocenia na MFF v Santa Barbare

Daniel, day, lewis
Foto: filmireland.net

BRATISLAVA 19. decembra (WEBNOVINY) – Americkému hercovi Danielovi Day-Lewisovi na 28. ročníku Medzinárodného filmového festivalu v Santa Barbare udelia Montecito Award. Tá sa každoročne udeľuje hercom alebo herečkám za ich celoživotné dielo.

„Naďalej inšpiruje filmový priemysel i verejnosť svojím prístupom k zvládnutiu tých najkomplexnejších postáv a znovu a znovu predvádza vynikajúce výkony,“ uviedol riaditeľ festivalu Roger Durling.

V rámci podujatia udelia aj ďalšie ceny – Ben Affleck dostane Modern Master Award, Amy Adams Cinema Vanguard Award a Jennifer Lawrence Outstanding Performer of the Year Award.

Cenu Montecito v minulosti dostali aj Annette Bening, Naomi Watts, Javier Bardem, Kate Winslet, Julianne Moore alebo Geoffrey Rush.

Festival sa uskutoční v termíne 24. januára až 3. februára, 55-ročný Day-Lewis si svoju cenu prevezme 26. januára.

Oscarový Daniel Day-Lewis:

Uznávaný herec Daniel Day-Lewis má na konte dva Oscary, ktoré dostal za filmy Moja ľavá noha (1989) a Čierna krv (2007), pričom za snímky V mene otca (1993) a Gangy New Yorku (2002) ho na ďalšie dva nominovali. Je známy tým, že sa necháva pohltiť úlohami a často sa so svojimi protagonistami stotožňuje počas celého nakrúcania – aj mimo pľacu.

Je jedným z najvyberavejších súčasných hercov. Od roku 1997 sa objavil len v siedmich filmoch – Boxer (1997), Gangy New Yorku (2002), Abby Singer (2003), The Ballad of Jack and Rose (2005), Čierna krv (2007), Nine (2009) a Lincoln (2012), v ktorom stvárnil 16. prezidenta Spojených štátov amerických Abrahama Lincolna.

Za svoj výkon môže získať Zlatý glóbus a množstvo filmových kritikov sa zhoduje na tom, že ho zrejme čaká minimálne nominácia na ďalšieho Oscara. Okrem spomínaných ho diváci poznajú aj zo snímok Gándhi (1982), Izba s vyhliadkou (1985), Neznesiteľná ľahkosť bytia (1988), Posledný Mohykán (1992), V mene otca (1993), Vek nevinnosti (1993) či Čarodejnice zo Salemu (1996).

Od roku 1996 je ženatý s režisérkou a scenáristkou Rebeccou Miller, s ktorou má dve deti. Najstaršieho syna Gabriela mu porodila francúzska herečka Isabelle Adjani.

Informácie zverejnila webstránka www.hollywoodreporter.com.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Amy AdamsBen AffleckDaniel Day-LewisJavier BardemJennifer LawrenceJulianne MooreKate WinsletNaomi Watts