Dánsko má nového premiéra, vymenoval menšinovú vládu

Dánsko má nového premiéra, vymenoval menšinovú vládu
Nový dánsky premiér Lars Lökke Rasmussen predstavil kráľovnej Margaréte II. svoju menšinovú vládu. Foto: SITA/AP

Kodaň 28. júna (WEBNOVINY) – Funkcie dánskeho premiéra sa v nedeľu ujal vodca stredopravej liberálnej strany Venstre Lars Lökke Rasmussen, ktorý kráľovnej Margaréte II. oficiálne predstavil svoju novú 16-člennú vládu. Venstre sa nepodarilo nájsť koaličného partnera a rozhodla sa preto zostaviť menšinovú vládu. V 179-člennom parlamente má iba 34 kresiel a bude preto silno závislá na vonkajšej podpore, ktorú chce získavať prípad od prípadu.

V dejinách Dánska je to druhá vláda s najmenšou parlamentnou podporou a niektorí odborníci pochybujú, že prežije do konca svojho mandátu. Ešte menšiu podporu – 22 parlamentných kresiel – mala iba vláda, ktorá vznikla v roku 1973. Vládla 14 mesiacov, informovala tlačová agentúra Reuters.

Strana DF odmietla vládnuť

Venstre patrí do skupiny stredopravých strán, ktoré vyhrali pred týždňom všeobecné voľby, avšak samotná strana dosiahla najhoršie výsledky za štvrť storočia a nepodarilo sa jej vytvoriť širokú vládnu koalíciu.

Populistická a euroskeptická Dánska ľudová strana (DF), ktorá je pravicová vo väčšine svojich politík, odmietla vládnuť, hoci vo voľbách dosiahla svoj doteraz najlepší výsledok – 37 parlamentných kresiel a stala sa najväčšou pravicovou stranou v parlamente. Svoj vstup do vládnej koalície podmieňovala radom požiadaviek, vrátane usporiadania referenda, či má Dánsko zostať v Európskej únii, zvýšenia štátnych výdavkov a obmedzenia imigrácie.

Rasmussen sa teraz bude musieť spoliehať na podporu ďalších strán, vrátane DF, pri každom z hlasovaní. V piatok, keď neuspel v rokovaniach o vytvorení koalície s DF a ďalšími stranami, oznámil, že počas víkendu vytvorí menšinovú vládu. Za ministra financií vymenoval skúseného politického veterána strany Clausa Frederiksena, ktorý rovnakú funkciu zastával už v rokoch 2009-2011. Je o ňom známe, že má dobré pracovné vzťahy s DF.

Dáni chcú sprísniť podmienky získania azylu

Ministrom zahraničných vecí sa stal podpredseda strany Venstre Kristian Jensen. Má síce málo skúseností v tejto oblasti, ale vlani sa istý čas očakávalo, že prevezme predsedníctvo strany po Rasmussenovi, ktorého postavením otriasal škandál s výdavkami.

Inger Stöjbergová sa ujala funkcie ministerky pre cudzincov a integráciu a bude zodpovedná za sprísnenie dánskych pravidiel pre udelenie azylu, čo bolo súčasťou predvolebného programu strany. „Je to pre mňa absolútne vysnívané ministerstvo,“ zverila sa vo vysielaní televízie TV2. Vláda sa zaviazala zverejniť návrh nového zákona o imigrácie v najbližších týždňoch.

Sociálni demokrati na čele s doterajšou premiérkou Helle Thorningovou-Schmidtovou dosiahli vo voľbách lepší výsledok – 47 kresiel – ako Venstre či DF, spolu s ostatnými ľavicovými stranami však prišli o parlamentnú väčšinu a priznali porážku.

Helle Thorningovú-Schmidtovú v nedeľu na čele sociálno-demokratickej strany vystriedala bývalá ministerka spravodlivosti 37-ročná Mette Frederiksenová. Poslankyňou parlamentu je už 14 rokov a bola jedinou kandidátkou na funkciu predsedníčky, navrhla ju osobne Helle Thorningová-Schmidtová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Helle Thorningová-SchmidtováLars Lökke RasmussenLars Lokke Rasmussen