Dustina Hoffmana ocenia za jeho režisérsky debut Quartet

Dustin Hoffman
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 16. októbra (WEBNOVINY) – Americký herec Dustin Hoffman si zo 16. ročníka Hollywoodskeho filmového festivalu a Hollywoodskych filmových cien odnesie ocenenie Hollywood Breakthrough Director Achievement Award za jeho režisérsky debut Quartet (2012).

Do filmu o štvorici operných spevákov na dôchodku obsadil Maggie Smith, Toma Courtenaya, Michaela Gambona, Billyho Connollyho či Pauline Collins.

Dvojnásobný držiteľ Oscara si túto poctu prevezme 22. októbra na ceremoniáli v hoteli Beverly Hilton.

Je pre nás veľkou poctou oceniť Dustina Hoffmana za jeho režisérsky debut – film Quartet. Jeho vynikajúca práca a režisérske schopnosti sú pozoruhodné,” uviedol zakladateľ a riaditeľ Hollywoodskeho filmového festivalu Carlos de Abreu.

V minulosti toto ocenenie získali napríklad McG, Zach Braff, Paul Haggis, Ryan Murphy, Ben Affleck, John Patrick Shanley a Michel Hazanavicius.

Sedemdesiatpäťročný Dustin Hoffman sa vo svete filmu pohybuje od 60. rokov, počas ktorých účinkoval vo vyše 70 snímkach a seriáloch. Zväčša si vyberá úlohy deficitných, problémových či zakomplexovaných protagonistov, ktorým chýbajú hrdinské vlastnosti. Pozornosť kritikov upútal najskôr na divadelných doskách, keď sa mu dostalo uznania za výkon v divadelnej hre Eh?.

Hviezdy filmového festivalu v Toronte
Foto: SITA/AP Photo/The Canadian Press, Aaron Foto: SITA/AP Photo/The Canadian Press, Aaron

Zlomom v jeho kariére bola rola Benjamina Braddocka v kultovej snímke Absolvent (1967) režiséra Mikea Nicholsa.

Výkony v dráme Kramerová verzus Kramer (1979) a snímke Rain Man (1988), v ktorej stvárnil autistického Raymonda Babbitta, mu vyniesli najprestížnejšie herecké ocenenie – Oscara.

Na konte má ďalších päť nominácií na cenu americkej Akadémie filmových umení a vied za snímky Absolvent, Polnočný kovboj (1969), Lenny (1974), Tootsie (1982) a Pes lump (1997). Medzi jeho ďalšie významné filmy patria Malý veľký muž (1970), Motýľ (1973), Maratónec (1976), Všetci prezidentovi muži (1976), Smrtiaca epidémia (1995), Spáči (1996), Posol: Príbeh Johanky z Arku (1999), Polnočná míľa (2002), Porota (2003), Rad nešťastných príhod (2004), Jeho foter, to je lotor! (2004), Hľadanie Krajiny – Nekrajiny (2004), Prázdniny (2006), Parfum: Príbeh vraha (2006), Horšie to už nebude (2006) alebo Fotri sú lotri (2010) a svoj hlas prepožičal Shifuovi v animákoch o Kung Fu Pande.

Herec, ktorý má na konte aj päť Zlatých glóbusov, je od roku 1980 ženatý s Lisou Gottsegen, s ktorou má štyri deti, pričom z predošlého manželstva má ďalšie dve. Jeho režisérsky debut Quarter mal premiéru na septembrovom Medzinárodnom filmovom festivale v Toronte, kde si vyslúžil standing ovation. Informácie zverejnila webstránka www.hollywoodreporter.com.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ben AffleckDustin Hoffman