Dvesto Rómov protestovalo proti strelcovi z Hurbanova

Rómovia protestovali v Košiciach
Rómovia zorganizovali v Košiciach protest proti rozsudku nad bývalým mestským policajtom Milanom Juhászom a proti vysokej nezamestnanosti. Foto: SITA/Ivan Fleischer

KOŠICE 8. apríla (WEBNOVINY) – Viac ako dvesto Rómov z viacerých kútov Slovenska sa dnes vyrojilo z piatich autobusov pred košickým Jumbo centrom.

Vytiahli transparenty s heslami Nechceme nič zadarmo, Dosť hladu a biedy a vydali sa na protestný pochod k budove Košického samosprávneho kraja za zvuku trúbok a skandovali My chceme prácu.

Pred budovou KSK sa im prihovoril líder Strany rómskej únie na Slovensku František Tanko.

Poukázal na to, že od politikov len dostávajú samé sľuby, ktoré sa neplnia.

Rómovia sa potom vybrali k budove Ústavnému súdu SR a pristavili sa pred jeho bránou. Tanko kritizoval slovenské súdnictvo za veľmi mierny trest uložený Milanovi Juhászovi za masaker rómskej rodiny v Hurbanove.

Obrazom: Rómovia pochodovali košickými ulicami

Doložil, že dnes popoludní doručili na ústavný súd písomnú sťažnosť. Hovorkyňa ústavného súdu Anna Pančurová potvrdila, že ústavný súd podanie dostal. Dav sa potom pohol dolu košickou Hlavnou ulicou a Rómovia sa zhromaždili pri súsoší Immaculaty.

Video: Rómovia vytiahli do ulíc

„Cieľom protestu je, aby premiér Fico dodržal to, čo sľúbil a aby už konečne začal riešiť rómsku problematiku. Máme záujem stretnúť sa aj so splnomocnencom pánom Pollákom, ale on nemá na nás čas,“ povedal Tanko. Dodal, že predložili návrh kompletnej stratégie rómskeho projektu, no do dnešného dňa nedostali žiadnu odpoveď. Ako uviedol Tanko, ďalší takýto pochod chystajú 15. mája v Bratislave a ďalší „protest obrovských rozmerov“ bude 25. mája opäť v Bratislave.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe František Tanko