Envirorezort chce naďalej pôsobiť aj v Banskej Štiavnici

Prvé zasadnutie Ficovej vlády
Minister životného prostredia Peter Žiga prichádza na rokovanie 1. schôdze vlády SR. Bratislava, 4. apríl 2012. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 8. júla (WEBNOVINY) – Ministerstvo životného prostredia má záujem na tom, aby Banská Štiavnica aj naďalej zostala sídlom jej dvoch významných rezortných organizácií – Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) a Slovenského Banského múzea.

Informuje o tom envirorezort na svojej internetovej stránke.

Minister rezortu životného prostredia Peter Žiga to oznámil na návšteve mesta pri príležitosti 15. výročia vzniku SVP a stretol sa tiež s primátorkou mesta Nadeždou Babjakovou a generálnym riaditeľom Slovenského vodohospodárskeho podniku Mariánom Supekom. Žiga tiež ocenil pôsobenie vodohospodárov a ich prínos pre Slovensko.

Slovenský vodohospodársky podnik podľa informácii envirorezortu v súčasnosti zodpovedá za viac ako 32-tisíc kilometrov vodohospodársky významných a ostatných vodných tokov, 287 vodných nádrží, tisíce kilometrov ochranných hrádzí a odvodňovacích kanálov v záplavových územiach, ale aj za dunajskú vodnú cestu.

Takmer 3500 zamestnancov zabezpečuje prakticky na celom území Slovenska údržbu a čistenie vodných tokov, opravy poškodených brehov, hrádzí a ďalších vodohospodárskych stavieb, monitoruje stavy hladín vodných nádrží a udržiava potrebné prietoky,“ píše sa v tlačovej správe.

Rozhodnutie vybrať za sídlo SVP práve Banskú Štiavnicu ovplyvnil jej historický význam, súvisiaci so zrodom priehradného staviteľstva v celej Európe. Ako ministerstvo životného prostredia informuje, boli to práve štiavnické tajchy budované od roku 1510, ktoré začali vytvárať históriu celého slovenského priehradného staviteľstva.

Ďalším dôvodom bola aj snaha štátnych orgánov v 90-tych rokoch minulého storočia umiestňovať sídla niektorých celoslovenských podnikov a organizácií do miest mimo bratislavského centra,“ uvádza sa na stránke ministerstva životného prostredia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Žiga
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR