Euro posilnilo voči doláru aj švajčiarskemu franku

Peniaze
Novú dvadsaťeurovku predstavia vo februári. Foto: ilustračné, Thinkstock

LONDÝN 19. januára (WEBNOVINY) – Euro sa v pondelok odrazilo z jedenásťročného minima. Investori sústreďujú svoju pozornosť na výsledky štvrtkového zasadnutia Európskej centrálnej banky (ECB), ktorá by mohla podľa očakávaní ohlásiť nákupy štátnych dlhopisov.

Tlačenie nových peňazí prostredníctvom takzvanej politiky kvantitatívneho uvoľňovania môže byť pre ECB jedným z posledných nástrojov, ako priblížiť infláciu k cieľovej hodnote tesne menej ako dve percentá.

Spoločná európska mena posilnila o 0,3 percenta na 1,1601 USD/EUR. Euro v tomto mesiaci doteraz oslabilo o viac ako štyri percentá, pričom ide o najväčší mesačný pokles za 2,5 roka. Oproti švajčiarskemu franku vzrástla hodnota eura o 1,5 percenta a obchodovalo sa nad úrovňou 1,0088 CHF/EUR. Aj napriek tomu je však hodnota eura voči franku v porovnaní s úrovňou, na ktorej bola pred rozhodnutím centrálnej banky Švajčiarska, nižšia o 16 percent.

Poľský zlotý v pondelok oslabil pre pretrvávajúce očakávania, že centrálna banka krajiny zníži úrokové sadzby. Maďarský forint však po minulotýždňovom oslabení v pondelok oproti euru posilnil. Do 14:41 SEČ zlotý klesol o 0,16 percenta na 4,322 PLN/EUR, ale forint stúpol o 0,25 percenta na 318,900 HUF/EUR. Posilnila aj česká koruna, a to o 0,09 percenta na 27,887 CZK/EUR.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom