Európa potrebuje nový zákon, Tusk chce migrantov poslať späť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pri pobreží Líbye cez víkend zachránili tisícky migrantov
Talianska námorná hliadka koordinovala jednu z najväčších záchranných operácií v roku 2015. Len za dva dni na mori zachránili takmer šesťtisíc migrantov. Foto: SITA/ AP

VARŠAVA 18. mája (WEBNOVINY) – Stály predseda Európskej rady Donald Tusk vyhlásil, že členovia EÚ nemôžu prijať všetkých nelegálnych migrantov, ktorí sa snažia dostať do Európy, a v záujme vyriešenia problému budú musieť vypracovať novú politiku ich posielania naspäť.

Európa by mala prijať len časť migrantov

Podľa jeho vyjadrenia pre pondelňajšie vydanie denníka Polska -The Times je v prípade „zodpovedného“ prístupu možné hovoriť len o „prijatí nejakej stanovenej skupiny imigrantov“. Opatreniami na riešenie prílevu migrantov do Európy sa majú v pondelok zaoberať ministri zahraničných vecí a obrany EÚ na spoločnom zasadnutí v Bruseli.

„Som realista a myslím si, že v prvom rade musíme vypracovať novú politiku vracania, ktorá bude politikou ich posielania naspäť,“ vyjadril sa Tusk. „Tí, čo vravia, aby sme otvorili dvere naširoko, sú cynickí, pretože vedia, že sa to nedá.“ Európska komisia (EK) minulú stredu predstavila takzvanú Európsku agendu pre migráciu, ktorá by mala viesť k rovnomernejšiu rozloženiu azylantov medzi jednotlivými štátmi EÚ.

Do krajín Únie chcú presídliť desaťtisíce ľudí

Cieľom legislatívneho návrhu je odbremeniť záchytné tábory v európskych krajinách, ktoré migrácii čelia najviac. Konkrétny návrh na relokáciu migrantov chce EK predstaviť do konca mája. Brusel však plánuje navyše presídliť do EÚ predbežne asi 20-tisíc ľudí, ktorí sú zatiaľ v utečeneckých táboroch v tretích krajinách.

Podľa podpredsedníčky EK, vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federicy Mogheriniovovej, ministri na pondelňajšom zasadnutí rozhodnú o navrhovanej operácii v Stredozemnom mori s cieľom rozložiť siete prevádzačov. Na zásahy pri pobreží Líbye, ktorých súčasťou bude zatýkanie prevádzačov a ničenie ich plavidiel, by mala udeliť EÚ mandát Bezpečnostná rady OSN.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Donald Tusk