Léo Jabá, Andraž Šporar
Léo Jabá (PAOK Solún) padá po súboji s Andražom Šporarom z ŠK Slovan Bratislava počas úvodného zápasu play-off Európskej ligy o účasť v skupinovej fáze, v ktorom "belasí" zvíťazili 1:0. Bratislava, 22. august 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 29. augusta 20:56

Futbalisti ŠK Slovan Bratislava prehrali vo štvrtkovom odvetnom súboji play-off Európskej ligy na pôde gréckeho tímu PAOK Solún 2:3, ale keďže v úvodnom súboji na Tehelnom poli triumfovali 1:0, postúpili do skupinovej fázy.

Mená troch súperov sa slovanisti dozvedia v piatok 30. augusta po 13.00 h, keď je v Monaku na programe žreb. Slovan si zahrá v skupinovej časti EL tretíkrát, predtým to bolo v sezónach 2011/2012 a 2014/2015.

Slovenským tímom sa doteraz v ére samostatnosti proti súperom z Grécka vôbec nedarilo, vo všetkých siedmich doterajších konfrontáciách „ťahali za kratší koniec“.

Doteraz posledným slovenským klubom, ktorý v pohárovej Európe postúpil cez gréckeho protivníka, bol Inter Bratislava v 2. kole Pohára UEFA 1975/1976. „Žlto-čierni“ vtedy doma vyhrali nad AEK Atény 2:0 a aj keď vonku prehrali 1:3, ďalej ich posunulo pravidlo o vyššom počte strelených gólov na ihrisku súpera.

Čo sa týka Slovana, v minulosti v pohárovej Európe dvakrát čelil protivníkovi z Grécka – v oboch prípadoch neúspešne. V sezóne 1970/1971 neprešiel v 2. kole Európskeho pohára majstrov cez Panathinaikos Atény, v 3. predkole Ligy majstrov 2009/2010 nestačil na Olympiakos Pireus.

Európska liga – play-off (odveta)

• Štadión Toumba v Solúne

PAOK Solún – ŠK Slovan Bratislava 3:2 (0:1)

Žlté karty: 2 – 4
52. D. Limnios, 75. F. Varela 12. V. de Marco, 52. J. de Kamps, 73. D. Greif, 75. J. Medvědev

strely celkovo (na bránu): 30:8 (10:3) rohové kopy: 18:2, ofsajdy: 4:0, držanie lopty (v %): 61 – 39, rozhodcovia: A. Ekberg – M. Culum, S. Hallberg (všetci Švéd.)

PAOK: Paschalakis – Rodrigo, F. Varela, Crespo, Giannoulis – Limnios, El Kaddouri (31. Douglas Augusto), Esiti (64. Mišič), Biseswar – Pelkas (46. Swiderski), Akpom
Slovan: Greif – Medveděv, Abena, Božikov, De Marco – Bajrič, De Kamps – Holman, Rabiu (68. Nono), Moha (78. Suchockij) – Šporar

I. polčas

Úvodnému tlaku domácich sa hostia ubránili aj zásluhou skvelého zákroku Dominika Greifa v 7. min. Brankár Slovana si poradil s nebezpečnou hlavičkou Chubu Akpoma po centri z rohového kopu, ktorý poslal loptu pod brvno.

Po polhodine hry začali byť nebezpeční aj hostia a v 38. min prišiel šok pre PAOK. Kazašský obranca s českým pasom Jurij Medvědev výstavnou strelou z 23 m otvoril skóre – 0:1. V tej chvíli potrebovali streliť domáci tri góly na postup.

II. polčas

Úvod druhého polčasu ukázal, že to nemusí byť nereálne. Domáci vtedy v rozpätí necelých dvoch minút dvakrát skórovali, úspešnými strelcami boli Dimitris Limnios – 1:1, a Karol Swiderski – 2:1. Po hodine Slovan vyrovnal na , zaskvel sa Vernon de Marco, ktorý upratal do siete strelu Vasila Božikova – 2:2.

Grécky majster potom vrhol všetky sily do útoku a v 87. min krajný obranca Dimitris Giannoulis peknou strelou z rohu šestnástky k vzdialenejšej žrdi poslal domácich do vedenia – 3:2. Záverečný vabank PAOK už ďalší gól ani v piatich minútach nadstaveného času nepriniesol a Slovan sa teší z postupu medzi elitu EL.

ŠK Slovan Bratislava v pohárovej Európe

(sezóna 2019/2020)

Liga majstrov – 1. predkolo

1. zápas: ŠK Slovan Bratislava – FK Sutjeska Nikšič (Č. Hora) 1:1 (0:0)
odveta: FK Sutjeska Nikšič (Č. Hora) – ŠK Slovan Bratislava 1:1 po predĺžení (1:1, 0:0), na strely zo značky pokutového kopu 3:2