Eustream pomôže ukrajinským energetickým spoločnostiam pri tzv. unbundlingu

Eustream
Kompresorová stanica Eustream Foto: ilustračné, SITA/Martin Havran

BRATISLAVA 5. apríla (WebNoviny.sk) – Slovenský prepravca zemného plynu, spoločnosť Eustream, pomôže svojmu ukrajinskému partnerovi pri unbundlingu, teda právnom vyčlenení prepravy, distribúcie a dodávky plynu do nových spoločností.

Vytvoria spoločnú pracovnú skupinu

Ukrajinské energetické spoločnosti Naftogaz, Ukrtransgaz a Mahistralni Gazoprovody Ukrainy už podpísali dohodu o vytvorení spoločnej pracovnej skupiny s piatimi vedúcimi európskymi prevádzkovateľmi prepravnej sústavy, vrátane slovenského Eustreamu.

Tieto firmy prejavili záujem poskytnúť podporu v ukrajinskom procese unbundlingu a v budúcnosti sa zúčastniť na prevádzke ukrajinského prepravného systému.

„Spolupráca má pomôcť ukrajinskej strane vytvoriť nezávislého prevádzkovateľa prepravnej sústavy v súlade s európskymi predpismi, po čom budú môcť európski partneri byť zapojení do fungovania prevádzkovateľa prepravnej sústavy,“ informoval Naftogaz v tlačovej správe, ktorú má agentúra SITA k dispozícii.

Nezávislý prevádzkovateľ

Pracovná skupina pozostáva zo spoločností GRTgaz S.A. (Francúzsko), N.V. Nederlandse Gasunie (Holandsko), Snam S.p.A. (Taliansko), Eustream, a.s. (Slovensko) a Fluxys S.A. (Belgicko).

V aktuálnej fáze špecialisti z európskych prevádzkovateľov prepravnej sústavy budú pomáhať s vytvorením nezávislého ukrajinského prevádzkovateľa prepravnej sústavy a s jeho aplikáciou pre certifikáciu u ukrajinského regulátora (NEURC) a u Sekretariátu energetického spoločenstva (Energy Community Secretariat).

„Majú tiež prispieť k plánu modernizácie plynového prepravného systému na zabezpečenie jeho technickej spoľahlivosti a efektívnosti,“ dodal ukrajinský Naftogaz.

Európske prepravné spoločnosti budú tiež poskytovať poradenstvo prostredníctvom účasti na spoločných stretnutiach výkonnej rady Naftogazu a komisie pre unbundling.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Eustream