Experti na chemické zbrane preverili vyše polovicu zariadení

Chemické zbrane
Foto: SITA/AP

HAAG 15. októbra (WEBNOVINY) – Bezpečnostná rada OSN v stredu zvolila Holanďanku Sigrid Kaagovú do čela spoločnej misie OSN a Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW), ktorá má zneškodniť chemický arzenál Sýrie.

Na tento post ju predtým nominoval generálny tajomník OSN Pan Ki-mun. Päťdesiatdvaročná Kaagová slúži v OSN od roku 1994 a momentálne zastáva posty Panovej zástupkyne a riaditeľky jedného z úsekov Rozvojového programu OSN.

Skúsená diplomatka hovorí po holandsky, anglicky, francúzsky, nemecky a arabsky. Kaagová podľa vlastných slov už v piatok odcestuje do Haagu, kde sa stretne s predstaviteľmi OPCW a následne odletí na Cyprus, kde sa nachádza základňa spoločnej misie.

Experti Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) už preverili 11 z 20 zariadení na výrobu alebo skladovanie chemických zbraní, ktorých existenciu sýrsky režim deklaroval.

Organizácia, ktorá dostala minulý týždeň Nobelovu cenu mieru, v stredu vo vyhlásení informovala, že za dva týždne od príchodu do Sýrie spoločná misia OSN a OPCW zničila „kľúčové vybavenie“ v šiestich zariadeniach ako aj niektoré zbraňové komponenty. „OPCW už preverila činnosť v 11 zariadeniach, ktoré Sýria identifikovala,“ píše sa vo vyhlásení.

Úlohou spoločnej misie OSN a OPCW je zlikvidovať sýrske chemické zbrane do polovice roku 2014 v súlade s nedávno prijatou rezolúciou BR OSN.

Asi 60 inšpektorov pricestovalo do Sýrie 1. októbra a od 1. novembra by mali začať s likvidáciou samotných chemických zbraní. Sýria v rámci dohody o likvidácii jej chemického arzenálu požiadala pred mesiacom o členstvo v OPCW.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pan Ki-mun