Expremiéri John Major a Tony Blair varujú pred Brexitom

Expremiéri John Major a Tony Blair varujú pred Brexitom
Bývalí britskí premiéri John Major a Tony Blair sú za zotrvanie Británie v Európskej únii. Foto: SITA/AP

Londýn 12. júna (WebNoviny.sk) – Dvojica bývalých britských premiérov John Major a Tony Blair varovala, že hlasovanie za odchod krajiny z Európskej únie v blížiacom sa referende „ohrozí jednotu“ Spojeného kráľovstva.

Expremiéri to vyhlásili počas spoločnej kampane v Severnom Írsku, informuje stanica BBC. Podľa nich odchod z únie môže opäť otvoriť otázku nezávislosti Škótska a podkopať dlhodobo budovanú stabilitu v Severnom Írsku. Major podotkol, že prípadné referendum o nezávislosti Škótska v podmienkach Británie mimo EÚ by sa mohlo skončiť inak, než tomu bolo v roku 2014.

Expremiér zároveň argumentoval, že zahlasovanie v prospech opustenia EÚ by predstavovalo riziko destabilizácie „komplikovaného ústavného riešenia“ v Severnom Írsku a išlo by v tejto súvislosti o „historickú chybu“. Blair mu zakontroval, že odchod krajiny z EÚ by negatívne ovplyvnil prosperitu a politické dohody Severného Írska.

Severoírske strany sú ohľadom členstva Británie v únii rozdelené: kým Demokratická unionistická strana (DUP) na čele so severoírskou premiérkou Arlene Fosterovou podporuje odchod z únie, republikánska strana Sinn Féin a iné vyjadrujú podporu zotrvaniu Británie v európskom spoločenstve.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Tony Blair