Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Žatva, farmári, poľnohospodári
Foto: SITA/Nina Bednáriková
2. 02. 2012 17:17 Ekonomika od SITASITA Diskusia

Farmári môžu žiadať podporu priameho predaja

BRATISLAVA 2. februára (WEBNOVINY) – Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) ako sprostredkovateľský orgán pri Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR vyhlásila dve nové výzvy na podporu priameho predaja konečnému spotrebiteľovi v rámci Programu rozvoja vidieka.

O finančný príspevok od 3 tis. eur do 100 tis. eur môžu žiadať záujemcovia, ktorí plánujú investície do poľnohospodárskych podnikov s cieľom zlepšenia ich výkonnosti a konkurencieschopnosti. Táto výzva s disponibilnými zdrojmi 15,26 mil. eur je súčasťou opatrenia Modernizácia fariem.

Ďalšia výzva je zameraná na podporu investícií do zlepšenia výkonnosti a konkurencieschopnosti potravinárskych podnikov v rámci opatrenia Pridávanie hodnoty do poľnohospodárskych produktov a produktov lesného hospodárstva.

Jednotlivé projekty v tomto prípade môžu získať pomoc vo výške 300 eur až 150 tis. eur z celkového objemu 29 mil. eur. V oboch výzvach budú bodovo zvýhodnené investície súvisiace s priamym predajom vlastnej produkcie konečnému spotrebiteľovi a/alebo maloobchodným prevádzkam. Uzávierka podávania projektov je 29. marca a podrobné informácie je možné získať na portáli www.apa.sk.

Konateľ poradenskej spoločnosti pre eurofondy Premier Consulting, spol. s r.o. Miroslav Lopata považuje za slabosť oboch výziev extrémne krátky čas na podávanie projektov. Za pozitívum označil jasný bodový systém, kde si žiadateľ vie sám a nespochybniteľne prideliť a spočítať každý zo sto bodov. „Body jasne určujú politické priority ministerstva, no nikto nie je a priori vylúčený. Ministerstvo chce podporiť priamy predaj domácich výrobkov z dvora, preto je zaň 35 bodov,“ uviedol ďalej Lopata pre agentúru SITA.

Nedostatok peňazí je podľa Lopatu správne vyriešený nižšou výškou maximálnych oprávnených nákladov. Takto je totiž možné schváliť okolo 400 projektov na celom Slovensku v každom opatrení. „Administratívna náročnosť podania projektu je v porovnaní s ostatnými eurofondami veľmi nízka,“ dodal Lopata. Pozitívom je podľa neho aj to, že ministerstvo informovalo o výzvach a ich základných rysoch s dostatočným časovým predstihom.

Odporúčané články

Štát stopol vyplácanie dotácií farmárom pre nový IT systém Farmári už dostali podporu z Bruselu 200 mil. eur

Neprehliadnite

Pellegrini podľa politologičky nemá na revoltu v Smere-SD guráž, ale odchodom zo strany môže len získať Polícia vyšetruje vraždu v Belej, muža našli v pivnici so sečnou ranou na hlave Používanie sociálnych sietí môže podľa výskumu znásobovať depresie, najmä u dievčat Tri európske krajiny chcú vyššiu daň na mäso, aby ľudí prešla chuť Národniari odmietajú Merkelovej plán na záchranu migrantov, vyhlásenia kancelárky ich znepokojili Foto: Turista prežil približne 20-metrový pád vo Vysokých Tatrách Video: Malý dugong, ktorý sa stal hviezdou internetu, zomrel po prehltnutí plastov

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X