Fed možno zmierni stimuly ekonomiky už v decembri

Dolar, peniaze, bankovky
Foto: SITA/AP

WASHINGTON 21. novembra (WEBNOVINY) – Americké hospodárske údaje sa zlepšujú a dobré novembrové údaje z amerického trhu práce zvýšia pravdepodobnosť, že americký Federálny rezervný systém (Fed) začne obmedzovať program stimulov pre americkú ekonomiku už budúci mesiac.

V stredu to uviedol šéf Fedu v St. Louis James Bullard. „Priaznivé novembrové údaje z trhu práce podľa môjho názoru zvýšia pravdepodobnosť obmedzovania programu už v decembri,“ povedal Bullard. „Určite je to na stole, ale záleží to na údajoch,“ doplnil.

Fed v októbri ponechal program stimulov pre americkú ekonomiku nezmenený. Americká centrálna banka tak nakupuje dlhopisy v hodnote 85 mld. USD mesačne.

Banka odložila rozhodnutie obmedziť program stimulov dovtedy, kým Fed nezaznamená dôkazy o trvalom zotavení, ktoré by mohlo udržať tvorbu pracovných miest. „Ak obmedzíme program z dôvodu, že je ekonomika silnejšia, trhy to príjmu bez problémov,“ povedal Bullard.

V októbri na americkom trhu vzniklo 204 tis. pracovných miest. „Za posledné tri mesiace vzniklo v USA 200 tis. pracovných miest mesačne. To je veľmi odlišný obraz v porovnaní s tým, ktorý sme mali pred správami z trhu práce. Tento kumulatívny pokrok je najsilnejším argumentom pre obmedzenie programu,“ doplnil Bullard.

(1 EUR = 1,3527 USD)

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe James Bullard
Firmy a inštitúcie FED Americká centrálna banka