Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NR SR: Výroèie Deklarácie o zvrchovanosti SR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Predseda strany Smer-SD Robert Fico v príhovore poèas brífingu predsedu strany Smer-SD v rámci výroèia prijatia Deklarácie zvrchovanosti Slovenskej republiky (17. júla 1992) v priestoroch Národnej rady SR. Bratislava, 17. júl 2018. Foto: SITA/Branislav Bibel
7. 08. 2019 14:26 EkonomikaSlovenskoEkonomika z lokality Slovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia

Fico chce vyššie sumy náhradného výživného pre rodičov, navrhuje aj zmenu vo vymáhaní

Vymáhanie výživného prejde z rodičov na štát a náhradné výživné od štátu bude dostupnejšie väčšiemu počtu matiek. Na stredajšej tlačovej besede to uviedol predseda Smeru-SD Robert Fico.

Trestný čin po troch mesiacoch

Kým v súčasnosti sa neplatenie výživného stáva trestným činom po troch mesiacoch neplatenia v posledných dvoch rokoch, po novom bude stačiť neplatenie výživného dva mesiace.

Úrady práce a sociálnych vecí budú podľa Fica povinné podať trestné oznámenie na neplatiaceho rodiča pre podozrenie z trestného činu zanedbania povinnej výživy.

Zvýšiť sa má aj maximálna suma náhradného výživného od štátu, a to z 1,2-násobku na 3-násobok až 3,5-násobok životného minima pre nezaopatrené dieťa. Podľa Fica by išlo o nárast zo súčasných 115 eur na 300 až 350 eur. Takýto legislatívny návrh predložia poslanci NR SR za stranu Smer na septembrovú schôdzu parlamentu.

Posunie sa maximálna hranica príjmu rodiča

Dostupnosť náhradného výživného má podľa šéfa Smeru zvýšiť aj to, že sa posunie maximálna hranica čistého príjmu rodiča, ktorý žiada o náhradné výživné. V súčasnosti môže mať rodič, prevažne matka, čistý príjem do 673 eur, po novom by sa táto hranica mala zvýšiť na 1 000 eur.

„Žena s jedným dieťaťom s príjmom do 1 000 eur v čistom bude mať stále nárok na náhradné výživné,“ povedal Fico. Za dôležitú novinku považuje to, že štát po dvoch mesiacoch neplatenia výživného zo zákona vstúpi do exekučného konania a keď úrad práce a sociálnych vecí vydá rozhodnutie o náhradnom výživnom, tak toto rozhodnutie pošle exekútorovi.

„Štát sa stane druhou oprávnenou osobou popri žene,“ povedal Fico. Žena tak podľa neho prestane mať starosti s exekúciou, keďže suma náhradného výživného do výšky 300 až 350 eur, ktorú si bude vymáhať štát, pokryje 95 % výživných priznaných súdmi.

Štát by platil výživné

O zámere presunúť vymáhanie výživného z rodičov na štát hovoril predseda Smeru-SD Robert Fico ešte v decembri minulého roka na sneme strany pri predstavovaní sociálnych opatrení na tento rok.

„Chceme pomôcť matkám, ktoré majú nárok na výživné a partneri toto výživné neplatia,“ povedal. V takomto prípade by podľa neho štát platil výživné a následne by si ho vymáhal od toho rodiča, ktorý si neplní svoju vyživovaciu povinnosť.

„Každý sa rozhodne, či sa chce alebo nechce ťahať za prsty so štátom,“ zdôraznil Fico. Minister práce a sociálnych vecí Ján Richter hovoril v decembri vlaňajška o tom, že takýto legislatívny návrh by malo ministerstvo práce pripraviť v prvom polroku tohto roka.

Výživa nezaopatreného dieťaťa

Náhradným výživným štát prispieva na zabezpečenie výživy nezaopatreného dieťaťa v prípade, ak si povinná osoba, zvyčajne otec dieťaťa, neplní vyživovaciu povinnosť stanovenú právoplatným rozhodnutím súdu alebo súdom schválenou dohodou, alebo ak nezaopatrenému dieťaťu nevznikol nárok na sirotský dôchodok, alebo výška sirotského dôchodku nedosahuje výšku minimálneho výživného ustanoveného zákonom o rodine.

Náhradné výživné sa poskytuje vo výške určenej právoplatným rozhodnutím súdu alebo súdom schválenej dohody, najviac však v sume 1,2-násobku výšky životného minima pre nezaopatrené dieťa. Aktuálne ide o sumu 115,15 eura.

K téme

Útok na Smer-SD o dobrých vzťahoch s Kočnerom je podľa Fica snahou o prekrytie škandálu Trubana Voľba šéfa prokuratúry bol zápas o budúcnosť, Radičová vypovedala v kauze údajného kupovania poslancov

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X