Aktualizované: Kiska obvinil Fica z klamstva, premiér však na svojich vyjadreniach trvá

Robert Fico, Andrej Kiska
Zľava: Premiér Robert Fico s prezidentom Andrejom Kiskom. Foto: archívne, SITA/Marko Erd.
  • aktualizované: 2. októbra, 17:45

BRATISLAVA 2. októbra (WebNoviny.sk) – Premiér Robert Fico podľa prezidenta Andreja Kisku klamal, keď povedal, že o Kiskových daňových problémoch sa dozvedel priamo od neho pred rokom v hoteli Bôrik aj za prítomnosti ďalších svedkov.

Kiska priznal stretnutie v Bôriku

Na svojej facebookovej stránke v pondelok prezident uviedol, že asi pred dvoma rokmi sa naozaj zúčastnil na stretnutí v hoteli Bôrik, na ktorom bol premiér, generálny prokurátor a vtedajší riaditeľ SIS.

„Pri rozhovore som sa zmienil, že sa vedie vyšetrovanie voči rešpektovanej firme, v ktorej som spolumajiteľom, a že mám obavu, že môže byť zneužité na diskreditačnú kampaň proti mojej osobe. Nič viac. To, čo premiér hovoril v nedeľu verejne a v auguste pred zástupcami mimovládnych organizácií neverejne, je lož. Premiér klame,“ vyhlásil Kiska.

Podľa Ficových slov mu tiež prezident povedal, že sa obrátil na prítomného predstaviteľa orgánov činných v trestnom konaní, aby mu pomohol vybaviť vec vratiek v jeho a bratovej firme. Aj toto tvrdenie je podľa Kisku nepravdivé. „Môžem len potvrdiť dnešné slová generálneho prokurátora, že nikdy som nič pre žiadnu moju spoločnosť u orgánov činných v trestnom konaní nevybavoval,“ zdôraznil Kiska.

Dodal, že s premiérom sa o danej veci rozprával ešte raz, a to 15. septembra tohto roka, keď mu prišiel zablahoželať k narodeninám. „Predsedovi vlády som osobne povedal, že mám informácie, podľa ktorých už začiatkom augusta o mne rozprával na úrade vlády ako o daňovom podvodníkovi. Vtedy to poprel. S tým, že sú to výmysly,“ napísal Kiska s tým, že už vôbec nepochybuje, že ide o zneužitie štátnej moci.

Fico trvá na svojom stanovisku

Premiér Fico v plnom rozsahu trvá na svojom nedeľňajšom stanovisku, ktorým len reagoval na snahu umelo ma zatiahnuť do daňového škandálu pána prezidenta. Uviedol v stanovisku, ktoré poskytla jeho hovorkyňa Beatrice Szabóová.

Prezident podľa Fica v pondelok potvrdil, že sa o svojich daňových problémoch zmienil osobne dávno predtým, ako sa o nich dozvedela verejnosť.

Zároveň potvrdil, že v prítomnosti generálneho prokurátora otvoril otázku vyšetrovania jeho firmy. „Generálny prokurátor tvrdí, že na takom stretnutí nebol a prezident, naopak, tvrdí, že sa takéto stretnutie uskutočnilo. Tak sa pýtam, kto tu klame?“ uzavrel Fico.

Premiér Robert Fico v nedeľu reagoval na slová programovej riaditeľky Aliancie Fair-play Zuzany Wienk. Tá v RTVS povedala, že Fico vedel o daňových problémoch prezidenta už v auguste, mesiac predtým, ako médiá dostali anonym. „V tejto súvislosti musím povedať, že pred mesiacom a pol som sa zúčastnila na rokovaní pracovnej skupiny na Úrade vlády SR, ktorá sa týkala ochrany oznamovateľov korupcie.

Pán premiér na tejto skupine vyjadril nesúhlas s tým, aby šéfa úradu menoval prezident. Uviedol dôvody, že nepovažuje prezidenta za dôveryhodnú osobu, pretože spolu s jeho bratom sú daňovými podvodníkmi a pán prezident sa pokúšal vybaviť nejakú protekciu o prokurátora,“ povedala Wienk.

Spoločnosť Kiska Travel Agency (KTAG), ktorej spolumajiteľom je prezident Andrej Kiska, vyšetrovala finančná správa aj polícia.

Daňová kontrola ukázala, že KTAG na dani z príjmov zaplatila o 27-tisíc eur menej než mala, spoločnosť po vyšetrovaní chybu priznala, oľutovala a daň doplatila, čím trestnosť tohto činu zanikla.

Firma si okrem toho za apríl 2014 v prípade nákladov na propagáciu Kisku chcela od štátu uplatniť vratku DPH v sume 146 307,82 eura, daňový úrad však vratku neuznal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaRobert Fico
Firmy a inštitúcie KTAG Kiska Travel Agency