Fico sa zastal prezidenta, pravica ho chce stále obžalovať

Robert Fico
Predseda vlády SR Robert Fico na TB o dôkazoch o podvode a morálnom zlyhaní pravice pri voľbe generálneho prokurátora. Bratislava, 21. február 2013. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 21. februára (WEBNOVINY) – Strana Smer-SD prostredníctvom predsedu a premiéra Roberta Fica vyzýva súčasnú opozíciu, aby stiahla z parlamentu návrh na obžalobu prezidenta za to, že nevymenoval zvoleného kandidáta Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora.

Aby skončili túto trápnu frašku a hanbili sa niekde v kúte,“ vyhlásil Fico na tlačovej besede.

Návrh pre opozíciu zdôvodnil premiér Fico na webe zverejnenými výpoveďami dvoch bývalých koaličných poslancov z éry pravicovej vlády, ktorí na prokuratúre vypovedali o údajnej dohode na „kontrolnom“ mechanizme pri tajnej voľbe generálneho prokurátora v máji 2011.

Bývalý poslanci Igor Sidor a Andrej Ďurkovský podľa medializovaných správ potvrdili, že došlo k označovaniu lístkov, aby sa dalo určiť, či strany dodržali dohody.

Po zverejnení týchto výpovedí ide o absolútne morálne zlyhanie pravicových strán ako aj kandidáta pána Čentéša, ktorí preukázateľným spôsobom zabránili poslancom v slobodnom výkone mandátu,“ povedal Fico na tlačovej besede.

Na „divadle“ sa podľa Fica zúčastnil aj Čentéš, podľa premiéra stiahnutím kandidatúry na spomínanej voľbe pomohol pri uplatnení kontrolného mechanizmu, pričom uviedol „nepravdivý dôvod svojej absencie“. Fico pripomenul, že Čentéš svoje rozhodnutie nekandidovať zdôvodnil podozrením z kupovania poslancov.

„Hoci už týždeň predtým sa skončilo vyšetrovanie polície a bolo zastavené a nikto už nevyšetroval žiadne podozrenie z kupovania poslancov národnej rady,“ zdôvodnil svoj názor Fico. Vo voľbe ostal len jeden kandidát Dobroslav Trnka, čo podľa Fica uľahčilo vtedajšej vládnej koalícii zaviesť kontrolný mechanizmus.

Pravica návrh obžaloby nestiahne

Útok predsedu vlády Roberta Fica na opozíciu svedčí o tom, že iba opätovne hľadá dôvody, prečo nevymenovať riadne zvoleného kandidáta na generálneho prokurátora Jozefa Čentéša do funkcie. Hovorí to šéf SDKÚ-DS Pavol Frešo v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa strany Jana Zvončeková. Namiesto útokov na opozíciu by mal radšej myslieť na ľudí a ich potreby, vyhlásil Frešo.

Ako tvrdí šéf opozičnej strany, za Ficovej vlády nezamestnanosť dramaticky stúpla a počet ľudí postihnutých nezamestnanosťou dospel k najhoršiemu číslu za posledné desaťročie. Na Slovensku na rozdiel od iných krajín, ako sú napríklad Nemecko, Veľká Británia, Estónsko či Maďarsko, nezamestnanosť neklesá, ale stúpa. „Čakal by som, že sa ako premiér k tejto situácii postaví čelom a bude situáciu riešiť. Tak ako opozícia, ktorá predkladá návrhy riešení na každú schôdzu NR SR,“ hovorí Frešo.

Poslanec Národnej rady SR Martin Poliačik nevidí dôvod, aby bol stiahnutý návrh obžaloby na prezidenta za nevymenovanie Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora. „Nie je správne, aby sme hrali politickú hru pána premiéra,“ povedal Poliačik agentúre SITA. Obžaloba je podľa neho o tom, či prezident porušil úmyselne ústavu alebo nie.

Podľa podpredsedu KDH Pavla Abrhana únik dokumentov svedčí o potrebe nového šéfa prokuratúry. „Aj to, že unikajú dokumenty z prokuratúry svedčí o tom, že tu treba spraviť poriadok a je najvyšší čas vymenovať nového generálneho prokurátora,“ vyhlásil pre agentúru SITA. Ak má podľa Abrhana prokuratúra nejaké pochybnosti, nech začne stíhanie vo veci.

Predseda strany Most-Híd Béla Bugár si myslí, že Fico len bojuje proti Čentéšovi. „V čase, keď ide Ústavný súd SR rozhodovať o námietkach zaujatosti senátov, tak treba vytiahnuť nejaké dokumenty. Silou – mocou sa tu niekto snaží zabrániť vymenovaniu pána Čentéša,“ povedal. Okrem toho podľa Bugára vláda nevie riešiť problém nezamestnanosti, preto si v čase nových informácií o tomto probléme premiér Fico zvolá tlačovú besedu na tému Jozefa Čentéša a prokuratúry.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej ĎurkovskýDobroslav TrnkaRobert Fico