Fico Talianom vysvetlí pevný postoj štátu voči elektrárňam

Mochovce jadrová energia Slovenské elektrárne
Kontrolná montáž reaktora tretieho bloku. Slovenské elektrárne

BRATISLAVA 10. júna (WEBNOVINY) – Predaj 66-percentného podielu Slovenských elektrární je stále zamotaný. Kým taliansky Enel, ktorý chce majoritný podiel predať, tvrdí, že do konca roka plánuje proces predaja uzatvoriť, predseda slovenskej vlády Robert Fico stále hovorí o povinnosti talianskeho investora dostavať tretí a štvrtý blok Atómovej elektrárne Mochovce.

„Povedali sme, že s predajom nesúhlasíme, pokiaľ nebude dokončený tretí a štvrtý blok v Mochovciach. Nerád by som bol, aby si príslovečne Taliani umyli ruky ako Pontský Pilát a odišli preč a nechali to všetko tak. Majú plnú zodpovednosť za dostavbu jadrových blokov,“ povedal v stredu na tlačovej besede po rokovaní vlády Fico.

Fico ide do Talianska jednať o dostavbe blokov

Predseda vlády sa chystá na plánované rokovanie s najvyššími predstaviteľmi Enelu budúci týždeň. „Moja cesta do Ríma bude orientovaná v duchu dostavby Mochoviec. Páni z talianskej spoločnosti Enel, ktorí ste zadarmo dostali 66 percent akcií Slovenských elektrární, buďte takí láskaví a dokončite tretí a štvrtý blok Mochoviec. Dajte garancie a záruky a potom sa môžeme baviť, čo ďalej,“ zdôraznil Fico.

Podľa predsedu vlády naďalej platí, že pokiaľ to bude pre Slovensko výhodné a zaujímavé, postaví sa štát „do radu záujemcov“ o predávaný podiel elektrární. „Naším cieľom totiž je, že tak, ako sme získali naspäť do rúk štátu Transpetrol či SPP, tak máme záujem získať aj väčšinu v Slovenských elektrárňach. Pokiaľ to bude pre Slovensko zaujímavé a výhodné, to je podmienka, ktorá je neodstrániteľná a neprekonateľná,“ doplnil Fico.

Slovenského premiéra zatiaľ nevyrušujú ostatní záujemcovia o predávaný podiel slovenského dominantného výrobcu elektriny. „Ak bude dokončený tretí a štvrtý blok a nedohodneme sa s Talianmi na tom, že štát vstúpi intenzívnejšie do akcionárskej štruktúry, tak pravdepodobne to talianska spoločnosť Enel predá niekomu. Potom budeme situáciu monitorovať. Nás to však teraz neznervózňuje, pretože jasne hovoríme Talianom: Priatelia, nehnevajte sa, môžete uvažovať o predaji, čo chcete, ale my vás v tomto podporovať nebudeme, a budete mať za nepriateľa štát,“ povedal Fico.

Investori budú mať problém so štátom, varuje Fico

Ak by sa taliansky Enel rozhodol predať svoj podiel v elektrárňach aj napriek nesúhlasu vlády, keďže štát nemá reálne právomoci prekaziť predaj, premiér Fico upozornil nových potenciálnych investorov, že budú mať problémy so štátnymi inštitúciami.

„Ten, kto to kúpi bez nášho súhlasu, tak musí rátať s tým, že všetky štátne inštitúcie, ktoré sa venujú energetike, regulácii, jadrovej energetike nebudú priateľmi, pretože to nebolo dohodnuté so Slovenskou republikou. S takouto filozofiou idem aj do Ríma,“ konštatoval Fico.

Okrem štátu sa oficiálne o predávaný podiel Slovenských elektrární zaujímajú dvaja investori. Ide o spoločnosť Energetický a průmyslový holding (EPH), ktorého vlastníkmi sú český podnikateľ Daniel Křetinský, slovenský Patrik Tkáč a finančná skupina J&T, a firmu Slovnaft, ktorá podala ponuku spolu s maďarskou skupinou MVM Group.

Hovorí sa, že ďalšie dve záväzné ponuky podali čínska spoločnosť China National Nuclear Corporation (CNCC) a fínska spoločnosť Fortum. Enel po prijatí záväzných ponúk nechcel počet ponúk ani detaily týchto ponúk konkretizovať.

Spoločnosť
Slovenské elektrárne

je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66-percentným podielom. Zvyšných 34 percent akcií vlastní Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky.

Na kúpu slovenského výrobcu elektriny vynaložil Enel pred deviatimi rokmi necelých 840 miliónov eur. Spoločnosť Slovenské elektrárne disponuje vyše päť tisíc megawattmi inštalovaného výkonu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel KřetinskýPatrik TkáčRobert Fico
Firmy a inštitúcie EnelSE Slovenské elektrárne