Ficova vláda odklepla kandidátov na sudcu Všeobecného súdu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Europska unia sud
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 10. júna (WEBNOVINY) – Slovenskými kandidátmi na post sudcu Všeobecného súdu EÚ sú Juraj Schwarcz a Mária Patakyová. Ich nomináciu v stredu odsúhlasila vláda. Doterajší sudca tohto súdu Schwarcz sa opätovne uchádza o funkciu v rámci pravidelnej šesťročnej obmeny, sudcovia môžu byť vymenovaní opakovane.

Patakyová neovláda francúzsky jazyk

Mária Patakyová je kandidátkou na pozíciu dodatočného sudcu. Tieto sudcovské miesta by mali vzniknúť v rámci reformy a rozširovania súdu od septembra tohto roku. Pracovným jazykom Všeobecného súdu EÚ je len francúzština. Patakyová pri voľbe na Súdnej rade SR uspela a prešla teraz aj vládou, hoci pri prezentácii priznala, že neovláda francúzsky jazyk. Zdôraznila ale, že je pripravená tento nedostatok odstrániť.

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák po rokovaní vlády uviedol na margo Patakyovej, že „kvality tejto kandidátky sú také, že by nemala vyvolávať otázniky“. Pokiaľ ide o ovládanie francúzštiny tam sú podľa ministra podmienky naformulované tak, že to nie je prekážka na schválenie našej kandidátky.

Kandidátov teraz predloží ministerstvo zahraničných vecí Generálnemu sekretariátu Rady EÚ. Následne ich posúdi výbor vytvorený na základe Zmluvy o fungovaní EÚ. Po tom, čo tento výbor vydá stanovisko ku kandidátovi, môžu byť členovia Všeobecného súdu Európskej únie vymenovaní na základe vzájomnej dohody vlád členských štátov.

Všeobecný súd odbremenil Súdny dvor

Všeobecný súd sídli v Luxemburgu a skladá sa najmenej z jedného sudcu za každý členský štát. Svoju činnosť začal v roku 1989 pod názvom Súd prvého stupňa. Bol zriadený, aby sa zabezpečila európskym občanom dvojstupňová súdna kontrola v určitých oblastiach a aby sa odbremenil Súdny dvor.

Všeobecný súd rozhoduje v prvom stupni o žalobách podaných fyzickými alebo právnickými osobami, smerujúcich k zrušeniu aktov inštitúcií, orgánov a agentúr Európskej únie, ktoré sú im určené alebo ktoré sa ich priamo a osobne dotýkajú. Ďalej rozhoduje o žalobách podaných členskými štátmi proti Komisii, žalobách podaných členskými štátmi proti Rade, týkajúcich sa aktov prijatých v oblasti štátnej pomoci, opatrení na ochranu obchodu („dumping“) a aktov, ktorými vykonáva svoju výkonnú právomoc.

Na Súdnom dvore pôsobia dvaja slovenskí sudcovia

Rozhoduje tiež o žalobách smerujúcich k náhrade škody spôsobenej inštitúciami alebo orgánmi a agentúrami Európskej únie alebo ich zamestnancami. Do kompetencie tohto súdu patrí aj rozhodovanie o žalobách vo veciach duševného vlastníctva podaných proti Úradu pre harmonizáciu vnútorného trhu (ochranné známky a vzory) a proti Úradu Spoločenstva pre ochranu odrôd rastlín. Proti rozhodnutiam Všeobecného súdu EÚ možno v lehote dvoch mesiacov podať odvolanie na európsky Súdny dvor, uvádza sa na stránke europa.eu .

Na Súdnom dvore Európskej únie, ktorý sa skladá zo Súdneho dvora a Všeobecného súdu, v súčasnosti pôsobia dvaja slovenskí sudcovia, jeden na Súdnom dvore a jeden na Všeobecnom súde. Okrem nich tam pôsobia ďalší Slováci na rôznych pozíciách – sú tam traja referendári, dvaja tlmočníci, viac ako dvadsať právnikov – prekladateľov, štyria právnici na poste administrátorov a viac ako desať asistentiek.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mária PatakyováMiroslav Lajčák
Firmy a inštitúcie Vláda SRVšeobecný súd Európskej únie