Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
nebezpečný sklenený hrnček
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) upozorňuje na nebezpečný sklenený hrnček, ktorý sa môže nachádzať aj na slovenskom trhu. Foto. SITA/ÚVZ
9. 07. 2019 16:15 ZdravieSlovenskoZdravie z lokality Slovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia

Foto: Hygienici upozorňujú na nebezpečné sklenené hrnčeky, uvoľňujú zdraviu škodlivé látky

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) upozorňuje na nebezpečný sklenený hrnček, ktorý sa môže nachádzať aj na slovenskom trhu.

Ako agentúru SITA informovala Jozefína Kaššová z komunikačného referátu ÚVZ, z hrnčeka neznámeho pôvodu sa totiž môže uvoľňovať viac kadmia a olova ako povoľuje norma.

Migrácia olova a kadmia

Na etikete produktu je uvedený názov skleněný Hrnek 3 ks, značky Smart Cook. „Vo výrobku laboratórnou analýzou zistili migráciu olova a kadmia z okraja, ktorá je v rozpore s nariadením Európskeho parlamentu a Rady o materiáloch a predmetoch určených na styk s potravinami. Podľa neho musia byť tieto materiály a predmety vyrobené tak, aby za obvyklých alebo predvídateľných podmienok používania ich zložky neprechádzali do potravín v množstve, ktoré by mohlo ohroziť zdravie ľudí,“ vysvetlil hlavný hygienik Ján Mikas.

Analýzou hygienici zistili, že z vrchného okraja hrnčeka sa uvoľňuje 13 mg kadmia, pričom maximálny povolený limit je 0,2 mg. V prípade olova to bolo namiesto povolených maximálne 2,0 mg až 190 mg.

Nie sú dostupné údaje o odberateľoch

Výrobok distribuovali a určili na predaj aj na území Slovenskej republiky, avšak nie sú dostupné údaje o konkrétnych odberateľoch. Úrad verejného zdravotníctva preto požiadal všetky regionálne úrady verejného zdravotníctva v Slovenskej republike o zvýšenie kontrol so zameraním sa na výskyt predmetného nebezpečného výrobku.

Keďže sa uvedený výrobok môže nachádzať na trhu na Slovensku, odporúčame spotrebiteľom, aby uvedený výrobok nekupovali, už zakúpený výrobok nepoužívali, prípadne ho vrátili späť do miesta predaja,“ zdôraznil Mikas.

nebezpečný sklenený hrnček
Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) upozorňuje na nebezpečný sklenený hrnček, ktorý sa môže nachádzať aj na slovenskom trhu.Foto. SITA/ÚVZ
nebezpečný sklenený hrnček
Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) upozorňuje na nebezpečný sklenený hrnček, ktorý sa môže nachádzať aj na slovenskom trhu.Foto. SITA/ÚVZ

Odporúčané články

Hygienici upozorňujú na nebezpečné kozmetické výrobky, môžu spôsobiť nepríjemné reakcie Kúpacia sezóna na Slovensku sa postupne začína. Hygienici radia, čomu by sme sa mali vyhnúť

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X