Foto: Pozor na nebezpečnú kozmetiku, do systému RAPEX nahlásil viac výrobkov

ÚVZ: Nebezpečná kozmetika
Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii. Do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) ich nahlásili kontrolné orgány v Nórsku, v Nemecku a v Taliansku. Ide o farby na tetovanie, výrobok na bielenie pokožky a lepidlo na umelé nechty. Informuje o tom hlavný hygienik SR Ján Mikas v tlačovej správe. Bratislava, 17. január 2018. Foto: SITA/ÚVZ SR.

BRATISLAVA 17. januára (WebNoviny.sk) – Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii. Do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) ich nahlásili kontrolné orgány v Nórsku, v Nemecku a v Taliansku.

Ide o farby na tetovanie, výrobok na bielenie pokožky a lepidlo na umelé nechty. Informuje o tom hlavný hygienik SR Ján Mikas v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA poskytla Jozefína Kaššová z komunikačného referátu ÚVZ SR.

Konkrétne ide o lepidlo na umelé nechty s názvom Sheba Nails brush on Resin v bielej fľaštičke od značky Sheba Nails, jeho výrobnú dávku Lot nr. 0316 z USA od výrobcu: Sheba Professional Nail Products Inc., 5681 South Beech, daly road, dearborn heights, Michigan 48125, United States.

Výrobok na nechtový dizajn

Vo výrobku na nechtový dizajn zistili prekročené množstvo látky – hydrochinón, čo je v rozpore so Zoznamom látok, ktoré nesmú byť prítomné v kozmetických výrobkoch podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1223/2009 o kozmetických výrobkoch v znení neskorších predpisov. Výrobok môže spôsobiť kožné alergie.

Nebezpečný je aj výrobok na bielenie pokožky s názvom Lightening Beauty Lotion od značky BSQ/Caro bright+, a to jeho výrobná dávka: Lot: L 16351A, čiarový kód: 8 713887000088. Prípravok je balený v 500-mililitrovej plastovej fľaši s obrázkom dlhovlasej mladej ženy a fľaša je zabalená v celofáne. Výrobca nie je uvedený.

Vo výrobku na bielenie pokožky sa nachádza látka kojic acid v množstve 2,66 g/100 g, čo je v rozpore s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) o kozmetických výrobkoch. Výrobok nie je bezpečný z dôvodu vysokého obsahu látky, ktorá je aplikovaná na veľký povrch pokožky, informoval ďalej ÚVZ.

Tri farby na tetovanie

Látky, ktoré nesmú byť prítomné vo farbách na tetovanie sa nachádzajú v troch farbách na tetovanie, pred ktorými varuje ÚVZ. Patrí k nim farba na tetovanie Bright Red od značky Intenze (výrobná dávka: SS241) od výrobcu z USA – Intenze Products Inc., 215 NJ-17, Rochelle Park, New Jersey 07662, United States.

Vo farbe balenej vo fľaške s objemom 29,6 ml zistili prítomnosť látky: Anisidine (31 mg.kg-1 ). Nebezpečná je i farba na tetovanie Dark Red od značky Eternal Ink (výrobná dávka: 11.06.15) z USA od výrobcu Eternal Ink, Brigton 7987, Lochlin DR Michigan, United States.

Vo výrobku sa nachádza látka Anisidine (18 mg.kg-1 ). Treťou nebezpečnou farbou na tetovanie je Lighting Yellow od značky Eternal Ink (výrobná dávka: 16488) z USA od výrobcu Eternal Ink, Brigton 7987, Lochlin DR Michigan, United States. Zistilo sa, že sa v nej nachádzajú látky Anisidine (97 mg.kg-1 ) a Toluidine (126 mg.kg-1 ).

Látky, ktoré sa našli v spomínaných farbách na tetovanie „patria medzi aromatické amíny, ktoré nesmú byť prítomné vo farbách na tetovanie“, upozorňuje v tlačovej správe ÚVZ. Výrobky nie sú v súlade s rezolúciou Rady Európy, ktorá stanovuje požiadavky a kritériá na bezpečnosť farieb na tetovanie a permanentný make up.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Mikas
Firmy a inštitúcie ÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR