Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ÚVZ: Nebezpečná kozmetika
Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii. Do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) ich nahlásili kontrolné orgány v Nórsku, v Nemecku a v Taliansku. Ide o farby na tetovanie, výrobok na bielenie pokožky a lepidlo na umelé nechty. Informuje o tom hlavný hygienik SR Ján Mikas v tlačovej správe. Bratislava, 17. január 2018. Foto: SITA/ÚVZ SR.
17. 01. 2018 12:20 Zdravie od Webnoviny.skSITA Diskusia

Foto: Pozor na nebezpečnú kozmetiku, do systému RAPEX nahlásil viac výrobkov

BRATISLAVA 17. januára (WebNoviny.sk) – Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii. Do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) ich nahlásili kontrolné orgány v Nórsku, v Nemecku a v Taliansku.

Ide o farby na tetovanie, výrobok na bielenie pokožky a lepidlo na umelé nechty. Informuje o tom hlavný hygienik SR Ján Mikas v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA poskytla Jozefína Kaššová z komunikačného referátu ÚVZ SR.

Konkrétne ide o lepidlo na umelé nechty s názvom Sheba Nails brush on Resin v bielej fľaštičke od značky Sheba Nails, jeho výrobnú dávku Lot nr. 0316 z USA od výrobcu: Sheba Professional Nail Products Inc., 5681 South Beech, daly road, dearborn heights, Michigan 48125, United States.

Výrobok na nechtový dizajn

Vo výrobku na nechtový dizajn zistili prekročené množstvo látky – hydrochinón, čo je v rozpore so Zoznamom látok, ktoré nesmú byť prítomné v kozmetických výrobkoch podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1223/2009 o kozmetických výrobkoch v znení neskorších predpisov. Výrobok môže spôsobiť kožné alergie.

Nebezpečný je aj výrobok na bielenie pokožky s názvom Lightening Beauty Lotion od značky BSQ/Caro bright+, a to jeho výrobná dávka: Lot: L 16351A, čiarový kód: 8 713887000088. Prípravok je balený v 500-mililitrovej plastovej fľaši s obrázkom dlhovlasej mladej ženy a fľaša je zabalená v celofáne. Výrobca nie je uvedený.

Vo výrobku na bielenie pokožky sa nachádza látka kojic acid v množstve 2,66 g/100 g, čo je v rozpore s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) o kozmetických výrobkoch. Výrobok nie je bezpečný z dôvodu vysokého obsahu látky, ktorá je aplikovaná na veľký povrch pokožky, informoval ďalej ÚVZ.

Tri farby na tetovanie

Látky, ktoré nesmú byť prítomné vo farbách na tetovanie sa nachádzajú v troch farbách na tetovanie, pred ktorými varuje ÚVZ. Patrí k nim farba na tetovanie Bright Red od značky Intenze (výrobná dávka: SS241) od výrobcu z USA – Intenze Products Inc., 215 NJ-17, Rochelle Park, New Jersey 07662, United States.

Vo farbe balenej vo fľaške s objemom 29,6 ml zistili prítomnosť látky: Anisidine (31 mg.kg-1 ). Nebezpečná je i farba na tetovanie Dark Red od značky Eternal Ink (výrobná dávka: 11.06.15) z USA od výrobcu Eternal Ink, Brigton 7987, Lochlin DR Michigan, United States.

Vo výrobku sa nachádza látka Anisidine (18 mg.kg-1 ). Treťou nebezpečnou farbou na tetovanie je Lighting Yellow od značky Eternal Ink (výrobná dávka: 16488) z USA od výrobcu Eternal Ink, Brigton 7987, Lochlin DR Michigan, United States. Zistilo sa, že sa v nej nachádzajú látky Anisidine (97 mg.kg-1 ) a Toluidine (126 mg.kg-1 ).

Látky, ktoré sa našli v spomínaných farbách na tetovanie „patria medzi aromatické amíny, ktoré nesmú byť prítomné vo farbách na tetovanie“, upozorňuje v tlačovej správe ÚVZ. Výrobky nie sú v súlade s rezolúciou Rady Európy, ktorá stanovuje požiadavky a kritériá na bezpečnosť farieb na tetovanie a permanentný make up.

Odporúčané články

Video: Továrňou na kozmetiku otriasli dva výbuchy, medzi zranenými sú aj hasiči Foto: Pozor na nebezpečnú kozmetiku i naberačku, môžu sa nachádzať aj na Slovensku

Neprehliadnite

Jean-Claude Juncker podstúpil operáciu, predsedovi Európskej komisie odstránili žlčník Kočner mal v mobile tisícky správ, na trestnej činnosti sa mali podieľať aj predstavitelia štátnych orgánov Pozor na výhražnú správu na Facebooku, žiadne peniaze neplaťte Aktualizované: Sociálni partneri sa na výške minimálnej mzdy nedohodli, na rokovanie vlády pôjde Richterov návrh Vo Vyškove našli vo výťahovej šachte telá dvoch mladých ľudí, záchranári im už nedokázali pomôcť Trumpov nápad kúpiť Grónsko označila dánska premiérka za absurdný

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X