Francúzi zadržali pasy džihádistom, plánovali odlet do Sýrie

Muž s nožom zranil v Nice troch vojakov
Troch vojakov počas utorkovej pochôdzky v meste Nice na juhu Francúzska napadol muž s nožom. Sarah Baronová z miestnej polície povedala, že rozsah zranení vojakov nie je doposiaľ zrejmý. Uviedla tiež, že útočníka zadržali v blízkosti obchodného centra Galeries Lafayette v centre mesta, no dvaja jeho spolupáchatelia pravdepodobne utiekli. Nice, 3. februára 2015. Foto: SITA/AP

PARÍŽ 23. februára (WEBNOVINY) – Francúzske úrady v pondelok zhabali pasy šiestim údajným francúzskym džihádistom. Tí plánovali odlet do Sýrie, aby sa v nej pripojili k teroristickým jednotkám.

Všetky články o teroristických útokoch v Paríži nájdete

—–> TU

Minister vnútra Bernard Cazeneuve uviedol, že ide o prvý prípad použitia kľúčového protiteroristického opatrenia, prijatého parlamentom v novembri 2014. Na základe neho možno odobrať pas a občiansky preukaz osobe podozrivej z náhleho odchodu do zahraničia za účelom pripojenia sa k džihádu.

Chystajú sa ďalšie zákazy

„V pondelok bolo podpísaných týchto šesť administratívnych zákazov odchodu z krajiny, ďalších 40 sa chystá, „ povedal Cazeneuve reportérom pred budovou ministerstva.

Obrazom: Ozbrojenci zabili v redakcii francúzskeho časopisu 12 ľudí

„Chceli sme toto opatrenie… pretože ľudia z Francúzska odchádzajú, aby sa zapojili do akcií v Iraku a Sýrií a pri svojom návrate predstavujú pre krajinu ešte väčšie nebezpečenstvo a risk, že sa dopustia nejakého zo širokej škály teroristických činov,“ dodal Cazeneuve.

Francúzsko je v stave zvýšenej ostražitosti

Vláda odhaduje, že asi 1 400 francúzskych občanov má napojenie na verbovacie jednotky v Sýrii a Iraku a z nich asi 400 už aj bojuje po boku militantov v Ázii. O niektorých z údajných džihádistov, ktorým bol v pondelok zakázaný odchod z Francúzska, sa úrady dozvedeli prostredníctvom horúcej linky, zavedenej v minulom roku, ostatných identifikovali v procese prebiehajúcich pátraní. Podozriví majú teraz právo odvolať sa proti opatreniu na súde.

Francúzsko je od troch islamských útokov, ktoré minulý mesiac v Paríži usmrtili 17 ľudí, v stave zvýšenej ostražitosti. Pre svoju históriu koloniálnej veľmoci v severnej Afrike, ako aj súčasné problémy s integráciou početnej moslimskej menšiny je krajina dlhodobým terčom islamských militantov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom